Wełna skalna – czym się charakteryzuje?

Dobra izolacja termiczna to klucz do ciepłego i energooszczędnego domu. Do jej wykonania najczęściej stosuje się wełnę mineralną lub jeden z jej rodzajów. Zaliczamy do nich m.in. wełnę skalną, która wykazuje się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, ale nie tylko. Czym się ona charakteryzuje i gdzie znajduje swoje zastosowanie? Podpowiadamy.

Czym jest wełna skalna?

Wełna skalna to rodzaj wełny mineralnej. Do jej produkcji używa się takich materiałów jak m.in. gabro, bazalt, dolomit czy też kruszywo wapienne. W procesie jej wytwarzania dochodzi do roztopienia zastosowanych składników, które następnie poddawane są rozwłóknieniu. Powstałe włókna potrzebują jednak odpowiedniego spoiwa, którym najczęściej jest specjalna żywica. Dzięki temu z wełny mineralnej możemy otrzymać produkty w różnej formie, np. płyt czy mat.

Wełna skalna mineralna – właściwości

Po wełnę skalną sięga coraz więcej inwestorów, czemu trudno się dziwić. Jej popularność to w dużej mierze zasługa cennych właściwości materiału, który zapewnia nie tylko optymalny komfort termiczny w budynku mieszkalnym. Podkład wykonany z tego rodzaju tworzywa zapewnia również nieprzeciętną izolację akustyczną, dzięki której dom jest kompleksowo chroniony przed hałasem z zewnątrz, a pomieszczenia od wewnątrz są wygłuszone.

Wełna skalna jest również odporna na wilgoć, a także przepuszcza powietrze. W praktyce oznacza to, że jego cyrkulacja w budynku nie zostaje zaburzona, a my możemy cieszyć się idealnym środowiskiem bez obecności grzybów czy pleśni. Ponadto izolacja budynku wykonana z tego typu wełny mineralnej to gwarancja trwałości – przez cały okres użytkowania zachowuje swój kształt. Przy tym jest na tyle elastyczna, że dopasowanie jej do konstrukcji budynku jest stosunkowo łatwe. Na uwagę zasługuje również niepalność materiału, co zwiększa bezpieczeństwo domowników.

Wełna skalna – gdzie znajduje zastosowanie?

Wełna skalna posiada bardzo szerokie zastosowanie. Bardzo często staje się nie tylko elementem ocieplenia fasadowego czy elewacyjnego, ale również kominów. Ponadto można za jej pomocą zapewnić izolację termiczną, akustyczną i ognioodporną ścianom szkieletowym, dwuwarstwowym czy też połaciom dachowym. Wełna skalna wykorzystywana jest również do wypełniania przestrzeni między płytami osłonowymi, jak również jako element wzmacniający sufitów podwieszanych. Dobrej jakości wełna skalna pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie, zwiększa bezpieczeństwo pożarowe, a także przeciwdziała rozwojowi drobnoustrojów groźnych dla zdrowia domowników.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij