Docieplanie budynków zimą. O czym należy pamiętać?

Ceny ogrzewania ciągle rosną. Niestety wiąże się to z coraz wyższymi rachunkami niekiedy na horrendalne sumy. Szczególnie gdy budynek jest nieocieplony, wiele ciepła ucieka. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny, gdyż większa ilość zużycia energii negatywnie wpływa na środowisko i znacząco przyczynia się do powstawania smogu. Dlatego niezbędne jest wdrożenie odpowiednich rozwiązań takich jak docieplanie budynku. Niezbędnym sprzętem będą tu rusztowania ramowe.

Kiedy można przeprowadzić docieplenie budynku?

Jak wiadomo obecna technologia pozwala na przeprowadzenie remontów nie tylko wiosną czy latem. Jednak ocieplenie najlepiej przeprowadzać wtedy gdy temperatura za oknem nie jest bardzo niska. Obecnie zimy są coraz cieplejsze, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać ocieplenia o tej porze roku. W tym przypadku należy pamiętać o doborze materiałów mrozoodpornych, które są jednocześnie odporne na wilgoć.

Docieplanie budynku styropianem – co należy wiedzieć?

Doskonałym wyborem jest docieplanie budynku styropianem. Oczywiście największe znaczenie ma sam wybór styropianu, który najlepiej nadawał się będzie do izolacji termicznej. Warto wiedzieć, że styropian dobiera się do rodzaju ściany i jej wykończenia. Najczęściej stosuje się bardzo popularny styropian biały bądź też szary, zwany grafitowym, który ma lepszy współczynnik przewodzenia ciepła, ale według specjalistów nie zawsze jest dobrym wyborem. Kolor ma wpływ na przenikanie promieniowania UV, które mniejsze w przypadku białego styropianu. Zatem dobrze utrzymuje ciepło zimą, natomiast nie powoduje przegrzania latem. Ponadto szary styropian często odpada, a jego montaż jest zdecydowanie bardziej kłopotliwy.

Docieplanie wełną mineralną i pianką poliuretanową – co warto wiedzieć?

Bardzo ważne jest również docieplenie poddasza budynku. W tym przypadku sprawdzi się wełna mineralna. Jest to doskonały izolator. Jednak należy pamiętać, że niedokładny montaż może prowadzić do powstawania mostków termicznych, a także zawilgocenia ścian. Z tego względu montaż takiego docieplenia może potrwać dłużej niż jeden dzień roboczy. Do wyboru jest np. wełna szklana, która ma mniejszą gęstość niż skalna. Wełna szklana jest mniej odporna na wysokie temperatury, jednak doskonale sprawdzi się do izolowania domów jednorodzinnych, natomiast skalną najczęściej stosuje się do izolowania konstrukcji kominów, a także w przypadku budynków o charakterze przemysłowym. Zawsze należy pamiętać, by zwracać uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła. Im jest niższy, tym lepsze właściwości termoizolacyjne posiada.

Do docieplania budynku można użyć również pianki poliuretanowej. To niezwykle gęsty materiał, który najczęściej stosuje się do izolowania okien i drzwi, a także docieplania dachów. Zyskuje ona coraz większą popularność. Jest konkurencją dla styropianu i wełny. Jednak należy pamiętać, że nie jest paroprzepuszczalna. Ma także wyższą cenę niż wełna.

Jak wykonać docieplenie? – niezbędne sprzęty

Docieplanie budynków zimą wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu. Niezbędne będzie odpowiednie rusztowanie. Sprawdzi ramowe, które jest stabilne i odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne, w tym mróz. Należy podkreślić, że jest bardzo łatwe w montażu. Posiada także barierki ochronne zatem zapewnia maksimum bezpieczeństwa pracownikom. Dzięki pionowej konstrukcji nośnej oraz dużej sztywności umożliwia dotarcie nawet do trudno dostępnych miejsc. Zastosowanie wsporników, które są zestawione obok siebie ma wpływ na walory użytkowe. Tutaj polecamy rusztowanie ramowe fasadowe, które posiada ocynkowane ogniwa oraz drewniane pomosty, które sprawdzą się właśnie podczas ocieplania. Przy okazji należy zwrócić uwagę na lekką konstrukcje dzięki temu demontaż i umieszczenie na kolejnej ścianie nie nastręcza problemów. Możliwa jest też płynna regulacja wysokości i rozbudowa w każdym kierunku.

Warto inwestować w ocieplenie, tym bardziej, że taka inwestycja bardzo szybko się zwróci, a rachunki za ogrzewanie zdecydowanie się zmniejszą. Obecnie takie prace można prowadzić przy sprzyjających warunkach również zimą.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij