Szalunki budowlane – czy na budowie można się bez nich obejść?

Prowadzenie prac budowlanych musi odbywać się według ściśle określonych zasad. Konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa przy wiązaniu się betonu. Czy szalunki budowlane są zawsze niezbędne i czy można się bez nich obejść.

Szalunki budowlane – jaką rolę pełnią na budowie? 

Bez wątpienia szalunki budowlane są podstawowymi elementami na wielu placach budowy. Zapewniają możliwość wykonania trwałych i solidnych fundamentów, schodów, balkonów, czy stropów. Szalunki budowlane są konstrukcjami tymczasowymi, które gwarantują prawidłowe wiązanie się mieszanki betonowej w ramach danej formy. Dzięki nim mieszanka betonowa nie jest marnowana i utrzymana w ryzach. W czasie wiązania się nie następują jej przesunięcia, a konstrukcja może być równa i trwała, bez widocznych pęknięć czy wybrzuszeń. Przede wszystkim szalunki zapewniają bezpieczeństwo. Dotyczy to wykonywania wszystkich przestrzennych konstrukcji, które mają za zadanie przenosić ciężar czy są elementem bryły budynku. Najlepiej sprawdzają się szalunki systemowe, które pozwalają zaoszczędzić czas potrzebny do przygotowania szalowania pod wylanie mieszanki betonowej.       

Jakie korzyści daje zastosowanie systemowych szalunków budowlanych? 

Wybierając systemowe szalunki budowlane, można w szybkim tempie wykonać nawet skomplikowaną konstrukcję szalunku. Do tego dzięki zastosowanym komponentom takim jak stemple budowlane czy dźwigary, płyty szalunkowe mogą spełnić swoje zadanie zarówno w przypadku szalunków stropowych, jak i ściennych. Łącząc płyty za pomocą zamów prostych i nastawnych możemy stworzyć solidne szalunki fundamentowe. Mieszanka betonowa nie wiąże się szybciej – czas wiązania jest ściśle związany z warunkami, czyli temperaturą i wilgotnością, ale można mieć za to pewność, że ława fundamentowa, strop czy balkon będą wykonane z największą precyzją, a zatem będą trwałe, odporne na uszkodzenia, a w przypadku fundamentów będą przenosić ciężar konstrukcji budynku. Do tego wybierając systemowe szalunki budowlane po ich oczyszczeniu z resztek betonu można wykorzystać je ponownie na kolejnym placu budowy. W ten sposób firma budowlana może lepiej zoptymalizować koszty swojej działalności. Zastosowanie szalunków systemowych sprawia, że zmniejsza się liczba roboczogodzin na placu budowy i poszczególne etapy prac mogą przebiegać szybciej. Ogólne koszty budowy mogą być zatem dzięki temu niższe. Wybierając szalunki budowlane trzeba oczywiście wziąć pod uwagę wymiary płyt czy dźwigarów, a także udźwig. Ciężar samych komponentów w połączeniu z ich wytrzymałością także ma znaczenie i tutaj elementy systemowe także mają przewagę nad tradycyjnym deskowaniem.           

Czy można obejść się bez szalunków budowlanych na budowie? 

Pozostaje jeszcze kwestia możliwości rezygnacji z szalunków na budowie. Czy jest to w ogóle możliwe? Jak wiadomo technologie budowlane ciągle się rozwijają. Jeśli chodzi o fundamenty, to istnieje możliwość wykonania tzw. ław ziemnych, bezpośrednio w gruncie. Jednak tutaj konieczne jest spełnienie wielu wymogów. Grunt musi być zwarty i nie osypywać się, co oznacza, że na całej głębokości wykopu musi mieć takie właściwości. Wtedy możliwe jest bezpośrednie wylanie fundamentów. Jeżeli jednak fundament ma bardziej skomplikowany kształt i takie też zbrojenie, to zabezpieczenie wykopu poprzez zastosowanie szalunku jest niezbędne. Dotyczy to także niestabilnych warunków pogodowych, a przecież z takimi w Polsce mamy do czynienia niemal przez cały czas. Zatem choć w teorii wykonanie fundamentów bez szalowania jest możliwe, to jednak mało prawdopodobne jest wystąpienie warunków, które to umożliwią. Co ciekawe, możliwe jest wykonanie także bezpodporowego stropu o lekkiej konstrukcji. Oczywiście strop bez dźwigarów i podpór wykonany jest z żelbetowych elementów prefabrykowanych. Płyty WPS pozwalają na wykonanie konstrukcji stropów o rozpiętości do 12 m. Takie rozwiązanie polecane jest przy modernizacji starych budynków, natomiast w przypadku wielu budowanych domów i bloków ciągle stosuje się stropowe szalunki systemowe i wylewanie mieszanki betonowej. Takie rozwiązanie daje możliwość wykonania stropów monolitycznych o dużej rozpiętości. Taki strop charakteryzuje też duża odporność na obciążenia. 

Choć bez szalunków można obejść się na budowie, to jednak w większości przypadków nie jest to możliwe. Warto zatem wybierać sprawdzone rozwiązania, czyli systemy szalunkowe FW System.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij