Jak wybrać buty robocze

Jak wybrać buty robocze?

Buty robocze są jednym z ważniejszych elementów stroju ochronnego, który powinien nosić każdy pracownik. Odpowiedni wybór obuwia może nas uchronić przed niebezpiecznymi urazami powstałymi w czasie pracy.

  1. Dlaczego buty robocze powinny być odpowiednio dobrane?
  2. Jakie są kategorie butów roboczych?
  3. Czym się kierować przy wyborze butów roboczych?

Zobaczmy, co należy brać pod uwagę podczas zakupu tego rodzaju obuwia oraz o jakich istotnych sprawach nie możemy zapomnieć.

Dlaczego buty robocze powinny być odpowiednio dobrane?

Czasami klienci, którzy odwiedzają sklep bhp, chcąc kupić buty robocze tanie i wytrzymałe, nie uwzględniają swoich specjalnych potrzeb. Jest to błąd, gdyż dobór odpowiedniego obuwia może uchronić nasze zdrowie przed konsekwencjami poważnych wypadków w miejscu pracy.

Należy pamiętać, że buty bhp towarzyszą nam przez cały dzień, dlatego też niewłaściwe ich dopasowanie, może skutkować większym zmęczeniem. Po wielu godzinach w niewygodnych butach stopy mogą być obolałe, zmęczone, a także mogą pojawić się odciski. Wygodne buty

mogą przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia i komfortu, a to z kolei podnosi naszą wydajność w pracy.

Jakie są kategorie butów roboczych?

W sklepach znajdziemy różnego rodzaju buty robocze, jednak podstawowe ich rozróżnienie jest następujące:

  • Buty oznaczone symbolem „O”, których zadaniem jest ochrona przed wystąpieniem urazów w tych zakładach pracy, gdzie nie jest wymagana ochrona palców,
  • Buty oznaczone symbolem „P”, powinny zapewniać ochronę palców przed uderzeniem równym energii 100 J.,
  • Buty oznaczone symbolem „S”, które zapewniają ochronę palców przed uderzeniem występującym z energią 200 J.

Czym się kierować przy wyborze butów roboczych?

Wybierając buty robocze musimy dopasować je do naszej branży. Inny rodzaj obuwia sprawdzi się dla mechaników, inny zaś będzie odpowiedni dla pracownika budowlanego. Warto jest kierować się zasadą, która mówi, że do pracy wewnątrz budynków najlepsze buty bhp to półbuty, zaś pracownicy, którzy wykonują swoją pracę na powietrzu – powinni wybrać trzewiki. Oczywiście, musimy pamiętać, że buty robocze męskie i damskie również różnią się między sobą, więc powinny być one dostosowane również do płci.

Kolejnym ważnym kryterium wyboru jest określenie zagrożenia, na które jesteśmy narażeni w naszym miejscu pracy. Wybierając obuwie do pracy wewnątrz budynków, musimy sprawdzić, czy spełnia ono takie normy jak: zapewnienie bezpieczeństwa palców, czy też dodatkowa ochrona spodu stopy. Osoby pracujące na zewnątrz, powinny wybierać takie modele, które są odporne na wodę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij