fotele-antyczne-wnetrze

Fotele antyczne — ile kosztują, czy mogą być inwestycją?

Antyki już od dłuższego czasu wracają do łask i traktowane są nie tylko jako ciekawa i nietypowa stylizacja wnętrza, ale też jako forma inwestycji. Oprócz przedmiotów, które mogą stanowić po prostu dekorację, równie często sięga się także po meble, jako praktyczne uzupełnienie wystroju. Chętnie są tu wybierane między innymi antyczne fotele. Ile kosztuje taka inwestycja i czy się opłaca?

Meble antyczne, czyli jakie?

Określenie czy coś jest antyczne, czy nie, nie należy do prostych, z racji tego, że nie ma tutaj jednego sztywnego wyznacznika. Według prawa cezurę wiekową określa się na granicy około 100 lat i dotyczy to przede wszystkim nieruchomości. W przypadku przedmiotów ruchomych, jak właśnie meble, wygląda to nieco inaczej i uznaje się nie tyle datę powstania, ile epokę. Najczęściej antykami są wszystkie wytworzy aż do czasów art deco, czyli lata 20. zeszłego wieku, z kolei te nieco nowsze nazywane są po prostu meblami vintage. Bardzo popularne są także wytwory stylizowane, bardziej współczesne, choć też niekoniecznie najnowsze.

Ile kosztują fotele antyczne?

Coraz popularniejsze staje się aranżowanie domów i mieszkań przy użyciu mebli antycznych. Antykwariaty przeżywają prawdziwe oblężenie, a jednym z częściej wybieranych produktów są właśnie fotele. Mogą one pochodzić z różnych epok, ale wyróżnia je jedno – niezwykła i niepowtarzalna stylizacja, która może stać się ozdobą każdego salonu. Inwestycja w taki mebel wiąże się jednak z pewnym niemałym wydatkiem. Fotele antyczne oraz ich ceny poznasz na stronie sklepu Antique Beauty, można więc łatwo się zorientować, jak to wygląda mniej więcej na rynku. 

Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że wartość zabytkowych przedmiotów nie jest uzależniona tylko od ich wieku, ale też od ich unikalności, liczby dostępnych egzemplarzy, twórcy, a także materiału i sposobu wykonania. Cena pojedynczego mebla może więc wahać się od około 1 tys. do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jak urządzić wnętrza z antycznymi fotelami?

Moda na antyki, meble zabytkowe i stylizowane trwa w najlepsze. Zazwyczaj na ich zakup decydują się miłośnicy starych oryginalnych przedmiotów, ale coraz częściej trafiają one pod dachy zwykłych domów i mieszkań. Zabytkowe meble, w tym także fotele to pewien prestiż, w dodatku w ten sposób można stworzyć oryginalne wnętrze, co jest ciekawą odskocznią od współczesnych komercyjnych i nierzadko tandetnych propozycji.

Wbrew pozorom, dobrze dopasowane do aranżacji antyki mogą współgrać także we wnętrzach bardziej nowoczesnych. Nie bez powodu powstał między innymi styl eklektyczny polegający na łączeniu ze sobą różnych trendów, które różnią się od siebie wszystkim. Oczywiście zaaranżowanie wnętrza z meblami antycznymi wymaga pewnego wyczucia smaku i estetyki.

Czy opłaca się kupić antyczne fotele?

Opłacalność zakupu mebli antycznych będzie przede wszystkim uzależniona od kilku kwestii. Trzeba wziąć tu pod uwagę choćby własne upodobania oraz fundusze, jakie chcemy i możemy na to przeznaczyć. Należy też uważać na to, w jakim miejscu chce się dokonać zakupu – to istotne, by wybierać sklepy i antykwariaty posiadające certyfikaty i poświadczenia oryginalności. W sieci nie brakuje także poradników odnoszących się do tego, na co należy zwracać uwagę, by odróżnić prawdziwy antyk, od zwykłego starocia czy mebla stylizowanego. Nierzadko antyki oraz ogólnie sztuka są też traktowane na równi z innymi formami inwestycji jak złoto czy papiery wartościowe. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij