Dlaczego wywóz śmieci musi być przeprowadzony legalnie?

Dzikie wysypiska to w Polsce poważny problem. Co roku władze samorządowe likwidują kilkanaście tysięcy nielegalnych składowisk śmieci, co i tak niczego nie rozwiązuje. Cierpi na tym środowisko naturalne, a co za tym idzie – także i człowiek. Dlaczego warto wywozić odpady zgodnie z prawem? Co grozi za nielegalny wywóz śmieci wielkogabarytowych i komunalnych?

Nielegalny wywóz śmieci – grzywny

Likwidowanie dzikich wysypisk przypomina walkę z wiatrakami. Gdy władze samorządowe usuną jedno nielegalne składowisko odpadów, na jego miejsce powstają dwa nowe. Dlatego kary za niezgodny z prawem wywóz śmieci wielkogabarytowych i komunalnych systematycznie rosną. Już teraz należy się liczyć z mandatem w wysokości od 20 do nawet 5000 złotych.

To, jak wysoką grzywnę trzeba będzie zapłacić, zależy od charakteru i ilości odpadów. Jeśli będą to odpady niebezpieczne, należy liczyć się z najwyższym wymiarem kary. Co ważne, mandat można otrzymać nie tylko za nielegalne pozbycie się śmieci, ale również niewłaściwe ich składowanie. Jeśli na posesji zalegają duże ilości gruzu i odpadów wielkogabarytowych grozi grzywna w wysokości do 1500 złotych. W takim przypadku bowiem sprawca łamie obowiązek utrzymania czystości.

Dlaczego wywóz śmieci należy przeprowadzać zgodnie z prawem?

Na osoby łamiące przepisy polskie prawo nakłada nie tylko kary finansowe. Pewne działania podlegają nawet karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Dotyczy one osób, które składują, usuwają, przetwarzają, zbierają, odzyskują, unieszkodliwiają lub transportują odpady w taki sposób, że mogą one:

  • być groźne dla zdrowia lub życia człowieka,
  • powodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi,
  • przyczyniać się do zniszczeń w świecie roślinnym lub zwierzęcym.

Żeby więc uniknąć konsekwencji finansowych i prawnych, wywóz śmieci należy przeprowadzić zgodnie z prawem. W przypadku gruzu i odpadów wielkogabarytowych najlepiej zamówić specjalistyczny kontener. Wynajęta firma podstawi go w odpowiednie miejsce, a następnie odbierze i zajmie się utylizacją zgromadzonych śmieci.

Więcej informacji: wywóz śmieci wielkogabarytowych Kraków.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij