Jak urządzić kuchnię, by była w pełni funkcjonalna?

Zaprojektowanie kuchni, choć wydaje się względnie proste, w rzeczywistości wymaga od nas podjęcia wielu istotnych decyzji, które zadecydują o komforcie naszego funkcjonowania. Na zasadzie prób i błędów zostały wypracowane konkretne rozwiązania, które umożliwiają uniknięcie typowych błędów. Kuchnia, tak jak i inne pomieszczenia w naszym domu, muszą zostać maksymalnie dopasowane pod styl życia domowników i czynności, które dzień w dzień wykonujemy. Dobrze jest o tym pomyśleć odpowiednio wcześniej, by niczego istotnego nie pominąć. Nasze indywidualne wymagania powinniśmy zestawić z dostępnym metrażem i rozkładem pomieszczenia. Co więcej, należy uwzględnić już istniejącą instalację elektryczną czy wodą.

Trzymaj się zasad trójkąta roboczego

Ergonomia we wnętrzach pełni jedną z najważniejszych ról, dlatego dobrze jest trzymać się zasad, które zostały wypracowane przez lata. Częstym błędem w trakcie aranżacji jest to, że skupiamy się jedynie na estetyce i stylu, a funkcjonalność schodzi na drugi plan. Bardzo łatwo jest o tym zapomnieć, kiedy nasze doświadczenie w tym obszarze jest dość niewielkie. Jeżeli masz taką możliwość, warto podjąć współpracę z architektem, dzięki któremu zyskasz gwarancję w pełni komfortowych przestrzeni. Natomiast chcąc urządzić kuchnię na własną rękę pamiętaj o trzymaniu się zasady trójkąta roboczego. A na czym ona polega? W pomieszczeniu powinniśmy poprowadzić trzy proste linie, które będą się łączyć tworząc trójkąt. Wierzchołki każdej z wydzielonych stref będą odpowiadać umiejscowieniu lodówki, kuchenki i zlewozmywaka. Dodatkowo pamiętajmy o tym, aby odległość między lodówką a kuchenką wynosiła nie więcej niż 270 cm. Natomiast zlew powinien być oddalony o około 210 cm od obydwu z nich.

Nie marnuj przestrzeni

Decydując się na zakup mieszkania z Warszawa rynek pierwotny, miejsce przeznaczone na kuchnię jest puste i gotowe do wprowadzenia tam Twojej wizji. Nie stoją tam żadne stare sprzęty czy meble, tak jak ma to miejsce w przypadku lokali z rynku wtórnego. Natomiast, mimo tego, że możemy w takiej kuchni zrobić co tylko chcemy, często nie wykorzystujemy przestrzeni w stu procentach. Tworzą się puste miejsca, które nie pełnią żadnej konkretnej roli, a czasem nawet powodują, że nie jest ona tak atrakcyjna jak mogłaby być. Jeśli dysponujesz sporym metrażem, warto zdecydować się wyspę kuchenną. Będzie ona zarówno modnym elementem wystroju, jak i gwarancją dodatkowego miejsca roboczego. Co więcej, posiadać będzie szuflady czy półki, które możesz wykorzystać do przechowywania naczyń, sprzętów AGD czy produktów spożywczych. Jeśli nie jesteś fanem takich rozwiązań, wtedy dobrze jest połączyć kuchnię z jadalnią. Decydując się na stół w takim miejscu z pewnością zyskasz dużo wygody chociażby podczas sprzątania po rodzinnym obiedzie.

Postaw na jeden styl

Jeżeli właśnie stałeś się właścicielem mieszkania z warszawa rynek pierwotny zyskałeś nieograniczone możliwości co do stylu i wystroju wnętrz. Natomiast, z uwagi na takie możliwości wiele osób stara się wdrożyć każdą posiadaną w głowie wizję, co niestety skutkuje bałaganem, chaosem i nieestetycznymi przestrzeniami. Taki miszmasz na pewno nie będzie kojarzony z wyczuciem stylu, dlatego dobrze jest wcześniej dokładnie przemyśleć na czym najbardziej nam zależy. Mowa tutaj nie tylko o samej kuchni, a o wszystkich pomieszczeniach, ponieważ powinny tworzyć spójną i harmonijną całość. Salon, który prawdopodobnie będzie z nią graniczył nie może pochodzić z zupełnie innej bajki. Jeśli nie czujesz się na siłach, warto zdecydować się na zatrudnienie architekta wnętrz, który wykona to wszystko za Ciebie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij