Jak rozpocząć budowę domu

Jak rozpocząć budowę domu?

Budowa domu dla wielu osób oznacza rozpoczęcie nowego etapu w życiu. To niewątpliwie wyczekiwany czas, lecz jednocześnie bardzo wymagający. Sprawdź przez jakie etapy należy przejść, by powstał wymarzony dom, który z pomocą fachowców zagwarantuje poczucie bezpieczeństwa i komfortu bliskim.

Co należy uzyskać przed pozwoleniem na budowę?

Po pierwsze musimy uzyskać informację na temat Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, np. w Urzędzie Gminy lub Miasta. Jest to plan, który zawiera dane o tym, co możemy wybudować na działce. Następnie sprawdzamy w nim, czy działka jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. W sytuacji, gdy nie uchwalono planu miejscowego, koniecznie należy wystąpić do odpowiednio wójta/burmistrza/prezydenta miasta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Kolejno ważna jest mapa do celów projektowych, którą otrzymamy od geodety. W między czasie należy złożyć wnioski w lokalnych przedsiębiorstwach (energetycznym, gazowym oraz wodno-kanalizacyjnym), aby określić warunki budowy przyłączy. Konieczny będzie dokument, który potwierdzi prawo własności gruntu. Gdy bez przeciwności przejdziemy przez poszczególne etapy, możemy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę razem z:

– wnioskiem- formularz III/1A według urzędowego wzoru,

– 4 egzemplarzami projektu architektoniczno-budowlanego,

– oświadczeniem- formularz III/3 o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Gdy otrzymamy pozwolenie na budowę, możemy przystąpić do dalszych prac.

Rola kierownika na budowie

Kierownik budowy musi posiadać odpowiednie uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi. Jest odpowiedzialny za spełnienie norm prawnych oraz przepisów. Jego zadanie skupia się na tym, aby budowa była zgodna z otrzymanym pozwoleniem, zatwierdzonym wcześniej projektem i prawem budowlanym. Kierownik budowy odpowiada również za prowadzenie i przechowywanie dziennika budowy.

Wybór wykonawcy robót ziemnych

Ekipa zajmująca się robotami ziemnymi przede wszystkim musi być rzetelna i solidna. Jeśli szukasz sprawdzonej ekipy to firma Szczucki – Roboty Ziemne Gdańsk sprawdzi się idealnie. Jest to przedsiębiorstwo, które zajmuje się tego typu pracami od prawie 30 lat. Bagaż doświadczeń spowodował, że dla zespołu nie ma rzeczy niemożliwych, a roboty ziemne przebiegają szybko i bezproblemowo. Zadania należące do robót ziemnych to wycinka drzew oraz krzewów, usunięcie humusu, wytyczenie geodezyjne (geodeta ustala punkty przecięcia osi konstrukcyjnych budynku i jego narożników, w celu zaznaczenia miejsca wykopów pod fundamenty), niwelacja terenu oraz najważniejszy punkt- wykop pod fundament. Jest on niezmiernie ważny, ponieważ ma wpływ na stabilność budynku.

Ekipa budowlana

Do kolejnych prac potrzebna jest ekipa budowlana. Pamiętaj, że muszą być to wykonawcy solidni oraz sprawdzeni, aby dom był zbudowany zgodnie ze sztuką budowlaną. Budowa domu to zasadniczo najdroższa inwestycja w naszym życiu. Przed ostateczną decyzją wybrania konkretnej ekipy warto pozwolić sobie na sprawdzenie jej poprzednich realizacji.

Zakończenie budowy i jej odbiór

Nastąpił koniec prac ekipy budowlanej. Pozostał nam już tylko odbiór techniczny oraz zgłoszenie zakończenia budowy do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego. Organ nadzorczy ma 21 dni na rozpatrzenie zgłoszenia. Jeśli nie wystąpi z negatywną opinią, można śmiało się wprowadzać!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij