Czujniki ruchu – rodzaje, zastosowanie i sposób podłączenia

Czujniki ruchu – rodzaje, zastosowanie i sposób podłączenia

Czujnik ruchu to mechanizm, który automatycznie włącza urządzenie, do którego jest dedykowany, gdy wykryje poruszający się obiekt w swoim zasięgu. Czujniki ruchu znajdują swoje zastosowanie w technologiach typu „smart home”, które zyskują coraz większą popularność wśród konsumentów. W jaki sposób można wykorzystać czujniku ruchu w domu i jak wpływa to na komfort oraz bezpieczeństwo jego mieszkańców?

Czujniki ruchu funkcje i zastosowanie

Czujniki ruchu wykorzystywane są zarówno w budynkach przemysłowych czy biurowcach, jak i w prywatnych domach oraz mieszkaniach. Najczęstsze zastosowanie znajdują w instalacjach oświetleniowych, włączając światło w pomieszczeniu lub w zewnętrznym obszarze budynku po wykryciu ruchu.

Czujniki wykorzystywane w instalacjach oświetleniowych mogą być również wyposażone w sensor natężenia światła. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu użytkownik może decydować o tym, w jakich warunkach mechanizm będzie uruchamiał oświetlenie – czy będą to godziny popołudniowe, czy nocne.

Czujniki ruchu jako narzędzie antywłamaniowe

Czujniki ruchu połączone z oświetleniem mogą pracować również w tzw. trybie losowym. Oznacza to, że światło jest włączane i wyłączane co pewien czas, niezależnie od tego, czy zostanie wykryty ruch, czy też nie. Funkcja ta ma wpływ przede wszystkim na bezpieczeństwo naszego dobytku w sytuacji, kiedy nie ma nas w domu. Włączające się automatycznie światło może skutecznie odstraszyć potencjalnych złodziei, symulując obecność domowników.
Czujnik ruchu może również współpracować z systemem alarmowym, uruchamiając urządzenia sygnalizacyjne lub w przypadku bardziej zaawansowanych systemów, wysyłając informację do firmy ochroniarskiej albo na policję.

Gdzie zainstalować czujnik ruchu?

W przypadku domów jednorodzinnych i mieszkań czujniki ruchu połączone z oświetleniem najczęściej instaluje się w pomieszczeniach, w których przebywamy przez krótki czas, czyli przy wejściu do domu, przy podjeździe, w przedpokoju i piwnicy. Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie czujników ruchu w wentylatorach łazienkowych oraz systemach grzewczych. Obydwa te rozwiązania pozwalają nam ograniczyć zużycie prądu oraz paliwa grzewczego, a tym samym zyskać spore oszczędności.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij