Ile kosztuje budowa domu

Ile kosztuje budowa domu?

Inwestycja w dom jest jedną z większych, które podejmujemy w swoim życiu. Własny dom to jednak znaczny budżet, jaki powinniśmy przeznaczyć nie tylko na samą budowę, ale także na zakup działki, wykonanie projektów architektonicznych, uzyskanie wszelkich zgód i pozwoleń, a finalnie także wyposażenie. Wiele osób zastanawia się, jakim budżetem powinni dysponować, kiedy zdecydują się na budowę domu. Nie ma jednego wzoru, jednej sprawdzonej recepty, która pozwala obliczyć dokładnie te koszty. Wszystkie dane zależą od wielkości działki, położenia inwestycji, konieczności wykonania np. kanalizacji, czy też doprowadzenia drogi. Na koszty ma także bezpośredni wpływ jego właściciel, który decyduje o jakości materiałów budowlanych, czy rozkładzie pomieszczeń.

Dom w wersji standard

            Zakładając, iż decydujemy się na standardowy budynek, posiadamy uzbrojoną działkę i nie szukamy rozwiązań angażujących dodatkowe środki np. instalacja klimatyzacyjna, musimy przewidywać koszt budowy 1 metra kwadratowego na poziomie 2 tysięcy złotych netto. Wartość ta, pomnożona przez ilość planowanych metrów, pozwoli na oszacowanie wstępnego budżetu budowy domu w stanie surowym zamkniętym.

            Szacowanie kosztów budowy powinno odbyć się w oparciu o realne wskaźniki. Dzięki powierzeniu tej czynności profesjonalnemu kosztorysantowi mamy pewność, iż wszystkie wartości będą podane na podstawie uśrednionych cen rynkowych, a ogólny budżet jak najbardziej zbliżony do realnych kwot. Lendup będzie pomocny przy konieczności sfinansowania wynagrodzenia dla biura kosztorysowego. Warto wiedzieć, że firma Lendup oferuje pożyczki ratalne.

 

Dom klasy premium

            Inwestorzy, którzy decydują się na wykonanie domu w wersji zdecydowanie bogatszej niż opisana wersja, muszą liczyć się z kosztem nawet kilkunastu tysięcy za metr kwadratowy. Można zapytać, co różni dom w wariancie standard z wersją premium? Wydaje się, że największe różnice będą zauważalne na etapie wykańczania. Nic bardziej mylnego.

            Wystarczy, że Inwestor będzie chciał stworzyć podpiwniczenie na kilka miejsc parkingowych lub specjalistyczne instalacje teletechniczne, które wymagają dodatkowego uzbrojenia działki. Innym elementem, który generuje dodatkowe koszty, są pomieszczenia specjalnego przeznaczenia, gdzie niezbędne jest wykonanie np. wzmocnionego stropu. Dzięki temu ostateczny budżet budowy domu znacznie wzrasta.

 

Obniżamy koszty

            Osoby, które poszły zdecydowanie za daleko w planowaniu wymarzonego domu, powinny zdecydować się na obniżenie kosztów. Najłatwiejszym sposobem jest eliminacja drogich zamierzeń np. rezygnacja z piwnic. Dzięki temu zyskujemy spore oszczędności. Wszystkie elementy powinniśmy uzgodnić z architektem, który będzie zajmował się projektowaniem.

            Można także samodzielnie skorzystać z oprogramowania dostępnego za niewielką opłatą, które umożliwi zaplanowanie kosztów budowy i tym samym wykreślenie z inwestycji pozycji, na które nas nie stać.

 

            Budowa domu zawsze była dużym wydatkiem dla każdego Inwestora. Wiele kosztów nieprzewidzianych może pojawić się w trakcie realizacji inwestycji. Warto skorzystać z profesjonalnych porad kosztorysanta i architekta, aby uniknąć błędów w planowaniu budżetu. Lendup będzie idealnym rozwiązaniem przy finansowaniu wynagrodzenia specjalistów, którzy pomogą nam dokładnie zaplanować harmonogram finansowy inwestycji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij