Ekspertyza budowlana – istotne pojęcie dotyczące budownictwa
W budownictwie funkcjonują obok siebie dwa terminy związane z oceną stanu budynku lub inne konstrukcji, które są wydawane wyłącznie przez ekspertów z tej branży. Należą do nich ekspertyza budowlana oraz opinia budowlana. Warto pamiętać, że obydwa terminy różnią się od siebie i nie są tożsame. Pełne informacje na temat tych ważnych zagadnień znajdziemy na stronie http://www.stekra.pl/wiedza/publikacje/co-to-jest-ekspertyza-budowlana.html, Warto podkreślić fakt, że istnieje między nimi gros rozbieżności, dlatego warto dowiedzieć się na czym one polegają.
W jaki sposób powstaje opinia budowlana?
Zwróćmy uwagę na fakt, że obydwa dokumenty powstają w nieco inny sposób. Opinia budowlana jest przeprowadzana przez eksperta i oznacza przeprowadzenie oględzin stanu budynku i dokonanie przeglądu odpowiedniej dokumentacji. Opinia skupia się na wizualnej ocenie stanu danej konstrukcji oraz widocznych niedociągnięć oraz nieprawidłowo wykonanych elementów konstrukcyjnych.
Co to jest ekspertyza budowlana?
Ekspertyza budowlana stanowi znacznie szersze opracowanie. Podobnie jak opinia budowlana zawiera naoczne oględziny budynku, choć jej opracowanie wymaga przeprowadzenia szczegółowych pomiarów specjalistycznych i wnikliwych badań. Powinna odzwierciedlać rzeczywistość. Sporządzenie ekspertyzy wymaga wydania dodatkowej, szczegółowej dokumentacji, która potwierdza opisany stan konstrukcji. Kompleksowe ekspertyzy oceniają stan techniczny budynków, a także badają stabilność konstrukcji obiektów pod kątem bezpieczeństwa i użyteczności.
Najważniejsze elementy ekspertyzy budowlanej
Ekspertyza budowlana obejmuje szczegółowe oględziny najważniejszych części konstrukcji, a także obliczenie nośności elementów budynków wystawionych na największe obciążenie (m. in.: fundamenty, ściany, nadproża), jak również sporządzenie rysunków technicznych dokumentujących wyniki badań danego obiektu.
W jakich sytuacjach przeprowadzamy ekspertyzę budowlaną?
Istnieją okoliczności, w których nie wystarczy opinia budowlana, lecz należy sporządzić ekspertyzę. Ma to miejsce wówczas, gdy naruszona zostanie konstrukcja nośna budynku, czyli gdy widać poważne uszkodzenia, m.in. pęknięcia ścian i stropów. Ponadto ekspertyza budowlana jest niezbędna, gdy zamierzamy przeprowadzić modernizację budynku lub planujemy zmianę jego przeznaczenia, np. zmieniając dom mieszkalny w obiekt komercyjny. W takiej sytuacji wydanie pozytywnej ekspertyzy będzie niezbędne, aby uzyskać zgodę na dalsze użytkowanie budynku.
Zasadnicze różnice między ekspertyzą a opinią budowlaną
Opinia budowlana i ekspertyza różnią się także pod względem statusu prawnego osób uprawnionych do ich przeprowadzenia. Opinie budowlane może wystawić technik lub inżynier budownictwa. Natomiast ekspertyza budowlana musi zostać sporządzona przez rzeczoznawców budowlanych, którzy wpisani są do specjalnego rejestru. Aby znaleźć rzeczoznawcę budowlanego należy zwrócić się do wydziału budowlanego urzędu wojewódzkiego albo zgłosić się do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.