Jak się mieszka w domu modułowym? Zalety i wady domów modułowych

Własny domek to marzenie wielu osób. Najczęściej wiąże się jednak z poważną inwestycją – oznacza kredyt na lata i określony czas oczekiwania na wybudowanie. Jeśli też masz takie plany, rozważ zakup domu modułowego. To innowacyjne rozwiązanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Czym są domy modułowe i dlaczego warto się nimi zainteresować? Zobacz, co odpowiada za ich rosnącą popularność.

Zalety domów modułowych

Domy modułowe inaczej nazywane są domami gotowymi lub prefabrykowanymi. Powstają one z gotowych, wytworzonych w fabryce elementów, które następnie montuje się na terenie budowy. Oznacza to, że czas budowy takiego domu jest znacznie krótszy niż stawiania go w tradycyjnej technologii budowlanej.

To pierwsza, ale nie ostatnia, zaleta tego rozwiązania. Domy modułowe znane są także z energooszczędności, ale także uniwersalności. Ich specjalna konstrukcja pozwala na dostawienie w przyszłości kolejnych modułów i powiększenie przestrzeni o inne pomieszczenia. Dlatego dziś możesz postawić dom o powierzchni 70 m2, a za kilka lat cieszyć się budynkiem liczącym 120 m2.

Taka dowolność i uniwersalność pozwalają na swobodne planowanie przestrzeni, nie ograniczają i nie zmuszają do budowania „na zapas”. Dom modułowy jest też domem mobilnym. To oznacza, że można go przetransportować w dowolne miejsce. Dobra izolacja termiczna oraz wieloletnia gwarancja producenta (nawet 30 lat) to kolejne zalety domów gotowych. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, nie będziesz czekać latami, aby w końcu zamieszkać w wymarzonych czterech ścianach.

Domy modułowe gwarantują też niższe koszty eksploatacji. Szacuje się, że właściciel takiego budynku poniesie koszty o 70% niższe niż właściciel domu murowanego. Skąd ta różnica? To przede wszystkim doskonała izolacja termiczna sprawia, że utrzymanie gotowego domu jest tańsze niż jego murowanego odpowiednika. Budynki prefabrykowane szybciej się nagrzewają i wolniej tracą energię, co powoduje, że ciepło gromadzi się w ścianach.

Wady domów modułowych

Choć dom modułowy zyskał spore grono zwolenników, nie każdy skusi się na taki pomysł. Powodów może być kilka – jednym z nich są ograniczone możliwości architektoniczne. Jeśli właściciel domu marzy o dowolności i indywidualnych projektach, musi zapomnieć o domu modułowym. Poszczególne moduły są uniwersalne i powtarzalne, dlatego większość tego rodzaju budynków zbudowana jest z prostopadłościanów ułożonych w różnych konfiguracjach. Nie ma tu za dużo miejsca na dowolność. Za bardziej złożone kształty klient musi dodatkowo zapłacić.

Domy modułowe nie mają też zbyt dobrej izolacji akustycznej, dlatego często konieczna jest inwestycja w dobrej jakości wełnę mineralną. To oczywiście dodatkowy koszt dla inwestora. Warto też pamiętać, że postawienie na działce domu modułowego wymaga od właściciela zagwarantowania dojazdu dla ciężkiego sprzętu – dźwigu, ciężarówkom, lawetom.

Dom modułowy a dom murowany

Który z nich wybrać? Wszystko to jest kwestią indywidualnych potrzeb i oczekiwań – dla jednych doskonałym rozwiązaniem będzie szybkie postawienie gotowego domu, inni zdecydują się na klasykę, czyli budynek murowany. Na jego postawienie potrzeba jednak trochę więcej czasu. Dom modułowy wygrywa, jeśli chodzi o czas realizacji inwestycji, ale również kontrolę kosztów budowy. Mobilne domy są ponadto ekologiczne i energooszczędne.

Co ważne, podczas stawiania domów modułowych ekipa wykonawcza nie jest w żaden sposób ograniczona przez warunki pogodowe – budynek zostanie postawiony o każdej porze roku. Inaczej wygląda budowanie domu murowanego. W tym przypadku należy zaczekać do wiosny, ponieważ zimą nie można przeprowadzać wielu prac związanych z murowaniem ścian.

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego decyzja o tym, jakiego rodzaju budynek postawisz, zawsze musi być przemyślana. Pod uwagę należy wziąć oczekiwania, dostępny budżet oraz indywidualne potrzeby.

Nie każdy jest gotowy na tak innowacyjne rozwiązania, jakim są domy prefabrykowane. Wiele osób wciąż preferuje klasyczne, sprawdzone, znane od lat budynki murowane. W powszechnej świadomości wciąż są one najtrwalsze i najbardziej solidne. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nowoczesne domy modułowe mają wieloletnie gwarancje. Nawet jeśli więc traktujesz dom modułowy jako eksperyment i podchodzisz do niego z niepewnością, w rzeczywistości możesz czuć się bezpiecznie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij