Dlaczego warto regularnie czyścić dach?
Konstrukcja dachu narażona jest na bezpośrednie oddziaływanie różnych czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, zmiany temperatury czy opady atmosferyczne. Jej strukturę mogą też zaatakować glony, mchy i porosty. Znaczna część zanieczyszczeń nanoszona jest na dach z silnym wiatrem, który roznosi pył i kurz. Nie bez znaczenia pozostają osadzające się pyłki drzew i innych roślin, prowadzące do powstawania trudnych do usunięcia zabrudzeń. Lepkie osady łatwo przyciągają zanieczyszczenia emisyjne, włącznie z osadami ze spalin oraz dymu. Źródłem zabrudzeń są też ptasie odchody. Wszystko to sprawia, że dach wymaga regularnego czyszczenia.
Podatność dachu na zanieczyszczenia
Poszczególne rodzaje pokryć dachowych są w dość równym stopniu narażone na powstawanie zabrudzeń. Najbardziej podatne będą jednak konstrukcje o powierzchni chropowatej, do której bardzo łatwo przylegają zanieczyszczenia. Na rozwój grzybów, mchów i porostów mniej narażone są gładkie dachówki. Źródłem zanieczyszczeń biologicznych częściej są pokrycia o zwiększonej nasiąkliwości, takie jak np. dachówka ceramiczna. Osad nagromadzający się przez wiele lat jest trudny do usunięcia, dlatego czyszczenie dachów warto przeprowadzać cyklicznie. Samodzielne mycie pokrycia i elewacji często jednak nie przynosi pożądanych rezultatów, ponieważ pozwala na usunięcie jedynie powierzchownych zabrudzeń. Czyszczenie dachu jest też dość niebezpieczne, ze względu na pracę na wysokości i nierzadko duże nachylenie.
Najważniejsze etapy czyszczenia dachu
W większości przypadków mycie dachówki rozpoczyna się od elementów ułożonych najwyżej. Aby brudna wodna nie spływała po części dachu już oczyszczonej, na części znajdujące się niżej trzeba przechodzić stopniowo. W ten sposób zabrudzenia będą wpadać bezpośrednio do rynien spustowych, przy czym wymaga to szczególnej ostrożności. Zbyt szybkie mycie dachu może bowiem sprawić, że zanieczyszczenia spłyną po elewacji. Na początek odbywa się usuwanie zabrudzeń powierzchniowych, zwykle przy użyciu wody pod ciśnieniem. Takie zanieczyszczenia nie są na stałe zwarte z licem powierzchni dachu, dlatego ich eliminowanie przebiega dość łatwo. Kolejnym etapem jest aplikacja środka chemicznego na dachówkę. Kluczowe znaczenie ma trafny dobór preparatu, który musi być dopasowany do rodzaju zabrudzeń. Wcześniej trzeba jednak zabezpieczyć miejsca narażone na oddziaływanie substancji chemicznych. Po naniesieniu płyny są pozostawiane na powierzchni dachu przez określony czas, zgodnie z wytycznymi producenta. Na koniec pokrycie jest myte wodą pod ciśnieniem dobranym w taki sposób, aby nie wywołać uszkodzeń.
Cena za czyszczenie dachu
Cena za mycie dachu zależy od wielu czynników, takich jak np. wysokość budynku, kształt i rodzaj pokrycia czy stopień samych zabrudzeń. W przypadku nietypowego nachylenia czy występowania wykuszy i wieżyczek, koszt usługi jest proporcjonalnie wyższy. Mycie dachów wymaga wówczas zastosowania specjalistycznych technik alpinistycznych, profesjonalnego podnośnika koszowego czy dodatkowej asekuracji. Z tego względu warto skorzystać z usług dobrze wykwalifikowanych fachowców, takich jak zespół TETON clean. Pracownicy tej firmy indywidualnie ustalają ceny wszystkich prac, dobierając je do potrzeb danej konstrukcji oraz warunków środowiskowych. W praktyce koszt mycia dachu zawsze będzie nieco inny.
Zakres usługi mycia dachu
W zakres usług mycia dachu wchodzi eliminowanie różnych nieczystości, takich jak np. wierzchnie naloty, kurz i piasek czy liście. Przeprowadzenie tych działań ma znaczenie nie tylko ze względów estetycznych. Profesjonalne czyszczenie dachu z mchu pozwala na uniknięcie wielu zagrożeń, które wynikają z bardzo szybkiego rozrostu tych mikroorganizmu w środowisku wilgotnym. W połączeniu z wahaniami temperatur, zwiększa się ryzyko rozsadzania dachówki oraz występowania często niezauważalnych uszkodzeń. Poszycie dachowe przestaje być szczelne, przez co cała konstrukcja narażona jest na gnicie. Kompleksowe mycie dachu z mchu zabezpiecza przed utratą jego funkcji ochronnych, a tym samym zapewnia utrzymanie nienagannego stanu pokrycia przez długi czas.