Podłoga w domkach letniskowych jest bardzo ważnym elementem wyposażenia. To właśnie ona jest najmocniej narażona na wilgoć i różne zanieczyszczenia. Dorośli oraz dzieci często wchodzą do domków letniskowych w butach lub klapkach, które zazwyczaj są pokryte piachem, trawą i wodą. Wybór podłogi musi być, zatem dobrze przemyślany, powinna ona być trwała, wodoodporna i łatwa do czyszczenia.

Wiele razy podłoga jest jedną z ostatnich rzeczy, o których myślimy urządzając swoje domki letniskowe. Jeżeli kupujesz lub przebudowujesz dom nad jeziorem, rzeką lub morzem prawdopodobnie jesteś już zaznajomiony z efektami żywiołów. Domy letniskowe, aby służyły nam przez wiele lat muszą być w całości odporne na wilgoć, zanieczyszczenia oraz zużycie.

Najczęściej spotykane rodzaje podłóg w domkach letniskowych

Wykładzina podłogowa

Wiele osób uważa, że wykładzina podłogowa jest dobrym rozwiązaniem dla domku letniskowego. Jednak dużym problemem związanym z dywanem położonym w domkach letniskowych są czynniki takie jak: woda, błoto i wilgoć. Zabłocone i mokre ślady mogą być bardzo ciężkie do usunięcia. Dodatkowo piach i trawa z butów naniesiona na wykładzinę często wymaga porządnego odkurzania.

Dużo osób decyduje się na podłogę z paneli podłogowych, drewna twardego, lub syntetycznego przy wejściach i kuchniach, a wykładzinę umieszcza tylko w głównych pomieszczeniach mieszkalnych. Dywan stanowi doskonałą i wygodną izolację w miesiącach zimowych. Posiadanie miękkiej, wygodnej podłogi to również duży plus w chłodniejsze wieczory.

Największą wadą wykładziny jest jej chłonność, dywan szybko pochłania wilgoć, sierść zwierząt, kurz, pyłki i pleśń. Zwłaszcza nad wodą tego typu zanieczyszczeń jest bardzo dużo.

Podłoga z twardego drewna

Bardzo dużo osób decyduje się na podłogi drewniane w swoich domkach letniskowych. Na rynku dostępna jest szeroka gama opcji podłóg drewnianych, od bambusa po sosnę, aż po egzotyczne egzotyki, takie jak mahoń i palisander. Podłogi drewniane są dobrym rozwiązaniem, jednak sporo kosztują i jest duże ryzyko uszkodzenia ich przez wodę. Ułożone drewno liściaste na podłogach jest również wrażliwe na wilgoć, szczególnie w piwnicach lub innych obszarach “poniżej poziomu”. Wielu budowniczych poleca używać tylko twardego drewna nad parterem.

Panele podłogowe

W domach letniskowych często można spotkać się z panelami podłogowymi, podłogami winylowymi lub laminowanymi. Tego typu podłogi są dużo tańsze niż dywan lub drewno liściaste. Laminat to podłoga syntetyczna o wyglądzie twardego drewna. Winyl jest syntetyczną podłogą zawierającą znacznie więcej modeli np. może przypominać wygląd płytek, drewna, kamienia lub innych materiałów. Oba rodzaje są dostępne w sprzedaży w postaci paneli podłogowych o różnych rozmiarach.

Panele podłogowe posiadają różne oznaczenia typu: AC1, AC2, AC3, AC4, AC5 czy AC6, które określają klasę ścieralności. Im wyższa cyfra, tym panel lepszy, bardziej odporny na codzienne użytkowanie. Ogólnie przyjmuje się, że panele podłogowe o klasie ścieralności oznaczonej, jako AC3 powinno się używać tylko w bardzo rzadko uczęszczanych pomieszczeniach. Natomiast panele podłogowe o klasie AC5 i AC6 powinny udźwignąć obciążenie nawet dla licznej rodziny w miejscach przejściowych takich jak korytarz.

Oprócz wymienionych oznaczeń, panele mają jeszcze jedną klasyfikację określającą klasy użyteczności. Dzielą one panele na domowe i kontraktowe (przeznaczone do użyteczności publicznej). Wyróżnia się 6 klas użyteczności: 21, 22, 23, 31, 32, 33. Cyfry oznaczają miejsce przeznaczenia podłogi oraz dopuszczalne natężenie ruchu. Pierwsza cyfra określa dany rodzaj pomieszczenia, do którego są przeznaczone panele: 2 – obiekty domowe, 3 – budynki użyteczności publicznej. Natomiast druga symbolizuje możliwą intensywność użytkowania podłogi: 1 – niska, 2 – średnia, 3 – wysoka. Przykładowo symbol 23 oznacza, że panele podłogowe są przeznaczone do pomieszczeń mieszkalnych o dużym natężeniu ruchu.

Płytki ceramiczne

Wielu właścicieli domów letniskowych rozwiązuje problemy związane z uszkodzeniem wody i wilgotnością za pomocą płytek ceramicznych lub kamiennych. Podłogi z płytek są atrakcyjne, łatwe do czyszczenia i całkowicie wodoodporne. Dostępne są w szerokiej gamie tekstur i kolorów.

Płytki ceramiczne mogą być stosowane przy wejściach, kuchniach, patiach lub w dowolnym miejscu. Jedyne prawdziwe wady płytek ceramicznych to koszt, twardość i temperatura. Płytka ceramiczna może być czasami przyczyną upadków i poślizgów, ponieważ nie wchłania wody.

Panele podłogowe – korzyści

Najchętniej w domkach letniskowych układane są panele podłogowe. Mają bardzo wiele zalet i kosztują niedużo. Można je szybko wyczyścić i odkurzyć lub zamieść. W sklepach z materiałami budowlanymi i wykończeniowymi jest bardzo duży wybór różnych paneli podłogowych pod względem: koloru, tekstury, wielkości oraz rodzaju montowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ