Jak dobrać szalunki do rodzaju wykonywanej pracy i jakich błędów unikać?

Wybór szalunków jest niezwykle ważny, jednak kluczowe znaczenie ma dobór ich do konkretnego elementu konstrukcyjnego. Niestety nadal wiele osób przy uch wyborze popełnia błędy, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik. Dzięki temu znajdziecie profesjonalne i niezawodne szalunki.

Szalunki – czym kierować się przy ich wyborze?

Na samym początku należy wybrać odpowiedni szalunek, kierując się względami technicznymi. Niestety popełniony błąd może zakończyć się problemem z dokończeniem budowy. Dlatego powinien być on pod względem technicznym zaawansowany, jednak nie na tyle, by spowodować problemy w montażu i demontażu. Wiąże się to z przedłużeniem czasu budowy i niestety zwiększa koszty inwestora. Technologia budowlana w znaczący sposób idzie do przodu przez co coraz częściej wykorzystuje się np. żelbetowe konstrukcje, a także te z betonu architektonicznego, przez co dobór odpowiedniego szalunku ma największe znaczenie. Warto pamiętać przy tym, że tylko wybór odpowiednich szalunków pozwoli na wykończenie np. stropu, czy ściany w sposób najlepszy i najbardziej precyzyjny.

Szalunki systemowe – zastosowanie

Szalunki systemowe są rodzajem deskowania. Mają one zastosowanie do wszelkiego rodzaju konstrukcji żelbetowych, np. ściany czy kominów. Taki rodzaj szalunków jest najczęściej wykorzystywany. Pozwala zaoszczędzić, gdyż jak sama nazwa wskazuje deskowanie odbywa się systemowo, czyli poprzez realizowanie prac w etapach. Gdy szalunek zostaje wypełniony betonem dokonuje się jego demontażu i następnie przenosi w inne miejsce. Na samym początku należy rozpocząć deskowanie, następnie konieczne jest ułożenie zbrojenia i wypełnienie go betonem. Pozostaje już tylko czekać aż beton dojrzeje. Zazwyczaj trwa to ok. 24 godzin, przy czym odporność na uszkodzenia mechaniczne jest dopiero po kilkunastu dniach. Na samym końcu należy dokonać rozdeskowania i przejścia do kolejnego etapu prac. Najważniejszą zaletą takiego deskowania jest fakt, że jest ono bardzo tanie, a jednocześnie może być ono wykorzystywane do konstrukcji o dużych gabarytach.

Szalunki fundamentowe – co warto wiedzieć?

Szalunki fundamentowe wykorzystywane są przy budowie fundamentów. Tutaj najczęściej popełniany jest błąd w postaci szalowania ciężkimi elementami. Warto tutaj zastanowić się czy te wykonane z desek są dobrym wyborem. Na pewno zaletą jest niska cena, gdyż do tego celu wykorzystuje się tanie deski o grubości maksymalnie 3,2 cm. Jest to także praca czasochłonna, jednak precyzja jest tutaj na wysokim poziomie. Należy stosować odpowiednią liczbę niewielkich modułów i pamiętać o stosowaniu możliwie najdłuższych paneli.

Szalunki ścienne – łatwość i precyzja

Szalunki ścienne można montować ręcznie bądź też używać do tego celu dźwigu. Trzeba pamiętać, że liczba elementów osprzętu, np. zamków czy belek zależy od systemu szalunkowania. Takie szalunki można zastosować także w przypadku budowy domu systemem gospodarczym. Szalunki ścienne są wielokrotnego użytku. Mają zastosowanie w średnich i dużych obciążeniach. Oczywiście warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane. Dobrym wyborem mogą być te wykonane ze stali ocynkowanej ogniowo. Zaletą jest to, że po rozmontowaniu szalunków ściana nie musi być tynkowana, wystarczy tylko ją zaszpachlować.

Szalunki słupowe – co trzeba wiedzieć?

W przypadku szalowania słupów należy dostosować odpowiednie wymiary paneli, wybierając możliwie najlżejsze można przyspieszyć cały proces budowy. W tym przypadku najlepiej używać osobnych zestawów do szalowania słupów, które nie mogą być później wykorzystane przy szalowaniu ścian. Używanie szalunków słupowych pozwala na bardzo szybki montaż i demontaż, a jednocześnie znacząco zwiększa się wytrzymałość konstrukcji, co wynika z wykorzystania mieszanki betonowej, która napiera na szalunek.

Warto więc dobierać profesjonalne i niezawodne szalunki. Mogą one być wykonane z desek bądź też wodoodpornych płyt. Ponadto użycie chudego betonu tworzy izolację i chroni beton przed namoknięciem. Można także użyć betonowych pustaków. Wtedy mamy do czynienia z szalunkami traconymi. Niezależnie od rodzaju szalunku trzeba zwrócić uwagę na jakość materiału.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij