pko-ubezpieczenie

Jak wybrać ubezpieczenie domu?

Dobrze dobrane ubezpieczenie nieruchomości pozwoli chronić dom zarówno przed skutkami włamania, jak i przed szkodami, które spowodować mogą klęski żywiołowe. Na co należy zwrócić uwagę, wykupując polisę?

Mury, elementy stałe i rzeczy ruchome

Decydując się na ubezpieczenie nieruchomości, warto wybrać polisę, które poza „murami”, czyli konstrukcją budynku, swoim zakresem obejmie także stałe elementy nieruchomości oraz ruchomości znajdujące się we wnętrzu lokalu. Co zalicza się do tych dwóch kategorii? Mianem elementów stałych określa się wszystkie elementy wyposażenia, które są trwale związane z konstrukcją budynku, np. drzwi, okna, rolety, kominki, wbudowane meble, elementy instalacji wodnych i kanalizacyjnych (wanny, kabiny prysznicowe, zlewy), elementy instalacji grzewczych (np. kaloryfery, piece, kotły), elektrycznych, telefonicznych i gazowych. Z kolei do rzeczy ruchomych zalicza się przedmioty przechowywane w ubezpieczanej nieruchomości, takie jak meble, sprzęt RTV (telewizory, dekodery, odtwarzacze DVD, zestawy Hi-Fi, zestawy kina domowego) oraz AGD (kuchenki gazowe, piekarniki, lodówki, zmywarki, odkurzacze, pralki), a także odzież i przedmioty użytku osobistego. Do grupy tej należą również wózki dziecięce, instrumenty muzyczne, sprzęt fotograficzny, turystyczny oraz sportowy. Warto dokładnie przeanalizować warunki zaproponowane przez ubezpieczyciela i sprawdzić, co obejmuje oferowana przez niego polisa. Warto również pamiętać, że ubezpieczenie domu najczęściej nie obejmuje dzieł sztuki, takich jak obrazy czy rzeźb. Obiekty takie wymagają wykupienia oddzielnej polisy.

Przed czym chroni ubezpieczenie nieruchomości?

Kompleksowe ubezpieczenie powinno chronić budynek, a także znajdujące się w nim ruchomości i elementy stałe, przez całkowitym lub częściowym zniszczeniem, do którego może dojść w wyniku pożaru, katastrofy budowlanej, eksplozji, przepięcia sieci elektroenergetycznej, trzęsienia ziemi, powodzi, zejścia lawiny, osunięcia lub zapadnięcia się gruntu, uderzenia piorunu, opadów gradu lub śniegu, silnego wiatru, upadku drzew lub masztów, upadku statków powietrznych, uderzenia pojazdu lub działalności zwierząt. Ubezpieczenie domu chronić powinno także przed startami powstałymi w wyniku kradzieży z włamaniem, rabunku czy aktów wandalizmu. Ubezpieczyciele nie odpowiadają jednak za szkody powstałe w wyniku wojen, ataków terrorystycznych czy użycia broni jądrowej, a także za szkody wyrządzone umyślnie przez samego ubezpieczonego lub powstałe w skutek jego rażącego niedbalstwa.

Ubezpieczenie domu w PKO

Kompleksowe ubezpieczenie nieruchomości przygotował dla swoich klientów PKO Bank Polski. Wybierając polisę Mój Dom24, możesz ubezpieczyć dom lub mieszkanie (wraz z garażem czy piwnicą), jego stałe elementy oraz przechowywane w lokalu ruchomości. Dostępne sumy ubezpieczenia dla lokalu mieszkalnego wynoszą od 50 000 zł do 1000 000 zł, a dla ruchomości – od 1 000 zł do 200 000 zł. Decydując się na pakiet elastyczny, sam będziesz mógł wybrać, jakie mienie chcesz ubezpieczyć i na jaką kwotę. Wysokość miesięcznej składki zaczyna się już od 28 zł, opłata może być pobierana automatycznie z rachunku, który wskażesz w serwisie iPKO. W ramach polisy Mój Dom24, poza ubezpieczeniem nieruchomości, wybrać możesz również ubezpieczenie OC oraz usługę Assistance.

Ubezpieczenie OC i Assistance

Assistance to dobrowolne ubezpieczenie, którego wykupienie zapewni Ci pomoc w sytuacjach awaryjnych. Usługa Assistance, świadczona w ramach ubezpieczenia Mój Dom24, gwarantuje, że ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia w przypadku uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia powstałych na skutek nieszczęśliwego wypadku. Jeżeli ubezpieczone mieszkanie zostało uszkodzone i nie nadaje się do zamieszkania, PKO Bank Polski, w ramach świadczonej usługi, zobowiązany jest do zorganizowania i pokrycia kosztu pobytu ubezpieczonego wraz z rodziną w hotelu (do siedmiu dni) lub wynajętym mieszkaniu zastępczym (do trzydziestu dni). W sytuacjach określonych w umowie ubezpieczenie Assistance gwarantuje również pokrycie kosztu dojazdów i robocizny specjalistów: ślusarza, hydraulika, elektryka, dekarza, szklarza, technika urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych oraz stolarza. Ubezpieczenie to gwarantuje także pomoc specjalisty w przypadku awarii sprzętu AGD, RTV oraz PC. Z kolei ubezpieczenie OC w życiu prywatnym obejmuje cywilną odpowiedzialność osoby ubezpieczonej i członków jego gospodarstwa domowego za szkody rzeczowe i osobowe wyrządzone osobom trzecim. Szczegóły ubezpieczenia Mój Dom24, oraz wchodzących w jego skład ubezpieczenia OC i Assistance, znajdziesz w tym miejscu: http://pkoubezpieczenia.pl/dom-i-majatek/ubezpieczenie-moj-dom24.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij