Floksy – jak je sadzić, pielęgnować i uprawiać?

Płomyki, jak potocznie określa się floksy, to niezwykle popularne rośliny dekoracyjne, które można spotkać na wielu ogrodowych rabatach. Ich drobne, jednak liczne kwiaty o przepięknej i zróżnicowanej kolorystyce, stanowią wspaniałe uzupełnienie ogrodowych aranżacji. Co ważne, są to byliny raczej proste w uprawie i pielęgnacji. Jakie mamy rodzaje floksów? Jak je sadzić, uprawiać i pielęgnować, aby rosły i kwitły bujnie?

Odmiany Floksów

Wszystkich gatunków floksów wiechowatych jest ponad 80. Przy czym jest to bylina, która nie występuje naturalnie na terenie Polski. Jej domem jest Ameryka Północna i rejony Meksyku. Nie zmienia to jednak faktu, że floksy można u nas spotkać formie zdziczałej. Do najpopularniejszych odmian floksów, uprawianych w polskich ogrodach, zaliczyć można:

  • floksy wiechowate

  • floksy szydlaste (określane także jako floksy płożące)

  • floksy rozłogowe

  • floksy kanadyjskie

W zależności od odmiany floksy mogą dorastać od 10-15 cm do 140 cm wysokości. Natomiast kwiatostany floksów mogą mieć barwę białą, fioletową, niebieską, różową, purpurową oraz żółtą.

Floksy sadzenie

Floksy to byliny wieloletnie, dlatego raz posadzone będą rosły na jednym stanowisku przez długi czas. Trzeba jednak zadbać o to, aby było to miejsce o dobrym nasłonecznieniu. A w przypadku floksów wiechowatych, osłonięte przed wiatrem. Floks lubi ziemię przepuszczalną, więc nie będą rosły na zbitym podłożu (np. na glinie). Przy czym są to rośliny rosnące w bujnych kępach, dlatego przy ich sadzeniu zaleca się zachować odstęp 20-40 cm. W przypadku floksów szydlastych, sadzonych zazwyczaj na skalniakach, można uzyskać gęste runo (floks szydlasty to roślina okrywowa). Floksy sadzi się na wiosnę lub na jesień. Jest to roślina mrozoodporna, jednak po posadzeniu potrzebuje okresu na aklimatyzację, dlatego pierwszego roku może kwitnąć nieco słabiej.

Floksy ich uprawa i pielęgnacja

Dobrze posadzone floksy, które mają wystarczająco dużo słońca, będą z czasem bujnie kwitły. W czasie gorącego lata należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu – w celu zatrzymania w glebie wilgoci można je delikatnie obsypać ściółką. Okres kwitnienia floksów zależy od ich odmiany – floksy szydlaste kwitną już od kwietnia do czerwca, natomiast floksy wiechowate kwitną zazwyczaj od lipca do sierpnia. Przy czym te ostatnie mogą zakwitnąć podwójnie, jeśli obetniemy przekwitłe kwiatostany. Późną jesienią floksy wiechowate ścina się tuż nad ziemią. Floksy szydlaste zostawiamy, ewentualnie przycinamy po bokach, jeśli chcemy zmniejszyć ich kępkę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij