Jak przygotować basen do sezonu letniego?

Basen wielu osobom kojarzy się z wypoczynkiem, relaksem i ciepłymi promieniami słońca. Coraz więcej osób ma taki akwen w swoim ogrodzie. Oprócz przyjemności posiadanie basenu wiąże się również z wieloma obowiązkami, dlatego warto wiedzieć, jak dbać o basen w sezonie letnim, ale też jak go do tego sezonu przygotować.

Czyszczenie – proste i trudne zarazem

Przygotowując basen, należy wyzbyć się resztek pozostającej w nim wody a także posprzątać wszystkie znajdujące się tam brudy oraz śmieci. Czyszcząc nasz basen warto skorzystać z produktów, które każdy producent basenów ma w swojej ofercie. Warto zwrócić uwagę na preparaty czyszczące, które w swoim składzie mają nie tylko substancje powierzchniowo-czynne, ale również alkohol oraz wodorotlenek sodu.

Dzięki tym składnikom czyszczenie niecki basenowej stanie się o wiele szybsze. Nie warto wydawać pieniędzy na tanie produkty, których działanie będzie nikłe, a ich konsystencja zbyt rzadka.

Produkty, na które wydać będziemy musieli trochę więcej pieniędzy, w większości przypadków charakteryzują się o wiele wyższą jakością niż ich tanie odpowiedniki, mają też o wiele lepsze właściwości ochronne.

Basen to idealne środowisko do rozwoju różnorodnych glonów, bakterii. Nie trudno też o zmętnienie wody, dlatego przed napełnieniem basenu, należy spryskać go specjalnymi preparatami powstrzymującymi rozwój glonów oraz zapobiegającymi mętnieniu wody.

Również w tym przypadku bardzo ważny jest skład takich produktów. Pod żadnym pozorem nie wolno spryskiwać basenów zawierających metale ciężkie. Dobrze też, jeśli miałyby one obojętny odczyn pH.

Jak dbać o basen latem?

Na odpowiednim przygotowaniu basenu do sezonu letniego dbanie o nasz ogrodowy akwen się nie kończy. Nawet, jeśli do jego wyczyszczenia oraz do zapewnienia odpowiedniej ochrony użyliśmy najlepszych możliwych środków, które oferuje producent basenów, taki jak Pool Design Company, nasze starania mogą zdać się na nic. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia opieka nad basenem nawet w sezonie letnim.

Najważniejszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić po napełnieniu basenu wodą, jest zadbanie o odpowiedni poziom pH. Właściwa jego wartość to 7, 2-7, 6. Jeśli poziom wskaźnika pH będzie wyższy, mogą pojawić się podrażnienia skóry, oczu, może również zmniejszyć się skuteczność środków, które użyliśmy w czasie przygotowania basenu.

Może też odkładać się wapń, co będzie widoczne również w przypadku, kiedy w naszych ogrodach znajdują się baseny poliestrowe.

Również niepożądany jest niższy poziom pH niż ten właściwy, ponieważ może wtedy dojść do niszczenia basenu. Dlatego warto sprawdzać ten odczyn przynajmniej raz w tygodniu, a najlepiej częściej. Każdy producent basenów powinien mieć w ofercie specjalne testery do badania odczynu pH.

Jak widać nie tylko przyjemnością są baseny ogrodowe. Producent powinien nam jednak dostarczyć odpowiednich instrukcji co do ich konserwacji. Szczególnie baseny ogrodowe poliestrowe narażone są na działanie wielu czynników zewnętrznych, które mogą nam przysporzyć trochę trudności.

Chlorowanie wody w basenie

Bardzo ważna w sezonie letnim jest dezynfekcja basenu chlorem. Dzięki temu pozbędziemy się z basenu bakterii, wirusów a także innych niechcianych „gości”. Preparaty z chlorem możemy zakupić w formie proszku, tabletek lub płynu. Warto jednak oprócz chloru dodawać do basenowej wody preparaty glonobójcze. Chlor zapobiegnie również powstawaniu w wodzie różnych kolorowych zanieczyszczeń.

Podobnie jak w przypadku odczynu pH wody, tak samo powinniśmy kontrolować poziom chloru w basenie – najlepiej codziennie. Służą do tego specjalne testery. Nie można też zapominać o filtrowaniu wody. Dobrze dobrany filtr zapobiegnie gromadzeniu się w wodzie brudów, który spowoduje, że w wodzie mogą rozwinąć się bakterie nawet, jeżeli regularnie dbamy o odpowiedni poziom chloru.

Nie można też zapominać o płukaniu filtra a także regularnym uzdatnianiu wody. Do jej czyszczenia możemy również wykorzystać specjalne odkurzacze podwodne – wszystko zależy od konkretnych potrzeb i możliwości.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij