Jak rozpoznać zły montaż okien?

Pośpiech związany z budową domu sprawia, że nie wszystkie elementy mieszkania są wykonane prawidłowo. Bardzo często dochodzi do różnych uchybień i nieprawidłowości, które ostatecznie wpływają na ostateczny kształt budynku. Okno to jeden z podstawowych elementów muru i w każdym wypadku, całość musi być odpowiednia dopasowana.

Niestety nie zawsze tak jest, ponieważ źle wstawione okno w otwór lub niedopasowane pod względem wymiaru może być techniczną niedoróbką. Jeśli taką nieprofesjonalną pracę wykonał fachowiec, to powinniśmy zażądać zwrotu pieniędzy, ponieważ niewłaściwy montaż okna sprawia, że całość nie funkcjonuje prawidłowo.

Jeśli okno nie jest zamontowane we właściwy sposób, to w mieszkaniu pomiędzy ramą a murem bardzo często możemy wyczuć powiew lekkiego wiatru. W ten sposób ogrzewanie mieszkania w zimie jest bardzo nieefektywne, ponieważ będziemy mieli do czynienia z poważnymi stratami ciepła.

Drobny błąd ma znaczenie

Nawet kilka milimetrów może zadecydować o złym montażu i wtedy nawet najmniejsza szczelina może sprawić, że do mieszkania będzie dostawać się nie tylko powietrze z zewnątrz, ale i woda. Wtedy najmniejsza luka, może doprowadzić do powstania grzybów i pleśni bezpośrednio na murze, co powoduje inne bardziej poważne problemy.
Na pewno wiele osób chce sobie oszczędzić takiego widoku, ponieważ nieszczelny montaż okna, to też spory wydatek, ponieważ jesteśmy zmuszeni do ponownego osadzania okna. Jeśli tego nie zrobimy, to nawet okna energooszczędne nie będą w stanie ochronić naszego mieszkania, nawet jeśli posiadają bardzo niski współczynnik przenikania ciepła. Przerwa między oknem a murem spowoduje, że i tak zapłacimy o wiele większy rachunek za ogrzewanie, co mija się z naszym celem. Nieprawidłowe osadzenie okna może też prowadzić do wygięcia się ramy okiennej czy nawet pękania tynku, przez co miejsce wokół okna, może wyglądać nieestetycznie.

Błędy montażowe

Zły montaż okna może wynikać z szeregu nieprawidłowości, wystarczą tylko nieprawidłowe pomiary w trakcie przyjmowania zlecenia na dostawę okien, abyśmy mieli poważny problem. W niektórych budynkach istnieje problem z zamocowaniem ramy do muru na tak zwane kotwy montażowe lub dyble. Problem polega głównie, na niemożliwości umieszczenia ich na całym obwodzie muru co sprawia, że okno nie jest wystarczająco szczelne.
W niektórych przypadkach kotwy nie zostają przykręcone wkrętami do wzmocnienia stalowego znajdującego się w ramie, tylko wciśnięte bezpośrednio w zewnętrzny obrys ramy. Na pewno tego typu działania nie wpływają w żaden sposób na poprawę szczelności, można to zauważyć podczas pożaru, gdzie okna nieprawidłowo zamontowane wręcz wypadają w całości. Warto zauważyć, że w każdym budynku okna montowane są inaczej. Wszystko zależy też od preferencji osoby, która decyduje się na montaż poszczególnych okien. Czasem zły typ okna czy niewystarczające mocowanie sprawiają, że samo okno nie ma prawa być szczelne.

Co z nieszczelnym oknem?

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem w przypadku nieszczelnego okna jest jego ponowny montaż. Jeśli tego typu zabieg nie jest możliwy do wykonania, to należy zrobić wszystko, aby uszczelnić szczeliny między oknami w taki sposób, aby ciepło znajdujące się w mieszkaniu nie uciekało na zewnątrz.
Dobra izolacja okna to podstawa, ale w tym wypadku nie należy przesadzać, ponieważ możemy w ten sposób zaburzyć wentylację, która w wielu domach jest potrzebna. Jeśli okno po czasie uszkodzi się, to nie warto wydawać pieniędzy na jego naprawę, tylko od razu wymienić na nowsze rozwiązanie. Okna zawsze muszą być dopasowane i powinniśmy zwracać na to szczególną uwagę, podczas wykonywania pomiarów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij