Zastosowanie gazu w przemyśle

Skroplony gaz ziemny czyli LNG wkradł się szturmem na nowe rynki. Wpływ na coraz szersze zastosowanie gazu ma nie tylko cena, ale także bezpieczeństwo i wygoda użycia. Paliwo gazowe zaczęło być wykorzystywane również w przemyśle i nikogo nie powinno to dziwić. Jest wykorzystywane między innymi w procesie produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Gaz to także paliwo w transporcie oraz zasilanie procesów technologicznych. Sukces LNG spowodowany jest również poprawą dostępności oraz objawia się również rozwojem infrastruktury. Prognozy mówią, że do 2026 mają powstać w Europie co najmniej 34 terminale gazowe. Szybkie tempo rozwojowe spowodowane jest szerokimi korzyściami, zarówno środowiskowymi jak i ekonomicznymi.

Sposoby wykorzystania gazu w przemyśle

Niemal każda branża może wykorzystywać LNG, od przetwórstw spożywczych (zakłady mięsne, przetwórstwo owocowo-warzywne, mleczarnie), przez galwanizernie, aż po huty. Gaz może być wykorzystywany wszędzie tam, gdzie do procesów niezbędna jest energia cieplna (ciepło technologiczne, ciepła woda, para wodna) lub elektryczna, pod warunkiem, że będą zastosowane odpowiednie kompensatory do gazu. Przemysł spożywczy wykorzystuje gaz do czyszczenia i odtłuszczania linii produkcyjnych. Ciekły gaz znajduje zastosowanie także w zakładach, które wypalają produkty ceramiczne, topią szkło czy też zgrzewają taśmy filtracyjne. Gaz jest wykorzystywany głównie na obszarach, w których występują deficyty energii, szybki rozwój przemysłu czy zanieczyszczenia środowiska. Odpowiednie instalacje i kompensatory do gazu wpływają pozytywnie na środowisko oraz oszczędności przedsiębiorców.

LNG w chłodnictwie

Ciekły gaz wykorzystywany jest również do celów chłodniczych, np. w przetwórstwie mrożonek czy ryb. Z gazu można korzystać nie tylko w celu wytworzenia energii energetycznej, która służy do zasilania agregatów chłodniczych. Temperatura przechowywania LNG to -163ºC. Zanim nastąpi jego spalenie, poddawany jest regazyfikacji. Proces ten polega na odzyskaniu energii z uprzedniego skraplania i chłodzenia gazu. Można to osiągnąć dzięki zastosowaniu specjalnego wymiennika w parownicy, który będzie odpowiadał za zmianę ze stanu ciekłego w gazowy. Poza regazyfikacją wymiennik spełnia także inną funkcję – obniża temperaturę czynnika chłodniczego, który wykorzystywany jest do procesów produkcyjnych. Taki sposób wykorzystywania gazu płynnego to znaczne oszczędności energii.

Inne zastosowania gazu ziemnego

LNG znajduje zastosowanie również w mocno zaawansowanych procesach technologicznych oraz skomplikowanych urządzeniach, takich jak wysokowydajne generatory magnetogazodynamiczne. Takie urządzenia pracują w wysokich temperaturach i mają za zadanie zamienić energię chemiczną gazu w energię elektryczną. Pozwala to osiąganie wysokiej wydajności energetycznej. Gaz ziemny w tym przypadku odpowiada za chłodzenie magnesów, czyli ważnych części generatorów. Skroplony gaz ziemny stosowany jest również w niskotemperaturowych instalacjach frakcjonowania gazów węglowodorowych. Dosyć niska cena, rosnąca dostępność, ogromne możliwości wykorzystywania gazu w przemyśle – to wszystko sprawia, że popularność tego paliwa może tylko rosnąć. Statystyki jasno za tym przemawiają. Prognozy mówią o tym, że w 2040 roku handel gazem będzie w 60% powiązany z łańcuchem LNG.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij