Beton architektoniczny na ścianę w kuchni

Beton architektoniczny na ścianę w kuchni

Urządzenie kuchni to spory wydatek, dlatego najczęściej jest remontowana raz na kilkanaście lat. Warto zatem przyłożyć się do wyboru dobrego projektu oraz odpowiednich materiałów wykończeniowych; odpowiednich, czyli takich, które są trwałe i praktyczne, a przy tym posiadają walory estetyczne. Czy warto postawić na beton architektoniczny w kuchni?

W pomieszczeniach kuchennych nadal wykorzystuje się przede wszystkim glazurę, terakotę, gres i farby. Niemniej jednak, osoby urządzające kuchnię w stylu nowoczesnym, minimalistycznym lub industrialnym, coraz częściej decydują się na zastosowanie betonu. To szczególnie nie dziwi, bo ze względu na swoją prostotę, surowość i długą żywotność, idealnie wpisuje się on w założenia tych stylów aranżacyjnych. I choć najczęściej mówi się o betonie architektonicznym na ścianach, to jednak zakres zastosowań tego surowca jest obecnie znacznie szerszy. Wyjaśniamy, jak można go wykorzystać w kuchni i dlaczego może okazać się to dobrym rozwiązaniem.

Beton architektoniczny w kuchni – zastosowanie

W kuchniach, beton najczęściej zastępuje płytki. W zależności od projektu spotyka się go jedynie nad blatem, albo na całych ścianach. Ponadto, zarówno profesjonalni architekci, jak i osoby samodzielnie aranżujące własne mieszkanie, widzą w nim idealny materiał produkcyjny dla blatu kuchennego, a nierzadko również zlewozmywaka. W większych przestrzeniach jest też wykorzystywany do budowy wyspy kuchennej – całej lub jej wybranych elementów. Co więcej, wytwarza się z niego również różnego rodzaju dodatki oraz meble. Niezależnie o którym zastosowaniu betonu mowa, zawsze wnosi on do wnętrza szczyptę nowoczesności i industrializmu, która jest tak pożądana przez osoby poszukujące oryginalnych rozwiązań.

Płyty z betonu architektonicznego na ścianę

Beton architektoniczny na ścianę to rodzaj płyt, które są wytwarzane z mieszanki piaskowo-betonowej i wzmacniane włóknem szklanym; dzięki temu ostatniemu, wykazują wysoką odporność na ściskanie i zginanie, a także mogą mieć niewielką, nieprzekraczającą 1-2 centymetrów, grubość.

Betonowe płyty mają różne wymiary, faktury, a nawet kolory. Jeśli chodzi o te ostatnie, to poza naturalnym betonem oferowane są odcienie szarości, antracytu, a nawet kolory w ogóle niekojarzące się z tym materiałem – biały, piaskowy, czy brązowy. Bogaty jest również wybór wymiarów, przy czym najłatwiej dostępne są płyty 60×60 cm, 90×60 cm, 120×60 cm i 120×120 cm.

Warto też podkreślić, że choć najbardziej poszukiwane są płyty z gładką powierzchnią, to jednak można również znaleźć dekoracyjne faktury o nieregularnych wzorach. Z betonu wykonywane są również kafle ścienne, pozwalające na ozdobne wykończenie kuchni. Beton w tej postaci nie podkreśla jednak minimalistycznego wystroju wnętrza, lecz stanowi wyrazisty, przykuwający uwagę, akcent stylizacyjny.

Dlaczego beton zamiast klasycznego wykończenia?

Powodów dla których warto zdecydować się na beton architektoniczny w kuchni jest naprawdę sporo. Przede wszystkim, jest on efektownym elementem wykończeniowym, który daje szerokie możliwości aranżacyjne. Wynika to między innymi z faktu, że świetnie prezentuje się w zestawieniu z innymi, naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, metal, szkło czy cegła. Poza tym, stanowi również idealne tło dla mebli i dodatków o intensywnych kolorach.

Beton architektoniczny świetnie sprawdza się w kuchniach również ze względu na swój wymiar praktyczny. Jest on łatwy w utrzymaniu czystości, a także – po zaimpregnowaniu, odporny na działanie wilgoci. Dla niektórych nie bez znaczenia będzie również fakt, że wykonane z niego płyty dodatkowo izolują i wyciszają ściany. Tak bogaty zestaw zalet sprawia, że jest on chętnie wykorzystywany nie tylko w kuchniach, ale również w łazienkach, pokojach dziennych czy przedpokojach.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Z wcześniej wspomnianych względów, wprowadzenie betonu architektonicznego do wnętrza powinien rozważyć każdy, kto zamierza oryginalnie urządzić mieszkanie w minimalistycznym, nowoczesnym lub industrialnym stylu. Podkreśli on elegancję kuchni czy innego dowolnego pomieszczenia, pozwoli uzyskać efekt surowego piękna, a przy tym umożliwi stworzenie naprawdę unikalnego wystroju. Co ważne jednak, tego typu możliwości zapewnia tylko wysokiej jakości beton architektoniczny. Dlatego przed podjęciem decyzji o wykorzystaniu tego surowca, warto wejść na stronę https://betonnadom.pl/zanim-kupisz/faq/beton-architektoniczny-zastosowanie/ i dowiedzieć się więcej o tym, jakie powinien posiadać on właściwości i co decyduje o jego jakości.

Artykuł sponsorowany

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij