Urokliwa i intensywnie rozwijająca się stolica Dolnego Śląska przyciąga studentów, pracowników poszukujących dobrych posad i przedsiębiorców. Zainteresowanie Wrocławiem przekłada się na wzrost liczby nowych inwestycji mieszkaniowych. To z kolei zmienia sytuację na wtórnym rynku mieszkań. Ile trzeba zapłacić za używane mieszkanie? Sprawdzamy!

Zróżnicowany rynek wtórny nieruchomości we Wrocławiu

Wrocławski wtórny rynek nieruchomości nie jest jednolity. Z jednej strony inwestorzy poszukujący mieszkania mogą wybierać wśród lokali znajdujących się na osiedlach z wielkiej płyty (choćby w dzielnicy Fabryczna), z drugiej zaś atrakcyjne mieszkania można znaleźć w zabytkowych kamienicach położonych w Śródmieściu. Dużą popularnością cieszą się również mieszkania z rynku wtórnego w dzielnicy Krzyki. W ostatnich latach ta część Wrocławia jest intensywnie rozbudowywana, dzięki czemu jej mieszkańcy mogą korzystać z jeszcze lepszej infrastruktury.

Coraz wyższe ceny transakcyjne na wrocławskim rynku nieruchomości

Średnie ceny za mkw. we Wrocławiu rosną – tak wynika z raportu „Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w II kwartale 2019 r.” przygotowanego przez NBP. Tendencja wzrostowa jest doskonale widoczna, gdy spojrzeć na średnie ceny nieruchomości za mkw. w ostatnich kwartałach:

  • II kw. 2018 r. – 6 077 zł,
  • III kw. 2018 r. – 6 159 zł,
  • IV kw. 2018 r. – 6 191 zł,
  • I kw. 2019 r. – 6 267 zł,
  • II kw. 2019 r. – 6 482 zł.

Wzrost cen nie jest charakterystyczny wyłącznie dla wrocławskiego wtórnego rynku nieruchomości. Z danych zgromadzonych przez GUS w raporcie „Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2019 r.” wynika, że w podanym okresie ceny lokali w całej Polsce wzrosły o 2,3 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. Na rynku wtórnym odnotowano przy tym wyższy wzrost niż na rynku pierwotnym – odpowiednio 1,6 i 3,0 proc. Jeszcze ciekawiej prezentuje się porównanie do II kwartału 2018 r. – wzrost cen na rynku wtórnym był bliski 10 proc. (dokładnie 9,4 proc.).

Wśród tych inwestorów, którzy sfinalizowali transakcję kupna mieszkania w II kw. 2019 r., najwięcej zapłacili nabywcy kawalerek (mieszkań o powierzchni do 40 mkw.) – średnio 7 592 zł za mkw. Najtańsze okazały się mieszkania o powierzchni powyżej 80 mkw. – średnia cena za mkw. wyniosła w tym przypadku 5 807 zł.

Dlaczego ceny nieruchomości z rynku wtórnego szybują w górę?

Według ekspertów rynek pierwotny nieruchomości i rynek wtórny nieruchomości są systemem naczyń połączonych. Rosnące ceny materiałów budowlanych i robocizny powodują, że deweloperzy systematycznie podnoszą ceny lokali mieszkalnych dopiero oddawanych do użytku. To z kolei odbija się na cenach mieszkań z drugiej ręki.

Osoby wystawiające mieszkania używane na sprzedaż podbijają ceny. Z jednej strony jest to podyktowane chęcią zarobku; z drugiej sprzedawcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że potencjalni nabywcy będą chcieli negocjować cenę. Podane wyżej ceny transakcyjne wrocławskich mieszkań są niższe niż ich ceny ofertowe. Przykładowo w I kw. 2019 r. średnia cena ofertowa za mkw. mieszkania przekroczyła pułap 7 330 zł, a w II kw. 2019 r. wynosiła już 7 441 zł.

Chociaż ceny za mkw. nieruchomości na rynku wtórnym rosną, to wciąż są one niższe niż ceny nieruchomości obowiązujące na rynku pierwotnym. Dla porównania w II kw. 2019 r. średnio za mkw. mieszkania na wrocławskim pierwotnym rynku nieruchomości trzeba było zapłacić 7 435 zł. Niższa cena mieszkań używanych gwarantuje duże zainteresowanie wśród klientów. Inwestorzy, którzy poszukują mieszkania pod wynajem, często ograniczają swoje poszukiwania do rynku wtórnego z uwagi choćby na lepszą lokalizację takich nieruchomości. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ