Jak pandemia zmieniła preferencje Polaków odnośnie kupowanych nieruchomości?

Trwająca od blisko półtora roku pandemia COVID-19 bezpośrednio wpłynęła na rynek nieruchomości. Popyt na mieszkania, czy domy na sprzedaż nie spadł, ale wyraźnie zmieniły się preferencje zakupowe Polaków odnośnie kupowanych nieruchomości? Na co obecnie zwraca się największą uwagę?

Polacy coraz częściej decydują się na większe mieszkania

Pandemia COVID-19 sprawiła, że wiele osób na długi czas musiało pozostać we własnym domu. Z racji tego, że w większości przypadków Polacy nie byli na to przygotowani, zaczęły rodzić się problemy wynikające z warunków mieszkaniowych. Przebywanie całą rodziną w domu, pogodzenie pracy i nauki zdalnej to aspekty, które sprawiły że decydując się obecnie na zakup mieszkania częściej wybieramy większy metraż godząc się na wynikającą z tego wyższą cenę. Jest to kluczowa zmiana w preferencjach Polaków, ponieważ przed pandemią wiele osób decydowało się na mniejsze, ale odpowiednio zlokalizowane mieszkania, mając świadomość, że większość czasu i tak spędza się poza domem. Obecnie lokalizacja to aspekt, który nieznacznie stracił na znaczeniu, a jej miejsce zajął metraż. Dziś najchętniej kupowane są 3 lub 4-pokojowe mieszkania, które pozwalają wygodnie mieszkać całej rodzinie. Tego typu nieruchomości w atrakcyjnych cenach można znaleźć na stronie eDOM Nieruchomości.

Najważniejsza jest funkcjonalność

Odpowiedni metraż to jednak nie wszystko, ponieważ najważniejsza jest funkcjonalność, którą oferuje mieszkanie. Co przez to rozumieć? Optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie własnego pokoju przez każdego domownika. Dzięki temu będzie można zorganizować przestrzeń dedykowaną do pracy, czy nauki. Umożliwi to również spędzenie odrobiny czasu w samotności, co jest bardzo ważne dla zdrowia psychicznego. Istotna jest również strefa relaksu, czyli odpowiednio duży salon, w który umożliwi rozrywkę dla całej rodziny. Na znaczeniu zyskał również dostęp do świeżego powietrza, a więc balkon, taras, czy własny ogródek.

Wpływ pandemii na rynek najmu nieruchomości

Pandemia COVID-19 nie pozostała bez wpływu na rynek najmu nieruchomości. Skutki lockdownu to spadek popytu, a co za tym idzie obniżka średnich czynszów najmu. Oczywiście główną przyczyną było zamknięcie uczelni, ograniczenia w turystyce i przemieszczaniu, a także niepewność zarobkowa społeczeństwa. Obecnie rynek powoli wraca do normy, za co odpowiedzialne jest zluzowanie restrykcji, zapowiedź powrotu studentów na uczelnie oraz przeprowadzona akcja szczepień.

Znalezienie dobrej oferty zakupu nieruchomości to trudne zadanie, niezależnie od tego, czy chcemy to zrobić w okresie pandemii, czy w normalnych warunkach. Powodzenie całej transakcji gwarantuje odpowiednia wiedza na temat rynku nieruchomości, którą można nabyć dzięki doświadczeniu. Pomocny może być również blog o nieruchomościach, którego lektura pozwoli poznać zasady panujące na tym rynku.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij