Czujniki ruchu – rodzaje, zastosowanie i sposób podłączenia
Czujnik ruchu to mechanizm, który automatycznie włącza urządzenie, do którego jest dedykowany, gdy wykryje poruszający się obiekt w swoim zasięgu. Czujniki ruchu znajdują swoje zastosowanie w technologiach typu „smart home”, które zyskują coraz większą popularność wśród konsumentów. W jaki sposób można wykorzystać czujniku ruchu w domu i jak wpływa to na komfort oraz bezpieczeństwo jego mieszkańców?
Czujniki ruchu funkcje i zastosowanie
Czujniki ruchu wykorzystywane są zarówno w budynkach przemysłowych czy biurowcach, jak i w prywatnych domach oraz mieszkaniach. Najczęstsze zastosowanie znajdują w instalacjach oświetleniowych, włączając światło w pomieszczeniu lub w zewnętrznym obszarze budynku po wykryciu ruchu.
Czujniki wykorzystywane w instalacjach oświetleniowych mogą być również wyposażone w sensor natężenia światła. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu użytkownik może decydować o tym, w jakich warunkach mechanizm będzie uruchamiał oświetlenie – czy będą to godziny popołudniowe, czy nocne.
Czujniki ruchu jako narzędzie antywłamaniowe
Czujniki ruchu połączone z oświetleniem mogą pracować również w tzw. trybie losowym. Oznacza to, że światło jest włączane i wyłączane co pewien czas, niezależnie od tego, czy zostanie wykryty ruch, czy też nie. Funkcja ta ma wpływ przede wszystkim na bezpieczeństwo naszego dobytku w sytuacji, kiedy nie ma nas w domu. Włączające się automatycznie światło może skutecznie odstraszyć potencjalnych złodziei, symulując obecność domowników.
Czujnik ruchu może również współpracować z systemem alarmowym, uruchamiając urządzenia sygnalizacyjne lub w przypadku bardziej zaawansowanych systemów, wysyłając informację do firmy ochroniarskiej albo na policję.
Gdzie zainstalować czujnik ruchu?
W przypadku domów jednorodzinnych i mieszkań czujniki ruchu połączone z oświetleniem najczęściej instaluje się w pomieszczeniach, w których przebywamy przez krótki czas, czyli przy wejściu do domu, przy podjeździe, w przedpokoju i piwnicy. Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie czujników ruchu w wentylatorach łazienkowych oraz systemach grzewczych. Obydwa te rozwiązania pozwalają nam ograniczyć zużycie prądu oraz paliwa grzewczego, a tym samym zyskać spore oszczędności.