Nie bez powodu na rynku znajdujemy koperty o różnych rozmiarach, kształtach, jak i elementach dodatkowych. W inny sposób dobierzemy kopertę do korespondencji oficjalnej, a w inny, gdy będziemy chcieli przesłać list miłosny ukochanej osobie. Poza tym możemy zakupić nie tylko samą kopertę, ale i kompletną papeterię, dzięki której wiadomość pisana w sposób tradycyjny, nabierze jeszcze większej wartości. A co z zamawianymi produktami, które trafiają do nas w kopertach? Przyglądamy się wszystkim dostępnym opcjom.
Papeteria i zwykła koperta
Papeterię coraz trudniej zakupić, a jeśli już pojawia się w sklepach papierniczych czy na poczcie, to niestety wybór jest dość skromny. Najczęściej pozostaje zakupić oddzielnie kopertę i do niej dopasować kartkę, na którym zostanie napisana wiadomość. To najbardziej tradycyjne zastosowanie kopert, które dziś staje się niemal rzadkością.
Te najzwyklejsze koperty nie wyszły jednak z codziennego użytku. Przesyłamy w nich korespondencję oficjalną, świąteczne kartki czy innego rodzaju pisma. Wysyłamy wszelkiego rodzaju dokumenty, a do tego rozmaite artykuły, które są w stanie się z nich zmieścić. Do wyboru mamy przecież nie tylko najmniejsze i zwykłe koperty, ale również koperty bąbelkowe o różnych rozmiarach, koperty kurierskie czy koperty kartonowe.
Dobór rozmiaru i kształtu ma znaczenie
Kształt i rozmiar koperty wciąż ma znaczenie dla korespondencji, jaką wysyłamy. Podobnie jest ze starannym pismem czy sposobem zgięcia kartki z listem. To elementy, które mimo odejścia pomału w niepamięć tej formy komunikacji, wciąż pozostają naszą wizytówką.
Do pism oficjalnych wybieramy najczęściej koperty podłużne. Te dla bliskich czy ze świątecznymi kartkami mogą z powodzeniem lądować w kopertach o standardowym rozmiarze. Delikatne rzeczy, ale niewielkich rozmiarów umieścimy w kopercie bąbelkowej, by nie zostały uszkodzone w czasie transportu. Im większy pakunek, a do tego wymagający ochrony, tym większa koperta bąbelkowa będzie odpowiednią.
Dokumenty najlepiej przesyłać w kopertach o rozmiarze zbliżonym do A4, czyli idealnie dopasowanym właśnie do najczęściej pakowanych dokumentów. Dzięki temu nie musimy składać i zaginać papieru, co w przypadku oficjalnych pism, a głównie dokumentów, nie jest pożądanym.
Rodzaje kopert
Jak uprzednio wspomniano, koperty bąbelkowe najlepiej sprawdzają się do kruchych i delikatnych przesyłek. Z kolei foliowe koperty chronią świetnie przed wilgocią oraz uszkodzeniami mechanicznymi, a ponadto są odporne na rozerwania i nie widać przez nie zawartości. Osoby prowadzące działalność gospodarczą skorzystają z tak zwanych bezpiecznych kopert, które są nie tylko wysoce odporne, ale i pozwalają bezpiecznie przesłać wartościowe przedmioty, dokumenty bądź nawet gotówkę.
Pamiętajmy o tym, do czego służą konkretne rodzaje kopert, a nasze przesyłki zawsze będą trafiać do rąk odbiorców cało i bezpiecznie.
Więcej praktycznych porad, nie tylko w tym temacie, można znaleźć na stronie http://domyidealne.pl/.