Bezpieczeństwo w pracy to podstawa – jakie obowiązki BHP powinien spełniać Twój pracodawca?

Bezpieczeństwo i higiena pracy są kluczowymi elementami każdego miejsca pracy. Warto, byś wiedział więcej na temat obowiązków pracodawcy w zakresie BHP. Poniżej przedstawiamy zwięzłe podsumowanie oraz praktyczne wskazówki, dlaczego te obowiązki są tak ważne, abyś mógł czuć się bezpiecznie na swoim stanowisku.

Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP

Pracodawca jest prawnie zobowiązany do organizacji pracy w bezpieczny sposób. Jednak oznacza to nie tylko zapewnienie ubrań roboczych i ochronnych, takich jak spodnie robocze monterskie, spodnie robocze ogrodniczki czy trzewiki robocze. BHP to o wiele więcej i na głowie osób za nie odpowiedzialnych spoczywa wiele zagadnień.

Organizacja i kontrola

  • Organizacja pracy: Pracodawca musi zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, kontrolować przestrzeganie przepisów BHP i reagować na potrzeby związane z ochroną zdrowia pracowników.
  • Współpraca i koordynacja: W przypadku pracy wielu pracodawców w jednym miejscu, muszą oni współpracować, wyznaczyć koordynatora i ustalić zasady współdziałania.
  • Pierwsza pomoc: Pracodawca musi zapewnić środki do udzielania pierwszej pomocy, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników. Musi też przeszkolić wybrane osoby do użycia tych środków.

pracownicy-w-kamizelkach-odblaskowych-i-kaskach-bhp.jpg

Informacja i konsultacje

Jako pracownik masz prawo wiedzieć, jakie zagrożenia występują w Twoim środowisku pracy i w związku z tym otrzymać od pracodawcy adekwatne środki ochrony, jeśli zagrożeń nie można wyeliminować pryz pomocy np. organizacji pracy.

  • Informowanie pracowników: Pracodawca musi przekazywać informacje o zagrożeniach, działaniach ochronnych i zapobiegawczych oraz wyznaczyć osoby odpowiedzialne za pierwszą pomoc i ewakuację.
  • Konsultacje z pracownikami: Wszystkie działania związane z BHP powinny być konsultowane z pracownikami lub ich przedstawicielami.

Inne obowiązki

  • Maszyny i urządzenia: Muszą zapewniać bezpieczne warunki pracy i uwzględniać zasady ergonomii.
  • Szkolenia: Pracodawca musi zapewnić szkolenia BHP przed dopuszczeniem pracownika do pracy.
  • Badania i pomiary: Pracodawca musi przeprowadzać badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia w miejscu pracy.
  • Wypadki przy pracy: Systematyczna analiza przyczyn wypadków i stosowanie środków zapobiegawczych.

pracownik-budowalny-wyposazony-w-sprzet-bhp.jpg

Dlaczego to jest ważne?

Wydaje się, że obowiązków jest sporo i są one dość zawiłe, jednak to wszystko ma na celu zapewnienie Ci bezpieczeństwa w pracy. Regulaminy i instrukcje ustalane w zakładzie pracy wiążą wszystkich zainteresowanych – Ciebie jako pracownika oraz Twojego przełożonego i tak dalej. Celem tego jest:

  • Ochrona zdrowia i życia.
  • Zgodność z Prawem: Nieprzestrzeganie tych obowiązków może prowadzić do sankcji prawnych. Za zaniechania pracodawcę ukarać może inspekcja pracy, ale Ty także możesz być pociągnięty do odpowiedzialności, jeśli nie będziesz przestrzegał wewnętrznych wytycznych odnośnie BHP.
  • Efektywność i Produktywność: Bezpieczne i zdrowe środowisko pracy przyczynia się do większej efektywności i produktywności.

Co ważne, obowiązki te pracodawca musi wypełnić nie tylko wobec swoich zatrudnionych, ale też wobec osób niebędących pracownikami, ale wykonujących pracę w zakładzie lub miejscu przez niego wskazanym.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij