Czy podzielnik kosztów pozwoli nam oszczędzić na ogrzewaniu?

Kiedy jesteśmy właścicielami bądź wynajmujemy mieszkanie w okresie zimowym, a my mamy podłączone ogrzewanie miejskie. Mało kto zwraca uwagę na rachunki za ogrzewanie, do momentu aż nie dostanie pierwszego rachunku, z którego wynika olbrzymia zapłata przekraczająca nawet tysiąc złotych. Następnie przychodzi czas refleksji, kiedy próbujemy oszczędzać na ogrzewaniu. Specjalnie się ziębimy bo opłaty za ogrzewanie są zbyt wysokie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Visterma

Po okresie oszczędzania na ogrzewaniu okazuje się jednak, że nasz rachunek jest nie wiele mniejszy od poprzedniego. Warto pominąć te dwa pierwsze okresy i przygotować się do oszczędzania na ogrzewaniu z głową tak, abyśmy nie cierpieli we własnych lokalach ale i nie mieli wielkich rachunków za zużyte GJ ciepła.

Jest wiele sposobów na to by oszczędzać na ogrzewaniu jednak przed ich zastosowaniem warto też wiedzieć dlaczego właśnie tak usystematyzowane postępowanie ma przynieść nam oszczędności. Jednym ze sposobów jest zastosowanie podzielników kosztów ogrzewania, takie urządzenia pozwolą nam na ograniczenie rachunku w przypadku gdy my sami oszczędzamy a nasi sąsiedzi nie.

Jak rozliczają nas współdzielenie?

Temat rozliczeń za ogrzewanie mógłby zająć wiele artykułów jednak najważniejszy punkt dla w spółdzielni mieszkaniowej to to by wystawiony rachunek za ogrzewanie został pokryty. Najprostszą metodą jakie są stosowane to podział kosztów względem metrów kwadratowych. Możesz nie grzać wcale, albo grzać na maksimum. Rachunek i tak będzie dzielony wspólnie z innymi mieszkańcami bloku.

Przy zamontowaniu podzielników kosztów ogrzewania, sytuacja się zmienia i jeżeli pozostali mieszkańcy będą uczciwi i nie będą starali się oszukiwać na ogrzewaniu to Twój rachunek będzie odzwierciedleniem zużytej przez ciebie energii cieplnej. Lecz nie do końca, bo jeżeli zużyta energia nie będzie się zgadzać ze stanem liczników to i tak zostaniesz obciążony dodatkowymi kosztami ciepła.

Jak działa podzielnik kosztów ogrzewania?

Aby wiedzieć jak nie wprowadzić się w kozi róg i nie nabić sobie dodatkowych Giga dżuli za ogrzewanie warto wiedzieć mniej więcej jak działa podzielnik kosztów ogrzewania. Urządzenie to ma wbudowany czujnik temperatury z tyłu obudowy, mierzy on temperaturę grzejnika. Wyposażony jest też w zegar elektroniczny mierzący czas danej temperatury.

Aparatura ta komunikuje się ze sobą drogą radiową, przez co nie ma potrzeby dla zbierających pomiary, aby wchodzić do każdego mieszkania i spisywać dane z liczników na kaloryferach. Zestawione dane pozwalają określić kto dokładnie i ile grzał w danym okresie. Przekłada się to bezpośrednio na możliwość indywidualnej możliwości zadbania sposób jak ogrzewamy mieszkanie.

Jak magazynować ciepło w naszym mieszkaniu?

      

Problemem wielu mieszkań, zwłaszcza tych ze starego budownictwa są nieszczelności okien oraz drzwi wejściowych. Nie wspominając już o tym, że najwięcej ciepła z domu ucieka właśnie przez okna, to nieszczelne bądź otwarte okna nie pomogą nam w oszczędzaniu. Najpierw więc trzeba zadbać o to by okna podczas ogrzewania kaloryferów były pozamykane, a w przypadku nieszczelności przynajmniej podjąć próbę uszczelnienia ich przez zastosowanie uszczelek naklejanych na framugi drzwi i okien.
      
Jednak to tylko jeden ze sposobów na zatrzymanie ciepła. W pewnym momencie i tak będziemy musieli otworzyć okno by wywietrzyć w pomieszczeniu. Wtedy najlepiej zakręcić kaloryfer i otworzyć okno najszerzej jak to możliwe, na jak najkrótszy okres czasu. Powietrze już w ciągu pierwszych minut wymiesza się z tym z zewnątrz za sprawą dyfuzji, a my nie stracimy tak dużo ciepła.
           
Należy zadbać o odpowiednią przestrzeń dla kaloryferów. Jeżeli nie wiemy jak działa kaloryfer to warto zainteresować się sposobem w jaki ogrzewa on powietrze z pod kaloryfera podgrzewając je do górnej warstwy. W ten sposób wytwarza się tak zwana cyrkulacja powietrza ciepłego. Zasłanianie kaloryfera, zakrywanie go bądź zabieranie mu miejsca pod nim ogranicza nam możliwość ogrzewania powietrza.

Podsumowanie

Podzielniki kosztów ogrzewania są dobrym sposobem indywidualne oszczędzanie ale w połączeniu z dodatkowymi sposobami na oszczędzanie. Sposobów na oszczędzanie na ogrzewaniu jest mnóstwo. Cieplejsze ubieranie się, zamykanie drzwi, mniejsze ogrzewanie pomieszczeń rzadziej uczęszczanych. Wszystkie te sposoby są dobre, ale najważniejsze w nich jest to by stosowa je możliwie wszystkie razem. Tylko w ten sposób będziemy faktycznie w stanie zadbać o swój komfort i o stan naszego portfela

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij