Walcowanie blach na najwyższym poziomie

Walcowanie blach na najwyższym poziomie

Walcowanie blach ma za sobą długą tradycję. Wszystko zaczęło się w XVII wieku, ale dziś technologia jest bez porównania doskonalsza i pozwala na tworzenie produktu końcowego o precyzyjnie ustalonych parametrach. Nie zawsze będzie to jednak arkusz cienkiej blachy. Jakie możliwości dają nowoczesne walcarki?

Cienka blacha – po prostu

Od samego początku celem walcowania było uzyskanie cieńszego arkusza blachy. Dziś to także jest podstawowym celem obróbki i na zimno, i na ciepło (oczywiście proces dobiera się stosownie do zamierzonego efektu, a nie zupełnie dowolnie). Przede wszystkim jednak w walcowaniu chodzi o to, aby wraz z wyrównaniem i zmniejszeniem grubości materiału, odpowiednio go zakrzywić. Arkusze są więc jednocześnie spłaszczane i zwijane w rurę lub inny profil z krzywiznami. Do uzyskania bardziej skomplikowanych profili trzeba posłużyć się albo walcarką o wielu walcach, albo kilkukrotnie zmienić parametry jednego urządzenia, do którego wprowadza się kilka razy ten sam arkusz blachy. Nadal jednak jest to pomysł niezbyt oddalony od pierwotnego założenia.

Walcowanie w prasach krawędziowych

Tu pojawia się drobna nieścisłość terminologiczna, walcowanie bowiem czasem wykonuje się na prasach. Konkretnie na prasach krawędziowych, a taki proces nazywa się gięciem korkowym. Tu już technologia jest zdecydowanie inna niż w przypadku prostego walcowania w rurę. Inny jest też efekt – profil może mieć bardzo duże kąty nachylenia, a średnica minimalna i maksymalna będą się znacząco różniły. Takie profile często spełniają funkcje dekoracyjne i są wykorzystywane do konstrukcji elementów ozdobnych. Co ważne, dzięki zachowaniu precyzyjnie wyznaczonych warunków, w jakich przebiega cały proces, można z olbrzymią dokładnością przewidzieć własności uzyskanych w ten sposób elementów. To, co dawniej przewidywano, czy raczej wyznaczano metodą prób i błędów, dziś jest znane jeszcze zanim do prasy lub walcarki trafi pierwszy arkusz blachy.

Wszystko dzięki komputerom

Tym, co zrewolucjonizowało walcowanie blachy, jest oczywiście komputer, a konkretnie sterowanie cyfrowe całym procesem. Dzięki obrabiarkom NC i CNC można uzyskać zdecydowanie większą dokładność obróbki, z także zapewnić maksymalną powtarzalność wyniku, co jest dziś absolutnie podstawowym wymogiem nawet przy produkcji krótkoseryjnej. Nie każda jednak walcarka i prasa pod tym względem jest równie doskonała. Te najlepsze to potężne i bardzo drogie maszyny, ale kolejka do wykonania na nich partii profili, mimo olbrzymiej wydajności, nigdy nie jest krótka – w najlepiej zorganizowanej walcarni zawsze praca będzie planowana z dużym wyprzedzeniem, ponieważ jakość i jej powtarzalność mają dziś znaczenie większe niż kiedykolwiek.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij