Budzi Cię każdy szelest? Zadbaj o praktyczne wykończenie i wyposażenie Twojej sypialni
Niektóre osoby śpią bardzo czujnie i ze snu potrafi je wybudzić każdy, nawet najmniejszy szelest. Oczywiście w takiej sytuacji trudno się wyspać, a z czasem staje się to coraz bardziej uciążliwe. Czy można coś na to poradzić? Jeśli planujesz remont sypialni, to mamy dla Ciebie kilka rozwiązań, które mogą pomóc. Dzięki temu wreszcie będziesz spać spokojnie.
Po pierwsze: wycisz ściany przy użyciu odpowiednich płyt
Na samym początku możesz zacząć od ścian. Masz cienkie ściany? Na pewno z tego powodu budzi Cię każdy szelest, jednak nie musisz wybierać jedynie farb do wykończenia, bo możliwości jest więcej i to lepszych. Tapety winylowe dobrze pochłaniają dźwięki, a do tego zapewniają lepszą izolację cieplną. Możesz zdecydować się również na specjalne dźwiękoszczelne płyty, takie jakie stosuje się choćby w pomieszczeniach nagraniowych w radiu. Jednak dobrym pomysłem może być również płyta korkowa, bo ona także redukuje poziom hałasu, a do tego wprowadza do wnętrza zdrowy mikroklimat.
Po drugie: na podłogi wybierz wykładziny dywanowe lub panele winylowe
Skoro ściany mamy już „załatwione”, to czas na podłogi. W sposób szczególny możemy polecić panele winylowe, już wiesz że tapety absorbują dźwięki i podobne właściwości mają panele. Do tego kładzie się je bezspoinowo, mają ciepłą powierzchnię, dobrze oddają ciepło podłogówki, a ponadto są odporne na ścieranie i uszkodzenia. Z nimi konkurować mogą miękkie i przytulne wykładziny dywanowe, które świetnie redukują hałas i można po nich chodzić boso. Wszystkie te podłogi łatwo się czyści. Wystarczy odpowiedni odkurzacz z funkcją na mokro. Zresztą na powierzchni wykładzin, zwłaszcza tych z dodatkiem włókien sztucznych, ale również wysokiej jakości modelach naturalnych nie mnożą się roztocza, ze względu na zwartą strukturę, często hydrofobową, w którą nie wnika wilgoć.
Po trzecie: wymień szyby w oknach na lepiej absorbujące dźwięki
Co jeszcze możesz zrobić, aby zwiększyć swój komfort w nocy. Na pewno możesz rozważyć wymianę szyb w oknach na takie, które mają lepsze parametry dźwiękoszczelności. Jeśli masz zamiar akurat wymieniać okna, to pomyśl o systemie trzyszybowym, który najlepiej się sprawdzi. To nie wszystko, co dotyczy okien, wszak nie tylko dźwięki, ale również światło może przeszkadzać, zatem…
Po czwarte: zainwestuj w rolety dzień-noc
Rolety dzień-noc mogą być naprawdę pomocne. Warto wybrać model z elektronicznym sterowaniem. Najlepiej sprawdzają się modele, które są elementem systemu inteligentnego domu i można zaprogramować ich działanie. Dzięki temu łatwiej będzie Ci się zasypiać i wstawać, niezależnie od pory dnia. Takie rozwiązania w sposób szczególny doceniają osoby, które pracują na zmiany i odsypiają w ciągu dnia. Warto podkreślić, że rolety zewnętrzne nie tylko chronią przed światłem czy insektami, a także stanowią izolację termiczną, ale również dodatkowo wyciszają.
Po piąte: wybierz inteligentne rozwiązania oświetleniowe, np. oświetlenie szafy oraz cichy domyk szafy i szafek
Na koniec chcemy zwrócić uwagę także na wyposażenie sypialni. Ważne jest zastosowanie oświetlenia, które uruchamiane jest na czujnik ruchu. Takowe może być we wnętrzu szafy. Dzięki temu jedna osoba wstając nie obudzi tej jeszcze śpiącej. Dodatkowym czynnikiem jest oczywiście zmniejszenie hałasu, a to możliwe jest dzięki zastosowaniu wysokiej jakości hamulców, a także cichego domyku w szafie, a także szafkach wchodzących w skład meblościanki do sypialni. To niby proste rzeczy, ale robią różnicę.
Zamiast klasycznego materaca piankowego wybierz kieszeniowy, który lepiej rozkłada ciężar ciała i dopasowuje się do Twoich ruchów. Wygoda łóżka ma duży wpływ na jakość naszego snu, a na nią wpływa zarówno dobór stelaża, jak i materaca, a także powierzchnia spania. W przypadku materaca kieszeniowego, jeśli jedna osoba często zmienia pozycję w ciągu nocy, druga tego ani nie słyszy ani też nie odczuwa. Warto zdecydować się także na model o dwóch twardościach, zwłaszcza jeśli osoby śpiące znacznie różnią się wagą. Także rośliny mogą nieco ograniczać hałasy z zewnątrz. Warto jednak zainwestować w takie, które absorbują dwutlenek węgla w nocy, zatem np. paprocie lub kaktusy.