Dlaczego warto zainstalować centralę wentylacyjną?
Centrala wentylacyjna jest odpowiedzialna za dostarczanie do pomieszczeń czystego, świeżego powietrza. To rozwiązanie ma o wiele więcej zalet niż stosowana w minionych latach wentylacja grawitacyjna. W jaki sposób działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?
Gdzie montowane są centrale wentylacyjne?
Miejsce dla nowoczesnych urządzeń wentylacyjnych najprościej można wygospodarować w nowym budynku, w starszych obiektach niestety nie zawsze jest możliwość przeprowadzenia takiej instalacji. Centrale wentylacyjne doskonale sprawdzają się w domach jednorodzinnych, biurach, hotelach, budynkach użyteczności publicznej, zakładach przemysłowych czy lokalach gastronomicznych. Dobór wydajności i parametrów centrali wentylacyjnej zależy od kilku czynników m.in. od wielkości budynku, liczby osób przebywających w pomieszczeniach, zapotrzebowania na świeże powietrze.
Wentylacja grawitacyjna zdawała egzamin w starszych domach, gdzie zazwyczaj okna były mało szczelne, co ułatwiało wymianę powietrza. Obecnie nawet w starych budynkach coraz częściej montuje się okna o bardzo wysokiej szczelności, dzięki czemu nie dochodzi do strat ciepła, ale zarazem zaburzony zostaje naturalny przepływ powietrza. Bez odpowiedniej wentylacji pomieszczenia nie będą miały zapewnionej ciągłej wymiany powietrza i na tym właśnie polega rola nowoczesnej centrali wentylacyjnej – gwarantuje ona komfortowe, zdrowe warunki niezależnie od pogody i szczelności okien.
Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła
Ważną cechą centrali wentylacyjnej jest to, że dostarczając świeże powietrze do budynku dba także o jego optymalną temperaturę. Systemy wentylacyjne oferowane przez firmę Lindab współpracują z bardzo wydajnymi rekuperatorami, czyli urządzeniami, które ogrzewają nawiewane do pomieszczeń powietrze. Do podnoszenia temperatury wykorzystuje się ciepło z powietrza już zużytego – system jest tak skonstruowany, że oba strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą, a jedynie do świeżego strumienia dostarczane jest ciepło odzyskiwane z wywiewu.
Jak zbudowana jest centrala wentylacyjna?
Konkretny typ centrali wentylacyjnej oraz jej wydajność dobiera się pod kątem potrzeb budynku oraz jego mieszkańców. Konstrukcję centrali możemy podzielić na bloki funkcyjne: sekcję wentylatorową (nawiewną lub wywiewną), sekcję filtracji, sekcję ogrzewania, sekcję chłodzenia, sekcję nawilżania oraz sekcję tłumienia. Na budowę składa się oczywiście także układ automatyki i sterowania. Szczegółowa budowa zależy oczywiście od typu i miejsca montażu centrali.