Jak wybrać projekt domu dla wielopokoleniowej rodziny

Jak wybrać projekt domu dla wielopokoleniowej rodziny?

Dom wielopokoleniowy musi pomieścić dwie, a czasem nawet trzy rodziny mieszkające pod jednym dachem. Każda z nich potrzebuje niezależności i prywatności oraz przestrzeni, w której rodzina będzie mogła wspólnie spędzać czas. Na jaki projekt domu warto się zdecydować, by pod jednym dachem dobrze czuli się dorośli, seniorzy i dzieci?

Potrzeby mieszkańców domu wielorodzinnego są bardzo różne. Trzydziestolatkowie prowadzą zupełnie inny tryb życia niż seniorzy na emeryturze, a dziecko ma odmienne oczekiwania niż nastolatek w wieku dojrzewania. Na szczęście wszystkie potrzeby można pogodzić dzięki nowoczesnym rozwiązaniom architektonicznym dopasowanym do trybu życia każdego z domowników.

Metraż projektu domu – projekt dużych domów

Przestrzeń użytkowa w domu zamieszkiwanym przez 4–5 osób powinna wynosić od 120 m2 do 160 m2, jednak w przypadku większych rodzin 160 m2 to absolutne minimum. Duża powierzchnia umożliwia wygodne rozplanowanie wszystkich pomieszczeń, wydzielenie strefy nocnej oraz dziennej, a także podział domu na dwie niezależne części z prywatnymi łazienkami, a nawet z dwiema oddzielnymi kuchniami.

Ciekawe projekty dużych domów znajdziesz w pracowni architektonicznej Dobre Dobry. Powstają w niej zarówno nowoczesne koncepcje przestronnych budynków wielopokoleniowych, jak i plany rezydencji o metrażu wynoszącym od 200 m2 do nawet 300 m2.

Dom piętrowy 

Projekt domu wielopokoleniowego złożonego z minimum dwóch kondygnacji to doskonałe rozwiązanie dla posiadaczy małych działek. Każde piętro to dodatkowa powierzchnia użytkowa, którą wykorzystasz jako przestrzeń dla poszczególnych członków rodziny, co zapewni prywatność zarówno starszemu, jak i młodszemu pokoleniu.

Ponieważ schody mogą stanowić przeszkodę dla osób starszych lub schorowanych, sypialnia dziadków wraz z prywatną łazienką powinna znaleźć się w wydzielonej części domu na parterze – tak samo, jak wspólna kuchnia. Pokoje rodziców i maluchów warto natomiast umieścić na piętrze, ale blisko siebie. Jeżeli w domu ma mieszkać nastolatek, rozważ zaaranżowanie dla niego poddasza użytkowego. Pierwsza kondygnacja będzie stanowiła naturalną barierę akustyczną pomiędzy seniorami, którzy cenią ciszą i spokój, a żywiołową młodzieżą. W tak zaplanowanym domu wielorodzinnym na każdym piętrze powinna znajdować się oddzielna łazienka, najlepiej w tym samym pionie, co znacznie obniży koszty wykonywania instalacji.

Dom parterowy – pomysły na projekty domów

Przestronny dom parterowy to propozycja dla rodzin, dla których ważna jest odpowiednia akustyka w budynku. Pomiędzy pomieszczeniami zlokalizowanymi na tym samym poziomie dźwięki rozchodzą się znacznie słabiej niż w domach piętrowych. W dobrze zaprojektowanym domu wielopokoleniowym poszczególne strefy – dzienna, nocna, wypoczynkowa, do pracy – powinny być od siebie oddzielone w taki sposób, aby korzystanie z kuchni czy łazienki nie zakłócało spokoju pozostałych domowników.

Sypialnie dziadków warto zaś oddalić od sypialni dzieci oraz rodziców, by zapewnić wszystkim odpowiednio dużo przestrzeni i intymności. Dobrze też połączyć kuchnię z jadalnią i pokojem dziennym tak, aby umożliwić przejście z salonu bezpośrednio do ogrodu lub na taras. Pracownia Dobre Domy ma w swoim katalogu projekty domów parterowych o optymalnie zaaranżowanej przestrzeni.

Części wspólne – projekt domu z dużą kuchnią

W domach wielopokoleniowych, w których nie ma możliwości wydzielenia osobnych mieszkań, bardzo ważne jest zaprojektowanie części wspólnych w taki sposób, aby były one funkcjonalne i łatwo dostępne dla wszystkich mieszkańców. Warto sięgnąć po projekt domu z dużą kuchnią otwartą na salon, w której bez problemu może przebywać kilka osób jednocześnie. Powinna być ona połączona z garażem lub usytuowana blisko wejścia, co ułatwi Ci przenoszenie zakupów, a zarazem odsunięta od sypialni, aby hałas nie zakłócał domowego spokoju. Oczywiście na planie nie może zabraknąć przynajmniej dwóch łazienek – wyposażonych w WC, umywalkę i prysznic lub wannę – usytuowanych w różnych częściach domu. Dzięki temu każdy mieszkaniec zyska swobodny dostęp do łazienki i toalety.

Odpowiedni projekt domu wielopokoleniowego zapewnia komfort wszystkim domownikom. Właściwie zaaranżowana przestrzeń da im poczucie samodzielności przy jednoczesnym zachowaniu bliskości, umożliwia prowadzenie własnego trybu życia, ale jednocześnie pozwala skorzystać ze wsparcia innych domowników, jeśli zajdzie taka potrzeba. Gdy weźmiesz pod uwagę te cechy domu dla dużej liczby osób, znajdziesz idealny dom dla swojej rodziny!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij