Zewnętrzna jednostka pompy ciepła do ogrzewania domu

Dom ogrzewany za pomocą ciepła z powietrza? Sprawdź jak to możliwe

O tym, że istnieje możliwość ogrzewania domów przy użyciu powierzanej pompy ciepła przekonało się już wielu inwestorów. Energia zgromadzona w otaczającym nas powietrzu może być wykorzystana do ogrzewania nawet dużych piętrowych domów. W tym miejscu jednak pojawia się pytanie, czy w obliczu silnych zimowych mrozów, ogrzewanie pompą ciepła będzie wystarczające. W naszym artykule znajdziesz na nie odpowiedź!

Z tekstu dowiesz się:

  • Jaka jest skuteczność powietrznych pomp ciepła,
  • czym jest COP,
  • czym jest SCOP,
  • jakie zależności występują między pompą ciepła a rekuperacją.

Pompa ciepła do ogrzewania domu obecnie jest jednym z najbardziej wydajnych, a co za tym idzie, także najtańszych sposobów ogrzewania. Wraz z ekspertem marki Vaillant przybliżymy tą technologię i podpowiemy, jak zwiększyć sprawność pompy ciepła.

Skuteczność pomp ciepła do ogrzewania domu

Każdy inwestor podczas wyboru źródła ciepła w budynku spotkał się z propozycją ogrzewania pompą ciepła. Jest ich kilka rodzajów. Jedne czerpią energię z gruntu, inne z powietrza, a jeszcze inne z wody. Wspólną cechą tych wszystkich urządzeń jest sprężarka, która podnosi ciśnienie oraz temperaturę w układzie. Jeśli chcesz dowiedzieć się dokładnie, jak działa pompa ciepła, zajrzyj na stronę marki Vaillant, gdzie znajdziesz krótki, ale interesujący filmik z krótkim opisem, który pokazuje zasadę działania tego urządzenia.

Podstawowymi parametrami, które określają sprawność pompy ciepła są COP i SCOP. Aby zrozumieć kwestię wydajności takiego systemu ogrzewania, należy dokładnie im się przyjrzeć.

Pompa ciepła – ogrzewanie domu – co nam mówi współczynnik COP?

Współczynnik COP podawany jest w konkretnych warunkach. Określa stosunek energii wyprodukowanej do tej pobranej z sieci energetycznej. Mówiąc o konkretnych warunkach, myślimy głównie o temperaturze zewnętrznej oraz temperaturze zasilnia. Temperatura zewnętrzna ma duży wpływ na wskaźnik COP. Im jest ona większa, tym więcej energii możemy pobrać z powietrza do ogrzewania domu pompą ciepła i mniej musimy pobierać z sieci. Wartość COP rośnie wraz ze wzrostem temperatury.

Drugim parametrem jest temperatura zasilania. W tym przypadku jest zupełnie odwrotnie. Wyższa temperatura zasilania instalacji oznacza większą ilość energii potrzebnej do zagrzania. W związku z tym COP pompy ciepła przy tej same temperaturze zewnętrznej dla grzejników, które wymagają wyższych temperatur (45-65°C) jest niższe niż COP dla ogrzewania podłogowego, które pracuje z niskim parametrem (28-40°C).

Firma Vaillant ma w swojej ofercie pompę ciepła typu monoblok aroTHERM PLUS, która ma wysokie COP w połączeniu z grzejnikami i idealnie nadaje się nawet do modernizacji budynków, w których jest wykonana taka instalacja. Ważne jest, aby podczas porównywania dwóch urządzeń zwrócić uwagę na dwa parametry. Opisywane są one często symbolami A (air – w przypadku pomp powietrznych) i W (water) np. A7/W35 – co oznacza, że podane COP jest dla temperatury zewnętrznej +7°C i temperatury zasilania 35°C, czyli ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie pompą ciepła – czym jest współczynnik SCOP?

Następnym ważnym współczynnikiem jest SCOP, czyli sezonowa sprawność. Współczynnik ten dodatkowo uwzględnia sezonowy rozkład temperatur. W Polsce wyróżniamy 5 stref klimatycznych, w których występują różne temperatury. Robiąc szczegółową analizę zużycia energii dla dwóch jednakowych budynków, z czego jeden zlokalizowany byłby w I strefie np. w okolicy Koszalina dostaniemy zupełnie inne wartości niż w przypadku budynku zlokalizowanego w V strefie pod Tatrami. Tylko zbierając dokładne dane możemy oszacować średnioroczną sprawność pompy ciepła.

Producenci pomp ciepła do ogrzewania domu podają SCOP dla klimatu umiarkowanego lub chłodnego, bez dokładnego rozróżnienia stref klimatycznych występujących w naszym kraju. Doradcy techniczni firmy Vaillant na podstawie projektu mogą przygotować przybliżoną symulację kosztów, która uwzględnia COP pompy ciepła oraz warunki. O ile na temperatury zewnętrzne nie mamy wpływu, tak na temperaturę w naszej instalacji już tak. Obniżając ten parametr, zwiększamy bowiem sprawność pompy, dzięki czemu ogrzewanie jest tańsze. Aby osiągnąć ten efekt, możemy wybrać ogrzewanie podłogowe zamiast grzejnikowego. Jeśli natomiast modernizujemy dom i instalacja jest już wykonana, możemy wykorzystać grzejniki niskotemperaturowe, czyli takie, które ogrzeją nasz budynek wykorzystując mniejszą temperaturę zasilania. W przypadku modernizacji zawsze dobrym pomysłem jest poprawa izolacji budynku. Może okazać się, że przed zaizolowaniem budynku grzejniki pracowały z temperaturą 60°C, a po ociepleniu budynku wystarczy 50°C.

Pompa ciepła do ogrzewania domu a rekuperacja

Efekt podobny do termomodernizacji daje zmiana systemu wentylacji na mechaniczną z odzyskiem ciepła. Wykorzystanie rekuperatora, w którym przekazywana jest energia z powietrza wywiewanego do powietrza, które jest nawiewane do naszego budynku zmniejsza straty ciepła. Ciepłe powietrze z domu nie ucieka kominem, a dostarczane świeże powietrze jest już wstępnie ogrzane.

Zmniejszając straty ciepła możemy zmniejszyć też temperaturę zasilania grzejników, dzięki czemu podnosimy sprawność układu. System wentylacji mechanicznej to nie tylko zmniejszenie strat ciepła, ale również poprawa jakości powietrza w naszych domach. Urządzenia marki Vaillant wyposażone są w wysokiej klasy filtry F7 (ePM2,5 65%) lub opcjonalnie F9 (ePM1,0 85%) w strefie powietrza zewnętrznego, oraz G4 (zgrubny) w strefie powietrza wywiewanego. Zastosowano filtry o powierzchni skutecznej ok. 0,9m2, dzięki czemu ich żywotności zostaje wydłużona. Oba urządzenia, czyli pompa ciepłą i rekuperator, sterowane są przez jeden centralny sterownik sensoCOMFORT 720, który dodatkowo może być obsługiwany przez Internet.

Działanie ogrzewania pompą ciepła jedynie wydaje się skomplikowane. System zastosowany przez markę Vaillant sprawia, że obsługa tego urządzenia jest prosta i intuicyjna. Odpowiedni dobór urządzenia i jego mocy pozwala także zmniejszyć straty ciepła, efektywnie ogrzać dom i jednocześnie przyczynić się do zmniejszenia kosztów ogrzewania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij