Irysy – ozdobne kwiaty do każdego ogrodu
Irysy są zaliczane do jednych z najpiękniej kwitnących kwiatów w naszym kraju. Inna ich nazwa to kosaćce. Wyróżniamy wśród nich prawie 200 gatunków oraz tysiące różnych odmian. Najczęściej uprawianymi w naszych ogrodach są irysy cebulowe i kłączowe.
Irysy – historia i pochodzenie kwiatów
Irysy występują głównie w strefie klimatu umiarkowanego i należą do rodziny kosaćcowatych. Ich polska nazwa to kosaćce. Pochodzi ona od kształtu liści tych kwiatów, które przypominają kosy. Natomiast łacińska nazwa irys wywodzi się od imienia greckiej bogini tęczy Iris. Kosaćce dzielą się na dwie grupy. Są nimi irysy kłączowe i cebulowe. Różnią się od siebie kolorem oraz wielkością kwiatów. Każdy rodzaj i odmiana tych roślin ma nieco inne wymagania glebowe i uprawowe.
Irysy kłączowe i cebulowe – charakterystyka
Irysy kłączowe dzielą się głównie na kosaćce bródkowe, bezbródkowe i grzebieniaste. Charakteryzują się one tym, że mają bardzo mięsiste i grube pędy, które znajdują się pod ziemią. Z kłączy wyrastają liście oraz kwiaty. Irysy cebulowe natomiast – jak sama ich nazwa na to wskazuje – nie wyrastają z kłączy, ale z cebulek znajdujących się pod ziemią. Z tego rodzaju kosaćców najpopularniejszymi są mieczniki holenderskie, ale też iryski żyłkowane.
Kłącza irysów – ich sadzenie i stanowisko
Najlepszym miejscem do posadzenia kosaćców jest stanowisko zaciszne i słoneczne. Gleba powinna być kwaśna lub mieć odczyn obojętny. Kłącza irysów nie mogą być narażone na podmakanie. Kosaćce najlepiej będą rosły na glebach żyznych i przepuszczalnych. Irysy rosnące w miejscach półzacienionych kwitną dłużej, ale za to mniej obficie niż na stanowiskach słonecznych.
Irysy – pielęgnacja i zimowanie
Podczas wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych należy w szczególności uważać, aby nie uszkodzić kłączy kosaćców, ponieważ rosną one dość płytko. W związku z tym nie należy spulchniać gleby wokół kwiatów a chwasty należy wyrywać wyłącznie ręcznie. Irysy trzeba dobrze zabezpieczyć przed mrozami, ponieważ nie są one całkowicie mrozoodporne. Do nawożenia kosaćców najlepiej sprawdzi się kompost. W okresie kwitnienia kwiaty te wymagają częstego nawadniania.
Odmiany irysów:
- bródkowe – mają tak zwaną bródkę, którą tworzą wywinięte włoski znajdujące się na dolnych płatkach kwiatów. Płatki są pofalowane a ich barwy są naprawdę piękne.
- syberyjskie – należą do grupy bezbródkowych. Ich kwiaty mają barwę niebieską. Na dolnej części płatków nie posiadają charakterystycznych grzebieni.
- holenderskie – kwiaty są dość duże i występują w kolorze żółtym, niebieskim, białym i purpurowym.
- japońskie – należą do grupy bródkowych i posiadają mieczykowate liście ułożone w dwóch rzędach.
- pumila – kwiaty występują najczęściej w kolorze żółtym i niebieskim.
Więcej odmian Irysów znaleźć można w sklepie firmy BENEX, która oferuje je w ilościach hurtowych oraz na sztuki. Kłącza irysów od BENEX to przede wszystkim wysoka jakość roślin i gwarancja odmiany.
Irysy są kwiatami szczególnie cenionymi ze względu na ich piękną kolorystykę i różnorodność gatunkową. Decydując się na posadzenie kosaćców w swoim ogrodzie będziemy mogli cieszyć oczy ich intensywnymi barwami. Odpowiednim miejscem na ich uprawę są też klomby oraz w skrzynki balkonowe.