Jak przystosować budynek dla potrzeb niepełnosprawnych?

Osoby niepełnosprawne i te z niepełną sprawnością ruchomą muszą mieć zapewnioną możliwość swobodnego korzystania z budynku, w którym mieszkają. W przypadku wielorodzinnych budynków mieszkalnych obowiązek dostosowania budowli do ich potrzeb ciąży na właścicielach.

Polskie prawo

Przepisy regulujące dostępność budynków i mieszkań dla osób niepełnosprawnych weszły w życie  stosunkowo niedawno w roku 2002. Zgodnie z nimi budynki mieszkalne wielorodzinne muszą być wyposażone w pochylnie, na które niestety zwykle miejsca nie ma w obiektach już istniejących. Alternatywą dla pochylni są urządzenia pozwalające na pokonanie bariery architektonicznej. Przepisy dotyczą nie tylko budynków wzniesionych przed rokiem 2002, ale także i nowych.

W chwili obecnej dostępnych jest szereg ciekawych rozwiązań pozwalających na indywidualne dopasowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Wybór powinien być jednak uzależniony również od wieku budynku, jego architektury, przestrzeni jaką można wykorzystać do adaptacji i innych czynników.

Klasyczna pochylnia

Najprostszym rozwiązaniem w przypadku wejścia do budynku, które nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych jest pochylnia. Szerokość płaszczyzny ruchu powinna wynosić minimum 120 cm i mieć po bokach krawężniki o wysokości przynajmniej 7 cm. Jej nawierzchnia musi być wykonana z materiałów, które nie powodują poślizgu np. gres antypoślizgowy. Długość pochylni z kolei nie powinna przekraczać 9 metrów. Gdy konieczne jest zastosowanie dłuższej pochylni to musi być podzielona na na krótsze odcinki przez spoczniki poziome.

Niezbędne są również poręczne, które powinny znajdować się na wysokości 75 i 90 cm w dwóch równoległych do siebie pasach. Pochylnia znajdująca się przy schodach musi posiadać również odpowiedni spadek. Wszystkie wymagania w tej kwestii zawarte są w przepisach prawnych. Często okazuje się też niestety, że przed budynkiem nie ma wystarczającej ilości miejsca na wybudowanie pochylni. Wówczas trzeba szukać innych rozwiązań.
 

Urządzenia dźwigowe – platformy pionowe

Ciekawym pomysłem są dostępne na rynku urządzenia dźwigowe. Wyróżnia się wśród nich dwie grupy – platformy pionowe i poziome. Platformy pionowe są wygodne i łatwe w użyciu. Wymagają tylko wjazdu na platformę, przytrzymania przycisku wybranego wcześniej przystanku i wjechaniu na przystanek końcowy. 

Nowością na rynku są platformy podłogowe z przesuwem. Co ciekawe w stanie spoczynku są one całkowicie niewidoczne. Doskonale sprawdzają się w obiektach zabytkowych i tych o wysokim standardzie, gdzie każde inne rozwiązanie byłoby niewskazane. Dopiero gdy urządzenie uruchamia się podnoszą się listwy zabezpieczające, a platforma rusza się do góry i w bok w kierunku końca biegu schodów.

Platformy schodowe

Dobrym pomysłem są platforma i schody w jednym. Dobrze sprawdzają się w obiektach, gdzie estetyka jest bardzo istotna. W stanie spoczynku urządzenie to jest schodami, a po przyciśnięciu przycisków zmienia się w platformę pionową. Często spotykane, z uwagi na stosunkowo niską cenę, są też platformy pionowe otwarte.

W sytuacji gdy do pokonania jest więcej niż 3 metry ekonomicznym rozwiązaniem jest dźwig platformowy z konstrukcją szybu i obudową, którą zamontować można wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Jego obudowa może być pełna bądź przeszklona. Umiejętnie dobrana kolorystyka dobrze komponuje się z każdym budynkiem.

Platformy schodowe

Jeśli nie ma miejsca na platformę pionową można zamontować wersję schodową – prostoliniową lub krzywoliniową. Platformy prostoliniowe pokonują jeden bieg schodów, w krzywoliniowe dwa biegi schodów lub więcej. Platformy tego typu są niestety mniej wydajne niż pionowe i w znacznym stopniu ograniczają szerokość schodów. W niektórych modelach może być potrzebna także pomoc osoby trzeciej w rozłożeniu platformy. Z drugiej strony urządzenia tego typu nie wymagają szybu, osobnego pomieszczenia maszynowni czy większych prac budowlanych. Mogą z nich korzystać osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich i te z niepełną sprawnością ruchową.

Urządzenia dźwigowe - platformy pionowe

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij