chwasty

Jak skutecznie zwalczać chwasty i jakie środki chwastobójcze wybrać?

W naszych ogrodach może pojawić się bardzo wiele różnych gatunków chwastów. Wyrastają one  z nasion lub korzeni pozostawionych w ziemi podczas zakładania trawnika, lub siewu kwiatów. Niektóre z nich mogą wyrosnąć z „naniesionych” przez wiatr i ptaki nasion. Jak efektywnie pozbyć się spośród naszych upraw?

Herbicydy to chemiczne środki chwastobójcze stosowane do zwalczania chwastów – na przykład w trawach i zbożach. Stosuje się je do selektywnego lub nieselektywnego zwalczania chwastów. Co to dokładnie oznacza? Selektywne – czyli takie, które niszczą tylko wybrane grupy roślin – w tym przypadku chwastów. Przed użyciem należy jednak sprawdzić, czy posiadany przez nas środek będzie szkodliwy dla rośliny, którą chcemy wyplenić. Środki nieselektywne natomiast, działają niszcząco na wszystkie rośliny, z którymi będą miały kontakt.

Istnieją również inne rodzaje środków chwastobójczych, takich jak: środki doglebowe, które wnikają w glebę; herbicydy dolistne, niszczące roślinę poprzez liść aż do korzenia; środki doglebowo dolistne, a także przedwschodowe i powschodowe. Zwalczanie chwastów w ogrodzie sprowadza się zazwyczaj do stosowania chemicznych środków chwastobójczych – herbicydów. Jest to najskuteczniejsza i najszybsza metoda.

Jaki środek zastosować? Zależy to od wielu czynników, przede wszystkim od tego, czy dopiero zakładamy ogród, lub trawnik, czy chcemy wyplenić chwasty z już istniejącego oraz od typu samych chwastów, które dzielimy na jednoliścienne i dwuliścienne. Chwasty jednoliścienne to dziko rosnące trawy, takie jak: chwastnica jednostronna; włośnica sina; kupkówka pospolita; wiechlina roczna. Rosną one, tworząc kępy odróżniające się od reszty trawnika szerokością źdźbła i kolorem.

Chwasty dwuliścienne to duża grupa roślin z różnych rodzin botanicznych. Najczęściej spotykane na trawie są: rdest ptasi, tasznik pospolity, mniszek pospolity, mlecz polny, szczaw, jaskier, koniczyna, komosa, babka, bylica, rumianek… Rośliny te, są często wyższe od trawy, dzięki czemu wyraźnie odróżniają się na tle zielonego trawnika. Chwasty dwuliścienne bardzo często kwitną i mają inny kolor.  

Przed założeniem trawnika, możemy użyć środków chemicznych takich jak Avans RTU. Są to silne środki chwastobójcze – nieselektywne, totalne – niszczące zarówno chwasty jednoliścienne, jak i dwuliścienne. Środki te oparte są na glifosacie. Warto dodać, że są to środki tzw. kontaktowe, znaczy to, że działają poprzez kontakt tylko z nadziemną częścią rośliny, nie niszcząc posianych nasion, ale także nie niszcząc nasion chwastów.

Jeśli jednak chcemy zwalczyć chwasty na istniejącym już trawniku, nie możemy zastosować herbicydów totalnych, ponieważ zniszczą one zarówno chwasty, jak i trawę czy rosnące kwiaty. Skutecznie możemy zwalczyć jedynie wszystkie chwasty dwuliścienne, bez względu na ich gatunek. Aby się ich pozbyć, należy zastosować selektywne środki chwastobójcze – herbicydy dwuliścienne, które są bezpieczne dla traw.

Używając odpowiednich środków chwastobójczych, zadbamy o estetyczny wygląd naszego trawnika i ogrodu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij