Doskonałe lampy ogrodowe do Twojego zacisza

Doskonałe lampy ogrodowe do Twojego zacisza

Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie przemyślanie wyboru lamp ogrodowych do przydomowego zacisza. Oświetlenie w ogrodzie pozwala na swobodne poruszanie się po nim nawet, gdy zapadnie zmrok. Daje bezpieczeństwo i umożliwia zabawę naszym dzieciom do późnych godzin. Dodatkowo stanowi element ochronny przed złodziejami i innymi nieproszonymi gośćmi.

Oświetlenie przemyślane musi uwzględniać charakter i styl naszego domu. Powinno składać się z różnych lamp ogrodowych. Do najpopularniejszych rodzajów lamp ogrodowych, jakie muszą znajdować się w dobrze zorganizowanych ogrodach należą:

  • kinkiety
  • lampy ogrodowe słupki
  • reflektory
  • lampy nawierzchniowe

Różnorodność lamp oraz dobre ich rozmieszczenie sprawi, że każdy ogród będzie bezpieczniejszy, ładniejszy i tajemniczy. Kiedy wiemy, na jaki lampach ogrodowych nam zależy powinniśmy wybrać się do sklepu z oświetleniem i wyszukać odpowiednie okazy. Tutaj zazwyczaj pojawia się kłopot, ponieważ sklepy oświetleniowe oferuję masę najróżniejszych lamp ogrodowych. Często gubimy się i sami nie wiemy, na jaki towar się zdecydować.

Jakie rodzaje lamp ogrodowych wybierać na swoją działkę?

Kinkiety

Kinkiety to najpopularniejszy rodzaj lamp ogrodowych, które należy umieszczać na ścianie zewnętrznej budynku lub w altankach mających podłączenie do prądu. Kinkiety mogą być przymocowane blisko do ściany lub nieco od niej oddalone, wszystko zależy od indywidualnych upodobań oraz rodzaju lampy. Kinkiety ogrodowe mają zazwyczaj przeróżne ozdobne oprawy, które wykonane są z trwałych materiałów. Najlepiej jest wybierać kinkiety, które mają warstwę ochronną przed wilgocią i wodą, takie modele na pewno na długo posłużą. Bardzo dobrym rozwiązaniem są kinkiety z wbudowanym czujnikiem zmierzchu lub ruchu. Dzięki czujnikowi kinkiety samodzielnie się włączą, gdy zapadnie zmrok (czujka zmierzchu) lub kiedy odnotują ruch w pobliżu (czujka na podczerwień).

Nowoczesne czujki posiadają opcję ustawiania czasu, po którym mają się automatycznie wyłączyć. Zazwyczaj czas w czujkach można ustawić od 1 do 30 minut. Lampy ogrodowe w postaci kinkietów z czujką to znakomite i oszczędne rozwiązanie do każdego ogrodu.

Słupki

Lampy ogrodowe w postaci słupków to świetne rozwiązanie do oświetlenia ogrodu. Na rynku oświetleniowym słupki występują w przeróżnych wysokościach i formach. Wybrać można odpowiednią wysokość lub zakupić lampy ogrodowe słupki z możliwością regulacji.

Każda lampa ogrodowa – słupek musi być dobrze przymocowana do podłoża. Najlepiej przykręcić ją do betonowego fundamentu, wówczas mamy pewność, że jest stabilna i na pewno się nie przewróci nawet podczas wichury.

Lampy słupki można ustawić wzdłuż ścieżki prowadzącej od bramki do domu, tutaj dobrze odnajdą się lampy ogrodowe na wyższych słupkach i wyposażone w czujki ruchu lub zmierzchu. Elementy roślinności najlepiej jest oświetlać słupkami nisko postawionymi, gdyż z góry oświetlane rośliny nie dają dobrego wrażenia. Lampy ogrodowe na najwyższych słupkach przypominają latarnie parkowe i znakomicie sprawdzają się na powierzchniach dużych ogrodów.

Reflektory

Lampy ogrodowe w postaci reflektorów dają silne skupione światło i mają funkcję oświetlania wybranego obiektu pod różnym kątem. Najlepiej odnajdują się w przestrzennych ogrodach i parkach. Światło reflektorów wykorzystuje się między innymi na budynkach ścian do oświetlenia wejścia. Innym rozwiązaniem jest ich niskie ustawienie na ziemi lub wbicie w ziemię, podświetlając oczko wodne, fontannę, roślinność lub posąg w ogrodzie.

Lampy nawierzchniowe

Przede wszystkim lampy ogrodowe nawierzchniowe muszą być wykonane z trwałych i odpornych materiałów. Tutaj nie warto oszczędzać i wybierać tanie opcję, lepiej skorzystać z droższych modeli i cieszyć się lampą przed długi czas.

Lampy nawierzchniowe wykorzystywane są do oświetlania powierzchni ścieżki lub podjazdów. Wszystkie lampy ogrodowe nawierzchniowe powinny być posadowione płasko w powierzchni, gdyż są narażone na wielokrotne chodzenie i jeżdżenie. Lampy wypukłe można instalować w nawierzchni ścieżki, ale po stronie bocznej, podobnie jak w przypadku oświetlenia stopni schodów.

Lampy ogrodowe nawierzchniowe można podzielić na kilka rodzajów, ze względu na rodzaj materiału, z jakiego powstały:

  • lampy żeliwne
  • lampy aluminiowe
  • lampy z tworzyw sztucznych

Dobrym rozwiązaniem są lampy żeliwne, które są stabilne i wytrzymałe, ale mocno narażone na korozje oraz ciężkie do transportu. Tego typu lampy można spotkać najczęściej w formie wysokich latarni usytuowanych przy ulicach lub w parkach.

Lampy ogrodowe aluminiowe mają lekką i trwałą konstrukcje, dodatkowo są odporne na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Ponad to produkowane są w wielu kolorach i mają dobrą wytrzymałość – takie lampy najlepsze są do domowych ogrodów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij