Jak nawozić tuje? Sprawdzone sposoby

Tuje to wdzięczne drzewka, często sadzone na prywatnych posesjach. Ich estetyka oraz funkcje naturalnego oddzielenia przestrzeni sprawiają, że często zastępują one ogrodzenie, stają się tym samym pewną formą żywopłotu. Mimo, że tuje nie są wymagającymi roślinami, pozostaje nam jednak kwestia ich nawożenia.

Artykuł powstał we współpracy z firmą LUKAS-GARDEN

Ważne jest to zwłaszcza w pierwszych latach ich wzrostu. Nawożenie, nawadnianie ogrodu, jego pielęgnacja – wszystko to przyczynia się do pięknego wyglądu przez lata.

Ogólne zasady nawożenia tui

Tuje powinny być nawożone trzy razy w roku. To zasada, która sprawia, że ich wygląd i wzrost jest optymalny. Nie zapominajmy, żeby stosować w tym celu sprawdzone specyfiki i w sposób przewidziany przez producenta. Dzięki temu możemy cieszyć się pięknymi roślinami. Nawożenie dzielimy na trzy rodzaje, wiosenne, letnie i jesienne. To daje najlepsze efekty ich wzrostu i utrzymania kondycji.

Wyjątek stanowią gleby bogate w składniki mineralne. Wówczas wystarczy jednorazowe- letnie nawożenie. Odpowiednia pielęgnacja ogrodów gwarantuje rezultaty, których pozazdroszczą nam nie tylko sąsiedzi. Oprócz nawożenia, ważne jest także nawadnianie ogrodu i mowa tu również o trawniku, który ma istotny wpływ na ogólny wygląd naszego ogrodu.

Rodzaje nawożenia tui

Nawożenie wiosenne – nawożenie te wiąże się z zastosowaniem produktów bogaty w mikro i makroelementy. Tu jednak wyróżnia się dużą zawartość azotu. Często stosowane są bogate mieszanki nawozu w formie płynnej lub sypkiej. Jeśli jednak chcemy postawić na najlepsze rozwiązanie, stosujmy granulki, które działają nawet do trzech miesięcy. Nawożenie wiosenne to kwestia pobudzenia roślin, dlatego tak ważne jest aby zacząć w odpowiednim momencie. Najlepiej sprawdza się pierwsze nawożenie w kwietniu.

Nawożenie letnie – posiada podobne zasady do wiosennego, a produkty, mogą być stosowane dokładnie te same. Warto odczekać między tymi dwoma nawożeniami około 3 miesięcy, czyli dokładnie tyle ile trwa okres działania produktów granulowanych. Bogate mieszanki doskonale wpływają na kondycję tui. Pielęgnacja zieleni wiosną i latem, nie rożni się od siebie, wymagane jest tylko nawadnianie ogrodu z większą częstotliwością w upalne dni.

Nawożenie jesienne – to powinno być zastosowane najpóźniej w październiku. To ostatni dzwonek więc warto pomyśleć o tym już we wrześniu. Jesień to okres, w którym stosuje się mieszankę bogatą w fosfor i potas. Składniki te przygotowują roślinę do zimy oraz pomagają ochronić jej korzenie przed zmarznięciem. W ten sposób nie będzie potrzebna wycinka drzew po nowym roku.

Nawozy to ważna cześć, o którą należy zadbać. Pielęgnacja zieleni dzięki nim staje się łatwiejsza i przynosi lepsze rezultaty. Starajmy się by nie tylko nasze tuje otrzymały odpowiednią dawkę substancji odżywczych, które pobudzają wzrost i utrzymują odpowiednią kondycję, a co za tym idzie i estetykę roślin w naszym ogrodzie.

Objawy nieprawidłowego nawożenie tui

Pielęgnacja ogrodów, wiąże się z koniecznością nawożenia, jednak nieprawidłowe przeprowadzenie tej czynności sprawia równie dużo problemów, co jej zaniechanie. Najczęstszymi objawami nieprawidłowego nawożenia jest żółknięcie rośliny lub jej usychanie.

Zbyt duże zastosowanie produktu nawożącego, może spowodować także gnicie korzeni, podobnie z resztą jak zbyt duże nawadnianie ogrodów. Wówczas okazać się może, że nie pozostanie nam nic innego jak wycinka drzew. To ostateczność, do której nie warto doprowadzać roślin na naszym terenie.

Tuje to rośliny bardzo odporne, jednak, aby ich wygląd był idealny, konieczne jest stosowanie się do prostych zaleceń producentów nawozu. W tym celu należy również wybierać tylko najlepsze mieszanki. Zapamiętajmy trzy zasady. Pierwsza to odpowiednia ilość nawozu, druga to terminy nawożenia, a trzecia dotyczy nawadniania.

Stosując się do nich, możemy mieć pewność, że zarówno nasz ogród, jak i poszczególne rośliny będą zachwycały swoim pięknem i zmienią nasz ogród w prawdziwy raj. Wypoczynek w takim miejscu jest prawdziwą przyjemnością, zwłaszcza jeśli zadbamy o prywatność, przez posadzenie tui wokół ogrodzenia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij