remont-mieszkanie

Wykończenie mieszkania – z deweloperem czy na własną rękę?

Nowe mieszkanie przed wprowadzeniem wymaga wykończenia i urządzenia. Jako inwestor mamy dwie opcje do wyboru – wykupić u dewelopera usługę wykończenia „pod klucz” lub zająć się tym samodzielnie po odebraniu kluczy. Warto przemyśleć swoją decyzję i przeanalizować potrzeby i oczekiwania, bo obydwa warianty mają swoje plusy i minusy.

Decyzja zapadła i przed nami nowy rozdział życia – własne mieszkanie. Wybór z pewnością nie był łatwy, bo oferta na rynku pierwotnym jest bardzo szeroka. Warte uwagi są zarówno nowe mieszkania w Ursusie, gdzie jest spokojnie i bezpiecznie, jak i na Pradze Południe, która zachwyca swoim klimatem. Bez względu na wybór lokalizacji po zakupie nieruchomości w stanie deweloperskim czeka nas jeszcze wiele decyzji związanych z wykończeniem, materiałami i wyposażeniem. Części z nich możemy uniknąć, pozostawiając część wykończeniową deweloperowi. Jak to wygląda i jak różni się cenowo?

Mieszkanie „pod klucz” z deweloperem

To zdecydowanie najlepsza opcja dla zabieganych, zapracowanych lub osób, które mają inne obowiązki i chodzenie po sklepach, wybór materiałów oraz pilnowanie ekipy remontowej to dodatkowe obciążenie. W takim przypadku najlepszym wyjściem będzie wykupienie usługi u dewelopera, który oddaje mieszkanie w stanie „pod klucz”. Co to oznacza? Po odebraniu kluczy wystarczy zająć się jedynie umeblowaniem, wyposażeniem i zaaranżowaniem przestrzeni, aby móc wprowadzić się i zacząć mieszkać.  Zwykle w takiej opcji wykończona jest łazienka i kuchnia, położone są podłogi, pomalowane ściany, zamontowane parapety oraz drzwi wewnętrzne. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych ustaleń z deweloperem i standardu, na jaki się zdecydujemy.

Wykończenie we własnym zakresie

Jeśli nie zdecydujemy się na usługę od dewelopera w momencie odebrania kluczy do mieszkania w  stanie deweloperskim całe wykończenie jest na naszej głowie. To inwestor odpowiada za wyszukanie, wybór i zakup materiałów, znalezienie i ustalenia z ekipą remontową, a następnie pilnowanie kolejnych etapów prac oraz jakości wykonywanych usług. Cześć robót można wykonać samodzielnie, ale inne lepiej oddać w ręce fachowców. Niestety często prowadzi to do tego, że cały proces znacznie się wydłuża i może trwać nawet kilka miesięcy. Dodatkowo kiedy zatrudniamy różne ekipy wykończeniowe pojawia się ryzyko opóźnień.

Porównanie wykończenia z deweloperem i samodzielnie

Co istotne, wykończenia mieszkania przez dewelopera jest dużą oszczędnością czasu i energii. Nie musimy samodzielnie szukać materiałów budowlanych czy urządzeń sanitarnych ani wykonywać lub zlecać prac remontowych. Usługa wydłuży oczekiwanie na mieszkanie o ok. 3-5 tygodni, a termin oddania mieszkania określa umowa. Przy czym za wszelkie usterki i opóźnienia odpowiada deweloper. Jaki jest koszt wykończenia mieszkania przez dewelopera? Szacuje się, że może oscylować w przedziale między 500 a 1000 zł za m2, natomiast koszt wykończenia mieszkania na własną rękę to 500-600 zł za m2.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij