Czy stać cię na kredyt hipoteczny Sprawdź to!

Czy stać cię na kredyt hipoteczny? Sprawdź to!

Starając się o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości, pamiętaj że będziesz z nim związany przez najbliższe kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. To decyzja czasem na większą część swojego dorosłego życia. Niezwykle ważne w tym aspekcie jest sprecyzowanie na jak wysoki kredyt mnie stać. Zbyt duże zadłużenie w dłuższej perspektywie może źle się odbić na domowym budżecie, nie mówiąc już o wizji ewentualnej utraty pracy, czyli źródła stałych dochodów. Decyzja o zaciągnięciu kredytu powinna być dobrze przemyślana, a najlepiej skonsultować ją z doradcą finansowym lub specjalistą w zakresie kredytów. Wzięcie pod lupę wszystkich za i przeciw może zagwarantować spokojny sen i lepszą przyszłość.

Pierwsze kroki

Wszelkie starania o kredyt należy rozpocząć o wstępnego obliczenia swojej zdolności kredytowej, która jest jednym z podstawowych wyznaczników przyznania pożyczki. Wstępnie, można to zrobić w łatwy i szybki sposób, korzystając z kalkulatorów kredytowych, udostępnionych na stronach większości banków. Jeżeli spełniasz to kryterium, możesz poczynić kolejne kroki. To najlepszy moment, by wybrać się do wybranego banku lub kilku banków i zapytać o wszelkie formalności. Banki z pewnością będą brały pod uwagę zarobki, dlatego tak ważne by były one stałe, a co najważniejsze stabilne. Równie ważny jest staż pracy, im dłuższy, tym bardziej wiarygodny jesteś dla banku.

Dla pozytywnej opinii kredytowej banku bardzo ważna jest też historia zadłużenia przyszłego kredytobiorcy. Twoje zadłużenie, wliczając przyszłą ratę kredytową, nie powinno przekraczać ustalonego w procentach miesięcznego przychodu. Przy większym zadłużeniu najprawdopodobniej konieczne będzie zredukowanie wszelkich zobowiązań przed złożeniem wniosku kredytowego.

Od czego zależy decyzja banku?

Zanim bank wyda swoją decyzję kredytową, wniosek osoby ubiegającej się o kredyt przejdzie wnikliwą analizę, a wszystkie informacje w nim zawarte zostaną z pewnością zweryfikowane.

Decyzja banku zależy w dużej mierze od możliwości finansowych przyszłego kredytobiorcy. Przeliczenie swoich możliwości na zamiary ma tutaj istotne znaczenie – zarobki kredytobiorcy muszą być adekwatne do wartości nieruchomości, którą chce kredytować. Same warunki kredytu hipotecznego zależą od oferty danego banku, dlatego warto zrobić wcześniej rozeznanie, by wybrać najkorzystniejszą dla siebie propozycję. W wyborze najlepszych ofert, a na pewno dopasowanych do twoich wymagań, może pomóc ekspert z firmy świadczącej usługi doradztwa finansowego. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na samodzielny research dostępnych ofert na rynku kredytów hipotecznych, lub po prostu tego nie potrafią i chcą powierzyć swoją sprawę w ręce specjalisty.

Kredyt walutowy czy w złotówkach? Fakty i mity

Przyszli kredytobiorcy nadal zastanawiają się nad opłacalnością zaciągnięcia kredytu w obcych walutach. Jeszcze kilkanaście lat temu kredyty we frankach szwajcarskich były najczęściej przyznawane przez banki, a kredytobiorcy uważali je za najbezpieczniejsze. Faktycznie, jeszcze w roku 2008 frank szwajcarski był na tyle stabilną walutą, gwarantującym o wiele niższe oprocentowanie w porównaniu z kredytem złotówkowym. Niestety, nie wszystkie prognozy walutowe się sprawdzają i należy je traktować wyłącznie jako pewne szacunki, a nie wyznaczniki. Obecnie, posiadacze kredytów we frankach muszą liczyć się z koniecznością nadpłaty rat i już teraz wielu z nich znalazło się na drodze sądowej, wnosząc o odzyskanie należnego im odszkodowania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij