Urządzenie kuchni to spory wydatek, dlatego najczęściej jest remontowana raz na kilkanaście lat. Warto zatem przyłożyć się do wyboru dobrego projektu oraz odpowiednich materiałów wykończeniowych; odpowiednich, czyli takich, które są trwałe i praktyczne, a przy tym posiadają walory estetyczne. Czy warto postawić na beton architektoniczny w kuchni?

W pomieszczeniach kuchennych nadal wykorzystuje się przede wszystkim glazurę, terakotę, gres i farby. Niemniej jednak, osoby urządzające kuchnię w stylu nowoczesnym, minimalistycznym lub industrialnym, coraz częściej decydują się na zastosowanie betonu. To szczególnie nie dziwi, bo ze względu na swoją prostotę, surowość i długą żywotność, idealnie wpisuje się on w założenia tych stylów aranżacyjnych. I choć najczęściej mówi się o betonie architektonicznym na ścianach, to jednak zakres zastosowań tego surowca jest obecnie znacznie szerszy. Wyjaśniamy, jak można go wykorzystać w kuchni i dlaczego może okazać się to dobrym rozwiązaniem.

Beton architektoniczny w kuchni – zastosowanie

W kuchniach, beton najczęściej zastępuje płytki. W zależności od projektu spotyka się go jedynie nad blatem, albo na całych ścianach. Ponadto, zarówno profesjonalni architekci, jak i osoby samodzielnie aranżujące własne mieszkanie, widzą w nim idealny materiał produkcyjny dla blatu kuchennego, a nierzadko również zlewozmywaka. W większych przestrzeniach jest też wykorzystywany do budowy wyspy kuchennej – całej lub jej wybranych elementów. Co więcej, wytwarza się z niego również różnego rodzaju dodatki oraz meble. Niezależnie o którym zastosowaniu betonu mowa, zawsze wnosi on do wnętrza szczyptę nowoczesności i industrializmu, która jest tak pożądana przez osoby poszukujące oryginalnych rozwiązań.

Płyty z betonu architektonicznego na ścianę

Beton architektoniczny na ścianę to rodzaj płyt, które są wytwarzane z mieszanki piaskowo-betonowej i wzmacniane włóknem szklanym; dzięki temu ostatniemu, wykazują wysoką odporność na ściskanie i zginanie, a także mogą mieć niewielką, nieprzekraczającą 1-2 centymetrów, grubość.

Betonowe płyty mają różne wymiary, faktury, a nawet kolory. Jeśli chodzi o te ostatnie, to poza naturalnym betonem oferowane są odcienie szarości, antracytu, a nawet kolory w ogóle niekojarzące się z tym materiałem – biały, piaskowy, czy brązowy. Bogaty jest również wybór wymiarów, przy czym najłatwiej dostępne są płyty 60×60 cm, 90×60 cm, 120×60 cm i 120×120 cm.

Warto też podkreślić, że choć najbardziej poszukiwane są płyty z gładką powierzchnią, to jednak można również znaleźć dekoracyjne faktury o nieregularnych wzorach. Z betonu wykonywane są również kafle ścienne, pozwalające na ozdobne wykończenie kuchni. Beton w tej postaci nie podkreśla jednak minimalistycznego wystroju wnętrza, lecz stanowi wyrazisty, przykuwający uwagę, akcent stylizacyjny.

Dlaczego beton zamiast klasycznego wykończenia?

Powodów dla których warto zdecydować się na beton architektoniczny w kuchni jest naprawdę sporo. Przede wszystkim, jest on efektownym elementem wykończeniowym, który daje szerokie możliwości aranżacyjne. Wynika to między innymi z faktu, że świetnie prezentuje się w zestawieniu z innymi, naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, metal, szkło czy cegła. Poza tym, stanowi również idealne tło dla mebli i dodatków o intensywnych kolorach.

Beton architektoniczny świetnie sprawdza się w kuchniach również ze względu na swój wymiar praktyczny. Jest on łatwy w utrzymaniu czystości, a także – po zaimpregnowaniu, odporny na działanie wilgoci. Dla niektórych nie bez znaczenia będzie również fakt, że wykonane z niego płyty dodatkowo izolują i wyciszają ściany. Tak bogaty zestaw zalet sprawia, że jest on chętnie wykorzystywany nie tylko w kuchniach, ale również w łazienkach, pokojach dziennych czy przedpokojach.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Z wcześniej wspomnianych względów, wprowadzenie betonu architektonicznego do wnętrza powinien rozważyć każdy, kto zamierza oryginalnie urządzić mieszkanie w minimalistycznym, nowoczesnym lub industrialnym stylu. Podkreśli on elegancję kuchni czy innego dowolnego pomieszczenia, pozwoli uzyskać efekt surowego piękna, a przy tym umożliwi stworzenie naprawdę unikalnego wystroju. Co ważne jednak, tego typu możliwości zapewnia tylko wysokiej jakości beton architektoniczny. Dlatego przed podjęciem decyzji o wykorzystaniu tego surowca, warto wejść na stronę https://betonnadom.pl/zanim-kupisz/faq/beton-architektoniczny-zastosowanie/ i dowiedzieć się więcej o tym, jakie powinien posiadać on właściwości i co decyduje o jego jakości.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ