Co wpływa na koszt instalacji fotowoltaicznej

Co wpływa na koszt instalacji fotowoltaicznej?

Tania energia elektryczna znalazła swoje ekologiczne źródło w fotowoltaice, która w bardzo krótkim czasie zyskała popularność dzięki programowi dofinansowującemu jej zakup i montaż. Odpowiednio dobrana instalacja w połączeniu z dotacją będzie inwestycją na długie lata, a przy okazji obniżymy swoje rachunki za prąd.

Dofinansowanie z programu Mój Prąd od 2019 roku

Dzięki projektom takim jak Mój Prąd prowadzonemu przez Narodowy Fundusz Środowiska, zostały wypłacone dofinansowania niemal 200 000 beneficjentom. Obejmują one dotację do 5 000 zł przeznaczoną na zakup i montaż instalacji lub 50% zwrotu jej kosztów. Pula w wysokości miliarda złotych została powiększona, aby dać jeszcze w tym roku szansę na otrzymanie dofinansowania. Warto się pospieszyć, ponieważ nabór potrwa do 18 grudnia! Od nowego roku program ma zostać rozszerzony i ponownie uruchomiony. To właśnie Mój Prąd wywołał falę zainteresowania na tak wielką skalę, więc można założyć, że fotowoltaika wciąż będzie zyskiwać na popularności.

Projekt montażu i obliczenie mocy instalacji

Planowanie inwestycji w fotowoltaikę powinniśmy zacząć od przeprowadzenia profesjonalnego audytu fotowoltaicznego. Pozwala on określić, czy dach naszego domu jest odpowiednio przystosowany pod montaż paneli, przekalkulować koszty montażu, a także rozstrzygnąć, czy inwestycja będzie dla nas opłacalna. 

Co wpływa na koszt instalacji fotowoltaicznej

Niezbędne jest zapewnienie panelom stałego dostępu do promieni słonecznych pod odpowiednim nachyleniem. Do określenia konkretnej wielkości instalacji oraz jej mocy potrzebne jest obliczenie naszego rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. Na stronie https://sunergo.pl/blog/koszt-instalacji-fotowoltaicznej/ znajdziemy informacje o tym, jakie konkretne elementy składają się na koszt instalacji fotowoltaicznej.  Ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od jej mocy i dofinansowania, z jakiego skorzystamy.

Podłączenie do sieci elektroenergetycznej

Podczas audytu musimy wziąć pod uwagę to, czy nasza domowa instalacja będzie podłączona do publicznej sieci elektroenergetycznej (on-gird), czy też nie (off-gird). Rzadziej wybierana jest instalacja typu off-gird, ponieważ zalecana jest ona jako zapasowe źródło energii gromadzone w akumulatorze. Podłączenie od publicznej sieci umożliwia nam stały dostęp do wyprodukowanych przez naszą instalację nadwyżek energii. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest możliwość odsprzedawania nadwyżek do sieci energetycznej.

Co wpływa na koszt instalacji fotowoltaicznej

Oszczędność dzięki fotowoltaice

Koszty, jakie pokryjemy inwestując w instalację fotowoltaiczną mają szansę szybko się zwrócić, o ile audyt został dokładnie przeprowadzony i jeśli skorzystamy z programu. Główną zaletą fotowoltaiki jest ich bezobsługowość ze znikomym ryzykiem awarii. Wysokiej jakości panele powinny mieć gwarancję żywotności sięgającą 50 lat. Działają przez cały rok, dzięki czemu możemy wykorzystywać zapas energii w mniej słoneczne dni i cieszyć się niemal zerowymi rachunkami za prąd. Aby instalacja służyła nam jak najdłużej, warto przeprowadzać jej konserwację.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij