Czym jest beton towarowy i kiedy warto z niego skorzystać

Czym jest beton towarowy i kiedy warto z niego skorzystać?

Nie każdy wie, że jest kilka rodzajów betonu. Osoby decydujące się na zamówienie betonu koniecznie powinny znać różnicę pomiędzy jego typami, by wiedzieć, czym się charakteryzują i który z nich jest używany do konkretnego celu. Jakie zastosowania ma beton towarowy? Czym się wyróżnia?

Beton towarowy – czym jest?

Beton towarowy jest produkowany na węzłach betoniarskich, a następnie dostarczany na budowę w betonowozach lub rzadziej samochodami samowyładowczymi. Inne rodzaje betonu z kolei są wyrabiane bezpośrednio na placu budowy. Jednak przygotowywanie betonu w betoniarce jest dość ryzykowne i czasochłonne. Oczywiście łatwo jest popełnić błąd, który wpłynie na uzyskanie niewłaściwych parametrów betonu. Do tego też trzeba pamiętać, że na jego jakość wpływ mają składniki wykorzystane do jego wyrabiania, czyli piaski lub pospółki. Zwróćmy też uwagę, że przygotowanie betonu w ilości wystarczającej do zalania fundamentów przy pomocy zwykłej betoniarki to zadanie bardzo pracochłonne. Zdecydowanie łatwiej jest zamówić beton towarowy w odpowiedniej ilości i o określonych parametrach. Jest on produkowany z wysoką precyzją. Wszystkie składniki są dokładnie odważane i dobrze wymieszane. 

Zastosowania betonu towarowego

Beton towarowy jest niezastąpiony na placach budowy. Można wykorzystywać go do lania fundamentów czy stropów. Sprawdzi się też przy konstrukcjach żelbetonowych. Do tego też można wykorzystywać go do budowania mostów i dróg. To produkt, który może się przydać do stawiania całych elementów konstrukcyjnych. Dzięki wysokiej wytrzymałości i powtarzalnych parametrach łatwo jest przewidzieć jak zachowa się pod obciążeniem oraz na tej podstawie wykonywać niezbędne obliczenia. Bez wątpienia używanie betonu towarowego w budownictwie ma zdecydowanie większe zastosowanie niż zwykłego betonu przygotowywanego w betoniarce, który na dobrą sprawę powinien być wykorzystywany jedynie do wykonywania niewielkich przydomowych prac i poprawek. Z pewnością może on sprawdzić się do wzmocnienia niewielkich słupków stabilizujących ogrodzenie, ale z pewnością nie będzie dobrym rozwiązaniem przy wylewaniu fundamentów. 

Rodzaje betonu towarowego

Warto podkreślić, że beton towarowy to określenie, pod którym mieści się kilka różnych rodzajów. Każdy z nich wyróżnia się innymi parametrami i może być wykorzystywany w innych sytuacjach. Jakie są rodzaje betonu?

– Szlichta – beton najniższej klasy, który ma też najmniejszą odporność. Sprawdza się do lania posadzek i podłóg na gruncie, które nie będą mocno obciążone. 

– Beton klasy B8/10 – jest przystosowany do zmiennych obciążeń, więc nadaje się na podjazdy, podłogi i posadzki. 

– Beton klasy B15/20 – nadaje się do wylewania elementów konstrukcyjnych np. schodów, stropów czy fundamentów.

– Beton klasy B25 – używa się go w miejscach narażonych na największe obciążenia.

– Beton wodoodporny – wykorzystuje się go do stawiania piwnic i podłóg, które mogą być szczególnie narażone na kontakt z wilgocią oraz związane z nią pleśnienie i przyspieszony rozkład.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij