Inteligentne sterowanie oświetleniem ulicznym, nowoczesne systemy monitoringu… Co jeszcze wpisuje się w ideę Smart City?
Rozwój technologii znacząco poprawia jakość naszego życia – jesteśmy coraz zdrowsi, żyjemy coraz dłużej i mamy coraz lepszy dostęp do wiedzy. Nie są to jednak jedyne aspekty egzystencji człowieka, które uległy poprawie. Coraz większą popularność w Polsce zyskuje idea Smart City. Na czym polega i gdzie można z niej skorzystać?
Czym jest idea Smart City?
„Smart City” jest pojęciem przejętym z języka angielskiego, z powodzeniem można przetłumaczyć go na język polski, jako „inteligentne miasto”, co świetnie oddaje jego założenia. W tego typu organizacji powszechnie wykorzystuje się różnorodne technologie informacyjne, które zwiększają wydajność infrastruktury miejskiej, jej interaktywność oraz wywierają wpływ na wzrost świadomości mieszkańców danego obszaru. Obszarami objętymi zmianami podczas przekształcania miasta w inteligentne są:
- gospodarka,
- mobilność,
- populacja,
- środowisko naturalne,
- warunki życia,
- zarządzanie.
Życie w Smart City jest dużo łatwiejsze, dzięki m.in. lepszemu funkcjonowaniu komunikacji miejskiej czy urzędów, a także wzrostowi bezpieczeństwa. Należy podkreślić, że z zastosowanych rozwiązań wynikają korzyści nie tylko dla obywateli, ale i dla władz – zarządzanie tego typu infrastrukturą jest łatwiejsze. Kolejnymi plusami są zmniejszone koszty oraz proekologiczność. Aby lepiej oddać sens Smart City, warto zaznaczyć, że eksperci za najważniejsze cechy inteligentnego miasta uważają: efektywność, odporność na wszelkiego rodzaju zmiany np. klimatyczne oraz kryzysy, zdolność do adaptacji do zmieniających się potrzeb ludzi, a także innowacyjność.
Jakie rozwiązania zastosowane są w Smart City?
Istnieje szereg rozwiązań stosowanych w inteligentny miastach w Polsce i na świecie. Do najpopularniejszych należy inteligentne sterowanie oświetleniem ulicznym, które pozwala na dopasowanie poziomu oświetlenia do aktualnych potrzeb mieszkańców. Działa na podstawie czujników natężenia ruchu oraz pogody. Ponadto umożliwia zarządcy łatwy wgląd w stan techniczny lamp, niwelując ryzyko nagłej awarii sieci. Inteligentne sterowanie oświetleniem ulicznym to dla miasta korzyści ekologiczne i ekonomiczne (aiut.com) – redukuje poziom CO2 emitowanego do atmosfery oraz obniża koszty oświetlenia ulic. Kolejnymi aspektami Smart City jest zapewnienie mieszkańcom nieograniczonego dostępu do wody, oszczędność energii w budynkach użyteczności publicznej, ograniczenie produkcji odpadów, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Ważnym aspektem inteligentnego miasta jest ułatwienie poruszania się po jego obszarze – wykorzystywane są aplikacje do zakupu biletów komunikacji miejskiej, opłacania miejsc parkingowych czy wskazujące ilość wolnych miejsc do zaparkowania w danej lokalizacji, a także rowery lub hulajnogi miejskie, elektryczne autobusy i wykluczenie samochodów z centrum miasta. Innymi, nie mniej ważnymi, kwestiami w Smart City są możliwość załatwienia sprawy urzędowej zdalnie oraz rozbudowany system monitoringu miejskiego wpływający na wzrost bezpieczeństwa obywateli.
Miasta realizujące ideę Smart City
Choć rozwiązania wynikające z realizowania idei Smart City mogą wydawać nam się odległe i nierealne, warto wiedzieć, że z powodzeniem są wdrażane w Polsce. Tego typu technologie coraz częściej pojawiają się w dużych i mniejszych miastach, np.: we Wrocławiu, w Lubinie, Rzeszowie, Bydgoszczy, Katowicach, środzie Wielkopolskiej, Szczecinie, Opolu, Gdańsku, Poznaniu oraz Warszawie. Za przykład mogą nam służyć światowe metropolie, miasta i małe miejscowości, które coraz prężniej stosują te rozwiązania, np.:
- Medellin,
- Masdar,
- Helsinki,
- Hongkong,
- Barcelona,
- Kashiwanoha,
- Amsterdam,
- Paryż,
- Nowy Jork,
- Londyn,
- Luksemburg,
- Aarhus,
- Umeaa.
Warto jednak pamiętać, że przekształcanie miasta w inteligentne jest długotrwałym procesem i na pełne efekty trzeba będzie poczekać.
Czy ze Smart City mogą wynikać zagrożenia?
Jak widać, idea inteligentnego miasta jest bardzo korzystna dla mieszkańców oraz władz. Czy znaleziono wreszcie rozwiązanie idealne, które nie posiada błędów? Niestety nie. W przypadku Smart City istnieje duże ryzyko wykluczenia osób nieposiadających smartfonów lub kart płatniczych z życia publicznego. Nie mogą oni w pełni wykorzystać potencjału oferowanego przez zastosowane rozwiązania. Dotyczyć to może głównie osób starszych, ubogich oraz niepełnosprawnych. Ponadto warto przywołać sytuację z 2003 roku – awaria zasilania, czyli tzw. blackout, sparaliżowała amerykańskie i kanadyjskie inteligentne miasta. Ponadto niepokój wielu osób powoduje powszechnie zbieranie danych osobowych – kwestie dostępu do nich, przechowywania oraz tego ile inni wiedzą na nasz temat. Istnieje potencjalne niebezpieczeństwo wycieku danych lub przejęcia ich przez wrogo nastawionych hakerów.