Jak wybrać podłogę do domku letniskowego? Rodzaje najpopularniejszych pokryć podłogowych

Jak wybrać podłogę do domku letniskowego? Rodzaje najpopularniejszych pokryć podłogowych

Podłoga w domkach letniskowych jest bardzo ważnym elementem wyposażenia. To właśnie ona jest najmocniej narażona na wilgoć i różne zanieczyszczenia. Dorośli oraz dzieci często wchodzą do domków letniskowych w butach lub klapkach, które zazwyczaj są pokryte piachem, trawą i wodą. Wybór podłogi musi być, zatem dobrze przemyślany, powinna ona być trwała, wodoodporna i łatwa do czyszczenia.

Wiele razy podłoga jest jedną z ostatnich rzeczy, o których myślimy urządzając swoje domki letniskowe. Jeżeli kupujesz lub przebudowujesz dom nad jeziorem, rzeką lub morzem prawdopodobnie jesteś już zaznajomiony z efektami żywiołów. Domy letniskowe, aby służyły nam przez wiele lat muszą być w całości odporne na wilgoć, zanieczyszczenia oraz zużycie.

Najczęściej spotykane rodzaje podłóg w domkach letniskowych

Wykładzina podłogowa

Wiele osób uważa, że wykładzina podłogowa jest dobrym rozwiązaniem dla domku letniskowego. Jednak dużym problemem związanym z dywanem położonym w domkach letniskowych są czynniki takie jak: woda, błoto i wilgoć. Zabłocone i mokre ślady mogą być bardzo ciężkie do usunięcia. Dodatkowo piach i trawa z butów naniesiona na wykładzinę często wymaga porządnego odkurzania.

Dużo osób decyduje się na podłogę z paneli podłogowych, drewna twardego, lub syntetycznego przy wejściach i kuchniach, a wykładzinę umieszcza tylko w głównych pomieszczeniach mieszkalnych. Dywan stanowi doskonałą i wygodną izolację w miesiącach zimowych. Posiadanie miękkiej, wygodnej podłogi to również duży plus w chłodniejsze wieczory.

Największą wadą wykładziny jest jej chłonność, dywan szybko pochłania wilgoć, sierść zwierząt, kurz, pyłki i pleśń. Zwłaszcza nad wodą tego typu zanieczyszczeń jest bardzo dużo.

Podłoga z twardego drewna

Bardzo dużo osób decyduje się na podłogi drewniane w swoich domkach letniskowych. Na rynku dostępna jest szeroka gama opcji podłóg drewnianych, od bambusa po sosnę, aż po egzotyczne egzotyki, takie jak mahoń i palisander. Podłogi drewniane są dobrym rozwiązaniem, jednak sporo kosztują i jest duże ryzyko uszkodzenia ich przez wodę. Ułożone drewno liściaste na podłogach jest również wrażliwe na wilgoć, szczególnie w piwnicach lub innych obszarach „poniżej poziomu”. Wielu budowniczych poleca używać tylko twardego drewna nad parterem.

Panele podłogowe

W domach letniskowych często można spotkać się z panelami podłogowymi, podłogami winylowymi lub laminowanymi. Tego typu podłogi są dużo tańsze niż dywan lub drewno liściaste. Laminat to podłoga syntetyczna o wyglądzie twardego drewna. Winyl jest syntetyczną podłogą zawierającą znacznie więcej modeli np. może przypominać wygląd płytek, drewna, kamienia lub innych materiałów. Oba rodzaje są dostępne w sprzedaży w postaci paneli podłogowych o różnych rozmiarach.

Panele podłogowe posiadają różne oznaczenia typu: AC1, AC2, AC3, AC4, AC5 czy AC6, które określają klasę ścieralności. Im wyższa cyfra, tym panel lepszy, bardziej odporny na codzienne użytkowanie. Ogólnie przyjmuje się, że panele podłogowe o klasie ścieralności oznaczonej, jako AC3 powinno się używać tylko w bardzo rzadko uczęszczanych pomieszczeniach. Natomiast panele podłogowe o klasie AC5 i AC6 powinny udźwignąć obciążenie nawet dla licznej rodziny w miejscach przejściowych takich jak korytarz.

Oprócz wymienionych oznaczeń, panele mają jeszcze jedną klasyfikację określającą klasy użyteczności. Dzielą one panele na domowe i kontraktowe (przeznaczone do użyteczności publicznej). Wyróżnia się 6 klas użyteczności: 21, 22, 23, 31, 32, 33. Cyfry oznaczają miejsce przeznaczenia podłogi oraz dopuszczalne natężenie ruchu. Pierwsza cyfra określa dany rodzaj pomieszczenia, do którego są przeznaczone panele: 2 – obiekty domowe, 3 – budynki użyteczności publicznej. Natomiast druga symbolizuje możliwą intensywność użytkowania podłogi: 1 – niska, 2 – średnia, 3 – wysoka. Przykładowo symbol 23 oznacza, że panele podłogowe są przeznaczone do pomieszczeń mieszkalnych o dużym natężeniu ruchu.

Płytki ceramiczne

Wielu właścicieli domów letniskowych rozwiązuje problemy związane z uszkodzeniem wody i wilgotnością za pomocą płytek ceramicznych lub kamiennych. Podłogi z płytek są atrakcyjne, łatwe do czyszczenia i całkowicie wodoodporne. Dostępne są w szerokiej gamie tekstur i kolorów.

Płytki ceramiczne mogą być stosowane przy wejściach, kuchniach, patiach lub w dowolnym miejscu. Jedyne prawdziwe wady płytek ceramicznych to koszt, twardość i temperatura. Płytka ceramiczna może być czasami przyczyną upadków i poślizgów, ponieważ nie wchłania wody.

Panele podłogowe – korzyści

Najchętniej w domkach letniskowych układane są panele podłogowe. Mają bardzo wiele zalet i kosztują niedużo. Można je szybko wyczyścić i odkurzyć lub zamieść. W sklepach z materiałami budowlanymi i wykończeniowymi jest bardzo duży wybór różnych paneli podłogowych pod względem: koloru, tekstury, wielkości oraz rodzaju montowania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij