Filozofia hygge zdobywa serca ludzi na całym świecie, w tym także i w Polsce. Duńska koncepcja szczęścia polegająca na odnajdywaniu radości w drobnych przyjemnościach znajduje swoje odzwierciedlenie również w wystroju wnętrz. Pokój w stylu hygge powinien być jasny, przytulny i ciepły – aby każdy czuł się w nim bezpiecznie, swobodnie i komfortowo.

Jak zaaranżować salon w stylu hygge? Oto kilka pomysłów i wskazówek.

Dywany w stylu hygge, czyli jakie?

Hygge to odbieranie świata wszystkimi zmysłami. Wyjątkowość wnętrz utrzymanych w tej stylistyce polega na tym, że istotną rolę odgrywa tu dotyk. Dlatego kluczowy jest dobór materiałów – te powinny być miękkie oraz budować wrażenie przytulności i ciepła. Szczególne znaczenie ma odpowiedni dywan, ponieważ to on w dużej mierze stwarza nastrój pomieszczenia.

Jak wybrać dywan do pokoju w stylu hygge? Najlepiej… z zamkniętymi oczami. Kolor to rzecz drugorzędna – najlepiej jeśli będzie to jednolita, stonowana barwa. Dotykaj dywanów, wyobrażaj sobie, jak będziesz czuć je stopami. Wybierz miękki i puszysty, który zamieni chodzenie po podłodze, a nawet siadanie na niej w prawdziwą przyjemność.

Oświetlenie salonu

Hygge to także spokój i nastrój relaksu, zamiast ostrego, górnego oświetlenia wybierz więc kilka mniejszych lamp. Ich światło powinno mieć ciepłą barwę, musi również dawać wrażenie delikatności i spokoju, dlatego nie może razić. Jeśli możesz, wybierz też lampy z możliwością regulowania mocy oświetlenia – podczas wieczornego odpoczynku będziesz mógł ustawić je tak, aby rzucały jedynie bardzo łagodne światło.

Lubisz świece? Doskonale! Są one wspaniałym uzupełnieniem stylistyki hygge.

Meble do salonu w stylu hygge

Styl hygge ma wiele powiązań ze stylem skandynawskim. Jednym z najwyraźniejszych podobieństw jest charakter mebli, które w obu przypadkach powinny być białe lub utrzymane w jasnych kolorach, a przede wszystkim – praktyczne i wygodne. Bardzo ważny materiał dla stylu hygge to drewno, które buduje wrażenie domowego ciepła i, co niezwykle istotne w tej stylistyce, jest też miłe w dotyku – o wiele bardziej niż materiały syntetyczne. Drewniane dodatki, stołeczki czy szafki będą więc doskonale pasować do takiego wystroju.

Dywany to nie wszystko, czyli kilka słów o tkaninach

Jak już wspomnieliśmy, dywany to kluczowy element stylu hygge, podobnie jak wszystkie inne tkaniny. Dobrze dobrane działają silnie na zmysł dotyku i dają poczucie prawdziwej, zmysłowej przyjemności. Wybieraj je ze szczególną uwagą i starannością, skupiając się, podobnie jak w przypadku dywanów, na dotykaniu. Ciepłe pledy o grubym splocie, miękkie narzuty, koce i poduszki – to tylko kilka przykładowych dodatków, które pomogą ci wprowadzić do salonu elementy stylu hygge.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ