Przygotowanie podłoża pod płytki – o czym trzeba pamiętać?

Układanie płytek to czynność, która wymaga nie tylko dokładności i wprawy, ale również odpowiedniego przygotowania podłoża. W jaki sposób to zrobić? O czym pamiętać przygotowując podłoże pod płytki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Ocena stanu podłoża

Jak wspomniano we wstępie przed rozpoczęciem układania płytek należy odpowiednio przygotować podłoże. W tym celu należy najpierw ocenić jego stan, co pozwoli podjąć konkretne działania. W związku z tym przed rozpoczęciem przygotowywania podłoża pod płytki należy ocenić przede wszystkim:

– równość powierzchni, do czego można wykorzystać długą łatę. W przypadku dużych nierówności na ścianie (większych niż kilka milimetrów) należy wyrównać podłoże, do czego posłuży klej do płytek. Nierówną podłogę należy natomiast wyrównać używając masy samopoziomującej. Mniejsze ubytki w podłożu można natomiast wypełnić masą naprawczą. W każdym przypadku należy stosować się do zaleceń, które określił producent chemii budowlanej;

– stabilność podłoża, co jest szczególnie ważne w nowych budynkach. Należy bowiem pamiętać, że układanie płytek można rozpocząć dopiero po całkowitym związaniu posadzek i tynków, co może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Zbyt wcześnie położone płytki mogą odpadać, pękać, czy wybrzuszać się;

– nośność tynku, co polega na dokładnym obejrzeniu podłoża oraz jego ostukaniu. Jeżeli podłoże kruszy się, a ze ściany dochodzi głuchy odgłos konieczne będzie skucie tynku oraz położenie go na nowo.

Przygotowanie podłoża pod płytki

Częstym błędem glazurników, czy osób, które decydują się na samodzielne położenie płytek jest pominięcie etapu przygotowania podłoża. Warto jednak mieć świadomość, że kleje do płytek będą odpowiednio trzymały się podłoża jedynie w przypadku, gdy zostanie ono oczyszczone. W związku z tym należy najpierw oczyścić podłoże z kurzu, czy innych zanieczyszczeń. Pozostałości starych farb można natomiast usunąć przy użyciu szpachelki, a tłuste plamy znikną po zaaplikowaniu mydła malarskiego, które należy potem zmyć czystą wodą.

Przygotowanie podłoża pod płytki obejmuje również gruntowanie, co ma na celu wyrównanie chłonności podłoża. Nałożenie gruntu to prosta czynność, która ma na celu ograniczenie szybkiego wnikania wilgoci w podłoże, wzmocnienie jego struktury oraz prawidłowe zasychanie zaprawy. Zastosowanie gruntu sprawia również, że klej do płytek uzyskuje lepszą przyczepność, co przekłada się na trwałość glazury. W przypadku podłoża narażonego na silne działanie wilgoci (np. podłoga i ściany w łazience, czy płytki układane na zewnątrz) konieczne jest również wykonanie odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej. Wynika to z faktu, że okładzina z płytek nie zapewnia 100% ochrony przed wnikaniem wody w posadzkę, czy ścianę. W efekcie musi zostać zastosowana specjalna chemia budowlana, która będzie stanowiła izolację podpłytkową.

Jak wybrać klej do płytek?

Decydując się na samodzielne układanie płytek warto pamiętać nie tylko o odpowiednim przygotowaniu podłoża, ale również właściwym wyborze kleju. W sprzedaży dostępne są bowiem różnego rodzaju kleje do płytek, które różnią się parametrami, a co za tym idzie możliwością zastosowania. Przy wyborze kleju do płytek należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

– rodzaj przyklejanych płytek, np. małe płytki ceramiczne, wielkoformatowe płytki gresowe, mozaika, itp.;

– rodzaj podłoża, np. posadzka, tynk, płyta g-k, czy nawet płyta OSB;

– miejsce przyklejania płytek – ściana, podłoga, posadzka z ogrzewaniem podłogowym, schody zewnętrzne, itp.

Dużą popularnością cieszą się obecnie szybkowiążące kleje do płytek, w przypadku których fugowanie można przeprowadzić nawet po kilku godzinach od przyklejenia płytek. Są to produkty o podwyższonych parametrach, dzięki czemu sprawdzają się praktycznie na każdym podłożu.

Podsumowując należy stwierdzić, że odpowiednie przygotowanie podłoża pod płytki to czynność, której nie warto bagatelizować. Przekłada się ono bowiem na właściwą przyczepność kleju do płytek, który również musi być odpowiednio dobrany do zastosowania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij