Jak wygląda sytuacja na rynku wtórnym mieszkań we Wrocławiu

Jak wygląda sytuacja na rynku wtórnym mieszkań we Wrocławiu?

Urokliwa i intensywnie rozwijająca się stolica Dolnego Śląska przyciąga studentów, pracowników poszukujących dobrych posad i przedsiębiorców. Zainteresowanie Wrocławiem przekłada się na wzrost liczby nowych inwestycji mieszkaniowych. To z kolei zmienia sytuację na wtórnym rynku mieszkań. Ile trzeba zapłacić za używane mieszkanie? Sprawdzamy!

Zróżnicowany rynek wtórny nieruchomości we Wrocławiu

Wrocławski wtórny rynek nieruchomości nie jest jednolity. Z jednej strony inwestorzy poszukujący mieszkania mogą wybierać wśród lokali znajdujących się na osiedlach z wielkiej płyty (choćby w dzielnicy Fabryczna), z drugiej zaś atrakcyjne mieszkania można znaleźć w zabytkowych kamienicach położonych w Śródmieściu. Dużą popularnością cieszą się również mieszkania z rynku wtórnego w dzielnicy Krzyki. W ostatnich latach ta część Wrocławia jest intensywnie rozbudowywana, dzięki czemu jej mieszkańcy mogą korzystać z jeszcze lepszej infrastruktury.

Coraz wyższe ceny transakcyjne na wrocławskim rynku nieruchomości

Średnie ceny za mkw. we Wrocławiu rosną – tak wynika z raportu „Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w II kwartale 2019 r.” przygotowanego przez NBP. Tendencja wzrostowa jest doskonale widoczna, gdy spojrzeć na średnie ceny nieruchomości za mkw. w ostatnich kwartałach:

  • II kw. 2018 r. – 6 077 zł,
  • III kw. 2018 r. – 6 159 zł,
  • IV kw. 2018 r. – 6 191 zł,
  • I kw. 2019 r. – 6 267 zł,
  • II kw. 2019 r. – 6 482 zł.

Wzrost cen nie jest charakterystyczny wyłącznie dla wrocławskiego wtórnego rynku nieruchomości. Z danych zgromadzonych przez GUS w raporcie „Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2019 r.” wynika, że w podanym okresie ceny lokali w całej Polsce wzrosły o 2,3 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. Na rynku wtórnym odnotowano przy tym wyższy wzrost niż na rynku pierwotnym – odpowiednio 1,6 i 3,0 proc. Jeszcze ciekawiej prezentuje się porównanie do II kwartału 2018 r. – wzrost cen na rynku wtórnym był bliski 10 proc. (dokładnie 9,4 proc.).

Wśród tych inwestorów, którzy sfinalizowali transakcję kupna mieszkania w II kw. 2019 r., najwięcej zapłacili nabywcy kawalerek (mieszkań o powierzchni do 40 mkw.) – średnio 7 592 zł za mkw. Najtańsze okazały się mieszkania o powierzchni powyżej 80 mkw. – średnia cena za mkw. wyniosła w tym przypadku 5 807 zł.

Dlaczego ceny nieruchomości z rynku wtórnego szybują w górę?

Według ekspertów rynek pierwotny nieruchomości i rynek wtórny nieruchomości są systemem naczyń połączonych. Rosnące ceny materiałów budowlanych i robocizny powodują, że deweloperzy systematycznie podnoszą ceny lokali mieszkalnych dopiero oddawanych do użytku. To z kolei odbija się na cenach mieszkań z drugiej ręki.

Osoby wystawiające mieszkania używane na sprzedaż podbijają ceny. Z jednej strony jest to podyktowane chęcią zarobku; z drugiej sprzedawcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że potencjalni nabywcy będą chcieli negocjować cenę. Podane wyżej ceny transakcyjne wrocławskich mieszkań są niższe niż ich ceny ofertowe. Przykładowo w I kw. 2019 r. średnia cena ofertowa za mkw. mieszkania przekroczyła pułap 7 330 zł, a w II kw. 2019 r. wynosiła już 7 441 zł.

Chociaż ceny za mkw. nieruchomości na rynku wtórnym rosną, to wciąż są one niższe niż ceny nieruchomości obowiązujące na rynku pierwotnym. Dla porównania w II kw. 2019 r. średnio za mkw. mieszkania na wrocławskim pierwotnym rynku nieruchomości trzeba było zapłacić 7 435 zł. Niższa cena mieszkań używanych gwarantuje duże zainteresowanie wśród klientów. Inwestorzy, którzy poszukują mieszkania pod wynajem, często ograniczają swoje poszukiwania do rynku wtórnego z uwagi choćby na lepszą lokalizację takich nieruchomości. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij