Balustrada na zewnątrz budynku – jaka powinna być?

Wybierając projekt domu lub gotowy budynek mieszkalny do kupienia, zazwyczaj szukamy tarasów i balkonów. Powiększają one rzeczywistą przestrzeń użytkową, pozwalając cieszyć się w ciepłe i upalne dni spożywaniem posiłków czy spotkaniami towarzyskimi na świeżym powietrzu. Podczas budowy, wykańczania albo generalnego remontu, pomyśleć trzeba o odpowiednich balustradach.

Artykuł powstał we współpracy z firmą gigastal.pl

Różne typy i akcesoria do balustrad

Z punktu widzenia mieszkańców domu kluczową oczywiście sprawą jest materiał, z jakiego wykonana jest balustrada. To on decyduje w dużej mierze o stylu, w jakim jest wykonana, ale także wpływa na jej trwałość i właściwości.

Do drewnianych tarasów chętnie wybierane są balustrady wykonane z tego właśnie surowca. Pasują one świetnie do domów o tradycyjnym wyglądzie czy w rustykalnym i regionalnym stylu, a proste deski w ciekawej barwie – także do tych nowoczesnych.

Trzeba pamiętać, że drewno wymaga odpowiedniej impregnacji i konserwacji. Tradycyjne i ozdobne balustrady kute są najdroższym, ale i bardzo efektownym rozwiązaniem. Rzadko w domach jednorodzinnych stosuje się balustrady ze zwykłej stali – by stosować je na zewnątrz, powinny być pomalowane i też wymagają konserwacji.

Nowoczesnym, funkcjonalnym i estetycznym rozwiązaniem jest stal nierdzewna lub jej połączenie ze szkłem. Gotowe prefabrykaty i akcesoria, uchwyty do balustrad firmy Gigastal pozwalają zamontować je w łatwy sposób.

Elementy szklane i stalowe oraz uchwyty do balustrad – wygodne i praktyczne

Stal nierdzewna oraz hartowane i bezpieczne szkło są idealnymi materiałami do wykorzystania na zewnątrz. Odporne, a przy tym niezbyt wymagające – wystarczy zadbać o utrzymanie ich w czystości. Tego rodzaju balustrady są odporne na wilgoć, opady i różnice temperatur w ciągu roku i dnia.

Doskonale wyglądać będą wokół tarasu w nowoczesnym domu, a także na balkonie. Można też wykonać identyczne przy schodach, podestach i galeriach wewnątrz – wówczas cały projekt stworzy spójną całość.

Konstrukcje takie wyglądać będą lekko i elegancko, zarówno w środku, jak i wkomponowane w elewację domu. Montaż jest natomiast niezwykle prosty. Ktoś doświadczony w wykonywaniu remontów jest w stanie obejść się nawet bez pomocy fachowca – choć nie jest to jednak zalecane jako powszechna praktyka.

Dostępne są zarówno gotowe balustrady w całości w standardowych wymiarach (dobre będą np. na balkon francuski), jak i prefabrykaty. Balustrady ze stali nierdzewnej i szkła tu kolejną przewagę nad innymi – szybkość i łatwość montażu.

Gotowe słupki oraz zamontowane do nich uchwyty do balustrad szklanych utrzymywać będą gotowe panele ze szkła, stalowe poręcze, rury i linki. Taka konstrukcja, dzięki dobremu dopasowaniu elementów, jest naprawdę wytrzymała i doskonale sprawdzi się na zewnątrz.

Akcesoria do balustrad ze stali nierdzewnej – gdzie je kupić?

Zdecydowałeś się już na to rozwiązanie? Pozostaje pytanie o to, gdzie można kupić akcesoria do balustrad ze stali nierdzewnej. Najlepiej oczywiście zaopatrywać się bezpośrednio u producenta lub dystrybutora. Daje to pełen wybór dostępnego asortymentu, a co za tym idzie, możliwość skompletowania wszystkiego, czego potrzebujemy, za jednym razem.

Do tego jeżeli jednak okaże się, że źle coś rozplanowaliśmy i jednak potrzebne są dodatkowe prefabrykaty czy uchwyty do balustrad, będziemy mieli pewność, że kupimy takie same.

W markecie budowlanym musielibyśmy starannie się upewnić, czy pochodzą od tego samego dostawcy. Wprost u producenta nie musimy już tego porównywać. Do tego dostępne może być też zamówienie indywidualne, nietypowe.

Kiedy wymarzymy sobie fantazyjny, np. asymetryczny albo trójkątny balkon lub taras albo jest on dobudowany na niewielkiej powierzchni, nie zawsze potrzeba długość będzie wielokrotnością gotowych paneli.

Jeśli tak się okaże – będziemy musieli zamówić specjalnie przygotowane na wymiar elementy. Jak widać wybór i montaż balustrady na zewnątrz nie jest wcale trudny. Powinien za to być dobrze przemyślany, aby każdy element domu jak najlepiej odpowiadał naszym oczekiwaniom.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij