Jak dobrać grzejniki do pokoju na poddaszu?

Ogrzewanie grzejnikowe jest jednym z najpopularniejszych i tak naprawdę nic nie wskazuje na to, aby miało zostać zdetronizowane. Jednak wielu osobom wydaje się, że znalezienie odpowiedniego grzejnika do pokoju, gdzie występują skosy jest trudne. Nic bardziej mylnego. Otóż dzisiaj doradzimy Wam jak znaleźć grzejnik idealny, by świetnie się prezentował, a jednocześnie zapewniał efektywność energetyczną. Już teraz zdradzimy wam, że świetnym wyborem są panelowe grzejniki pokojowe.

Efektywność ma znaczenie

Szukając odpowiednich grzejników pokojowych do pomieszczenia na poddaszu należy zwrócić uwagę na ich efektywność. Pod tym słowem kryje się bardzo wiele. Efektywność energetyczna ma kluczowe znaczenie w każdym pomieszczeniu, również w pokoju na poddaszu. Ponieważ ze względu na skosy nie chcemy ograniczać przestrzeni użytkowej możemy wybrać modele stosunkowo cienkie, ale o znacznie większych gabarytach, zapewniających komfortowe ogrzewanie pomieszczenia. Drugą opcją jest wybranie grzejnika pokojowego z dodatkową płytą grzewczą, zatem jest on mniejszy, ale szerszy.

Bo rodzaj materiału, z którego wykonany jest grzejnik jest istotny

Jeszcze do niedawna najbardziej popularne były grzejniki żeliwne. Jednak ich wadą jest znaczny ciężar oraz długi proces nagrzewania. Zatem szukamy rozwiązań bardziej efektywnych. Zdecydowanie lepszym wyborem są grzejniki aluminiowe, które dobrze oddają ciepło, a ponadto potrzebują mniej wody w instalacji do efektywnej pracy, w związku z tym również szybciej się nagrzewają niż ich odpowiedniki żeliwne. Aluminiowe grzejniki pokojowe stosunkowo długo utrzymują też ciepło, tym bardziej na poddaszu, gdyż ciepło zawsze ucieka do góry. Istotne znaczenie ma tu oczywiście także odpowiednia izolacja poddasza, dzięki której system ogrzewania grzejnikowego może być bardziej efektywny.

Pionowy czy poziomy, czyli jaki grzejnik wybrać?

Ponieważ na poddaszu miejsca do montażu grzejnika pokojowego jest stosunkowo niewiele pozostaje takie poprowadzenie całej instalacji, aby możliwy był on w najbardziej dogodnym do tego miejscu. Tutaj od razu musimy pominąć skosy. Pozostają nam zatem dwie ściany. Jednak tutaj zaletą jest brak okien na nich, gdyż zastosowane są tu okna dachowe na skosach. Niemniej jednak chcąc postawić w pomieszczeniu jakieś meble trzeba wszystko dobrze zaplanować. Oczywiście jeśli chodzi o orientację grzejnika to mamy do wyboru dwie opcje: pionowy i poziomy. Grzejnika nie powinny zasłaniać żadne meble, gdyż będzie to znacznie zakłócało obieg ciepła w pomieszczeniu. Tak naprawdę przy odpowiednim zaaranżowaniu pomieszczenia każda opcja może być dobra. Można tutaj również wybrać grzejniki dekoracyjne, które mogą pełnić funkcję wieszaka czy też posiadać wbudowany głośnik.

Estetyka rzecz ważna

Oczywiście warto również poruszyć temat estetyki. Jest ona szczególnie ważna, gdy mamy do czynienia z pomieszczeniami ze skosem. Zatem należy wybierać takie grzejniki, które nie zaburzą kubatury, a jednocześnie będą świetnie się prezentować. Najbardziej uniwersalne wydają się grzejniki płytowe, które wpisują się w obecnie bardzo modny minimalizm. Pasują zarówno do wnętrz w stylu nowoczesnym, klasycznym, jak i retro. Jeżeli mamy do czynienia ze starym typem podłączenia, to można zdecydować się na grzejniki żeberkowe, które również świetnie się prezentują, a ilość żeberek, które wpływają na moc urządzenia, można dopasować do wielkości pomieszczenia. Na rynku dostępne są również grzejniki dekoracyjne, które mogą imitować zarówno lustro, jak i panel drzewny, w związku z tym stanowią ciekawe dopełnienie aranżacji pokoju na poddaszu i swoistą kropkę nad „i” wnętrza utrzymanego w określonym stylu. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku grzejników dekoracyjnych koniecznie należy sprawdzić ich moc, gdyż często są one nieefektywne, a ponadto bardzo drogie.

Urządzenie pomieszczenia na poddaszu nie jest łatwe. Jednak wyborem grzejników pokojowych nie musicie zaprzątać sobie uwagi, jeśli skorzystacie z naszego poradnika. Zawsze najważniejsze jest obliczenie zapotrzebowania na energię dla danego pomieszczenia. Na tej podstawie możecie dobrać odpowiedni rodzaj i wielkość grzejnika.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij