Budownictwo modułowe. Czemu warto na nie postawić?

Budownictwo modułowe. Czemu warto na nie postawić?

Budownictwo modułowe zdobywa coraz większą popularność. Oczywiście nie dzieje się tak bez powodu, a wznoszone w tej technologii obiekty mają wiele zalet. Poznajmy je bliżej.

Budownictwo modułowe powoli staje się ważnym elementem polskiej przestrzeni. Jeszcze do niedawna kojarzone było ze wznoszonymi szybko tymczasowymi budynkami, o niezbyt dużych walorach użytkowych i architektonicznych. Dziś postrzeganie obiektów modułowych szybko się zmienia, a one same często okazują się naprawdę udanymi realizacjami, omawianymi na łamach specjalistycznej prasy.

Z technologii budownictwa modułowego korzystają różne podmioty – zarówno prywatni inwestorzy, jak i firmy czy samorządy. W ten sposób wznoszone są obiekty użyteczności publicznej (między innymi przedszkola lub ośrodki zdrowia), hotele, budynki przemysłowe, bloki wielorodzinne, a także domy jednorodzinne (w tym wypoczynkowe). Skąd bierze się popularność budownictwa modułowego? Jakie zalety mają takie budynki?

Szybkość realizacji

Zamówienie projektu, przygotowanie gruntu i fundamentów, wykonanie piwnicy i zbrojeń – to tylko początek prac budowlanych niezbędnych przy wznoszeniu tradycyjnego budynku. Cała inwestycja wymaga zarezerwowania co najmniej 12 miesięcy w przypadku domu jednorodzinnego i jest to najbardziej optymistyczny wariant. Dla osób, którym zależy przede wszystkim na czasie, tak długi termin często okazuje się nie do przyjęcia.

W takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem będzie wybór domu modułowego. Ze względu na to, że są one skonstruowane z przygotowanych w fabryce prefabrykatów, ich budowa jest dużo krótsza niż w przypadku tradycyjnych budynków. Pochłania ona średnio 3 miesiące, choć w niektórych sytuacjach czas ten można jeszcze bardziej skrócić.

Szybkiej realizacji takiej inwestycji sprzyja także fakt, że sprawność prac nie jest zależna od warunków atmosferycznych. Mogą one więc być prowadzone także podczas dużych upałów, intensywnych opadów lub zimą. Wszystkie te czynniki dla inwestorów decydujących się na tradycyjne metody oznaczają konieczność wstrzymania prac i zwykle znacząco wydłużają termin realizacji inwestycji.

Możliwość rozbudowy

Choć każdy budynek możemy rozbudować, w przypadku tradycyjnego budownictwa taka operacja może wiązać się z ogromnymi nakładami pracy i pieniędzy. Dużo mniej skomplikowana okazuje się natomiast rozbudowa domów wzniesionych techniką modułową. W takim wypadku wystarczy zamówić kolejny moduł dopasowany do naszych potrzeb oraz estetyki i konstrukcji samego budynku.

Budownictwo modułowe jest też dobrym rozwiązaniem ze względu na mobilność obiektów. W razie potrzeby budynek może być bowiem bez problemów przeniesiony w dowolne miejsce. Sprzyja temu nie tylko jego konstrukcja, ale też fakt, że działka nie musi spełniać dużych wymagań. Jeśli grunt jest nierówny, dom można osadzić na słupach.

Mobilność domów wzniesionych metodą modułową będzie ważna także dla klientów niechętnie nastawionych do skomplikowanych i czasochłonnych procedur urzędowych. Takie obiekty nie muszą bowiem być trwale związane z gruntem. Oznacza to, że do jego postawienia nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę. Po upływie czasu określonego przepisami, budynek może zostać przeniesiony w inne miejsce – także znajdujące się na tej samej działce.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij