Jak poprawnie zabezpieczyć wykopy?

Praca na budowie nigdy nie należała do najłatwiejszych. Okazuje się, że w dużej mierze jest to praca czysto fizyczna, która dla pracowników jest wyjątkowo ciężkim zadaniem. Dodatkowo trzeba wskazać również na to, że pracując na budowie trzeba posiadać niezbędną wiedzę z zakresu obsługi maszyn i narzędzi, a także z zakresu odpowiednich zasad zabezpieczania np. wykopów. Jak się bowiem okazuje, to właśnie wykopy w dużej mierze stanowią podstawę wszelakich prac jakie przeprowadzane są na placu budowy. Niemniej jednak sprawiają one także najwięcej problemów. Chodzi głównie o ich odpowiednie zabezpieczenie przed wodami gruntowymi oraz ulewnymi opadami deszczu, które mogły by je całkowicie zniszczyć. Wobec tego w jaki sposób można odpowiednio chronić wykopy na placu budowy przed zdewastowaniem?

Szalunki- najlepszy sposób na zabezpieczenie wykopów

Na przestrzeni lat w odniesieniu do branży budowlanej zmieniło się niezwykle wiele. Mowa tu chociażby o wprowadzeniu na place budowy nowych technologii i sprzętów, które z pewnością w znacznym stopniu przyczyniły się do zoptymalizowania pracy. Jednocześnie niektóre kwestie pozostały- mimo upływu lat- całkowicie niezmienne. Głównie mowa tu o sposobie zabezpieczania przeprowadzonych wykopów. Od lat wykorzystuje się bowiem szalunki, które uznane są za najbardziej efektywny sposób na zabezpieczenie wykopów. To właśnie dzięki nim w skuteczny sposób można wzmocnić ścianki wykopów i uchronić je przed przypadkowym zawaleniem się. Niemniej jednak szalunki spełniają jeszcze wiele innych ról. Przede wszystkim dzięki ich zastosowaniu budowlańcy nie muszą obawiać się wód gruntowych czy nawet niezwykle ulewnych opadów deszczu, które mogłyby zniweczyć ich ciężką pracę na budowie. Dzięki wykorzystaniu profili szalunkowych nasze wykopy pozostaną nietknięte nawet w momencie, jeśli dalsze prace z nimi związane zaplanowane są na inny dzień.

Szalunki muszą być odpowiednio dobrane

W przypadku szalunków możemy mówić o ich wielkiej różnorodności. Obecnie na rynku możemy znaleźć np. szalunki mini box czy  profile szalunkowe słupowe. Choć wszystkie tego typu rozwiązania przeznaczone są właśnie do zabezpieczania wykopów, to jednak łatwo można będzie zauważyć, że oferują one całkiem odmienne parametry. Wobec tego przedsiębiorstwo budowlane, które zdecydowało się na zakup szalunków, to musi przede wszystkim dopasować je do swoich potrzeb, a także specyfikacji wykonywanej pracy. Dzięki temu budowlańcy z pomocą szalunków będą wstanie zabezpieczyć każdy wykop.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij