Farba do mebli - jak wybrać i jak je malować?

Farba do mebli – jak wybrać i jak je malować?

Marzą Ci się zmiany w aranżacji swojego mieszkania? Może czas na przemalowanie mebli? Na jakie farby do mebli najlepiej postawić i jak ich użyć, by Twoje meble odżyły? Malowanie mebli z pozoru wydaje się proste, ale bardzo ważne jest trzymanie się kilku podstawowych zasad: przygotować odpowiedni mebel, wybrać właściwą farbę, zabezpieczyć pomalowaną powierzchnię.

Przygotowanie mebli do malowania

Zanim rozpoczniemy pracę należy sprawdzić, czy nasz mebel faktycznie nadaje się do malowania. Bardzo ważne jest, czy na meblach w okleinie nie ma żadnych uszkodzeń oraz czy okleina nie odstaje w narożnikach. Przed przystąpieniem do malowania trzeba dany mebel odtłuścić, a także oczyścić z pyłu, zabrudzeń oraz kurzu. Jeśli mamy meble drewniane, to powinniśmy przeszlifować ich powierzchnię. W przypadku zaś mebli okleinowanych wystarczy przetarcie ich papierem ściernym (należy przy tym uważać, by nie zniszczyć zanadto powierzchni). Jeśli obawiamy się zbyt mocnego starcia nawierzchni, to możemy postawić na podkład, który powinien zwiększyć przyczepność podłoża, a także sprawić, by nałożona farba mocniej się trzymała. Uwaga na meble pokryte folią – nie należy stosować do nich preparatów z rozpuszczalnikiem w składzie, bo rozpuści on folię.

Malowanie mebli

W zależności od tego, jakie meble zamierzamy malować, powinniśmy wybierać inny typ farby. W przypadku mebli drewnianych najlepiej jest używać wałka z krótkim włosiem. Nie należy nakładać zbyt wiele farby podczas pojedynczego pociągnięcia, bo chronimy meble w ten sposób przed powstawaniem zacieków. Jeśli chodzi o malowanie mebli laminowanych, to najlepiej na powierzchnię płyty nałożyć najpierw dwuskładnikowy podkład. Wyróżnia go niezwykła przyczepność do wszystkich rodzajów powierzchni. Do malowania najlepiej postawić na lakier przemysłowy. Meble fornirowane najpierw dokładnie należy przeszlifować papierem ściernym, a następnie trzeba dokładnie oczyścić płytę z powstałych pyłów. Dopiero po takim przygotowaniu powinniśmy zabrać się za malowanie mebli wodorozcieńczalną emalią akrylową do drewna.

Farba do mebli dla dzieci

Jeżeli dbamy o odpowiedni, zdrowy rozwój naszych pociech, to powinniśmy postawić na farby do malowania mebli o łagodnym zapachu i takie, które nie zawierają w składzie rozpuszczalników ani amoniaku. Najlepiej wybrać produkt, który jest rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. W przypadku malowania mebli w pokoju dziecka warto postawić na farbę tablicową – będzie ona doskonałą tablicą do rysowania dla naszej pociechy. Dbajmy o zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci, zapewniając im jednocześnie komfort w ich pomieszczeniach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij