Z czego wykonać drogę dojazdową, by przetrwała zimę bez szwanku?
Cóż, zima nas nie rozpieszcza. Ktoś powie, że zimą ma być zimno, ale bądźmy szczerzy chyba większość z nas ma raczej już dosyć tej pory roku. Tym bardziej, że nie mamy do czynienia tylko z białą zimą, bo raz jest pięknie, a potem znowu są roztopy i cóż…to już nie jest fajne. Problemem są też prace, choćby wykonanie drogi dojazdowej do posesji czy firmy. I jest to duży problem, bo jak zauważyliście raz mamy mróz, a kilka dni później temperatura jest na plusie, co oznacza iż trzeba wykonać drogę z takich materiałów, żeby droga przetrwała zimę przez szwanku. Zatem, co wybrać?
Droga z kostki brukowej – tak czy nie?
Często drogę dojazdową wykonuje się z kostki brukowej. W końcu jest ona trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne – ok nie każda, ale ta wyższej jakości, czyt. droższa. Oczywiście problem pojawia się inny, bo trudno układać ją zimą, gdyż tak naprawdę prace są wieloetapowe i na samym początku trzeba przygotować teren, czyli go wyrównać, a często i osuszyć. Następnie konieczne jest wykonanie podbudówki, a i to nie koniec prac, bo dopiero potem można wykonać obrzegowanie. Nim dojdzie do układania trzeba też ją podsypać, co także generuje czas i koszty. Dopiero teraz można ją układać. Jeżeli sądzicie, że na tym prace się kończą, to nic bardziej mylnego, bo trzeba jeszcze spoinować, a na samym końcu ją zagęścić. Cóż, pracy jest w bród, a przy tym problemem jest niska temperatura czy mokra nawierzchni. A więc, choć droga z kostki brukowej jest trwała, to jednak jej wykonanie zimą się nie sprawdza.
Droga z płyty drogowej – tak czy nie?
Doskonałym wyborem wydaje się też wykonanie drogi dojazdowej z płyt MON. Otóż zaczniemy od jej ceny, która jest korzystna. Ale nie sama cena jest ważna, bo ważna jest trwałość i jakość. A w tym aspekcie płyty MON przewyższają nawet kostkę brukową. Są niemal niezawodne i co ciekawe wytrzymują nawet duże obciążenia. A więc sprawdzą się nie tylko do budowy drogi dojazdowej do domu, ale i do zakładu pracy. Musimy też wspomnieć o odporności na ściskanie, która także jest ogromna. Na pewno ich kolejną zaletą jest to, iż mogą stanowić doskonałą izolację dla wilgotnej gleby, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać z nich drogę nawet zimą. Samo wykonanie takie drogi nie jest trudne, ani też czasochłonne. Wiadomo, że wykonując drogą dojazdową zależy nam, aby jej estetyka była ciekawa, ale też aby droga przetrwała wiele lat i nadal dobrze się prezentowała. Te wymagania na pewno spełni droga wykonana z płyt MON. Zatem naszym zdaniem jest to idealna propozycja i co ważne uniwersalna.
A może z kamienia…kolejowego – tak czy nie?
Drogę dojazdową można wykonać z wielu materiałów, ale jak wiecie nie każdy jest trwały. Oczywiście bywa tak, że chce się szybko wykonać drogę i małym kosztem i wtedy pierwsze co inwestorowi się kojarzy, to droga z kamienia. W tym przypadku często jest wykorzystywany kamień kolejowy, który jest stosunkowo tani. Średnio cena wynosi około 70 złotych za tonę, co nie jest jakąś wysoką kwotą. Jednak warto zastanowić się czy opłaca się wykonać drogę właśnie z kamienia. Tutaj odpowiedź nie jest jednoznaczna. Cena owszem jest zachęcająca, ale kamienie raczej nadają się do utwardzania, ale chwilowego. Co oznacza, że droga tymczasowa z kamienia kolejowego jest jak najbardziej ok, ale nic poza tym, bo zwyczajnie kamienie nie są odporne na warunki atmosferyczne i pod wpływem jazdy samochodów będą się przemieszczać i będą powstawały wyżłobienia. Zatem jesteśmy raczej nie nie.
A może asfalt – tak czy nie?
Coraz więcej inwestorów zastanawia się nad wykonaniem drogi dojazdowej z asfaltu. Cóż, asfalt wydaje się trwały, bo rzeczywiście jest trwały. Jednak problemem jest raczej jego cena i to nie tylko cena samego materiału, ale i wykonania takiej drogi. W dużych miastach jedna tona materiału to koszt nawet 700 złotych, a do tego dochodzi jeszcze zagęszczenie oraz robocizna. A więc cena będzie zdecydowanie wyższa. Ale trwałość jest na poziomie, choć takich prac nie powinno wykonywać się zimą.
Naszym zdaniem jedynym słusznym i najlepszym rozwiązaniem jest droga z płyt MON. Jej zalet jest wiele, począwszy od trwałości, przez estetykę, aż na cenie kończąc. Zatem takie rozwiązanie łączy w sobie funkcjonalność i walory estetyczne.